Volání přes Wi-Fi - co to je a jak ho zapnout?

Hlavní čeští operátoři přidali do své nabídky službu, kterou může občas ocenit každý z nás – volání přes Wi-Fi. Jedná se o technologii, která vám neumožní pouze volat prostřednictvím sítě Wi-Fi, ale také posílat SMS či MMS. Své oblíbené funkce telefonu dík tomu můžete používat i na místě, kde běžný signál mobilního operátora chybí. Co však je volání přes Wi-Fi a jak tuto službu v telefonu s Androidem i iOS povolit? Jaké je použití volání přes Wi-Fi a na kterých telefonech je tato služba k dispozici? To všechno se dočtete na následujících řádcích.

Co je volání přes Wi-Fi?

1. Volání přes Wi-Fi - co to je a jak ho zapnout?

Technologie Wi-Fi volání umožňuje využívat mobilní služby (jak volání, tak i odesílání a příjem SMS či MMS) i mimo pokrytí celulární sítě. Jediné, co potřebujete, abyste mohli tuto službu využívat, je přístup k internetu z libovolného Wifi HotSpotu.

Wifi volání bude fungovat všude tam, kde může být problém s pokrytím sítě – například v suterénu nebo na odlehlých místech. Tato služba se však vyplatí i v zahraničí, protože volání přes Wi-Fi bude spojené, jako kdybyste volali z Česka.

Telefonní číslo toho, kdo vám volá přes Wi-Fi, se obvykle zobrazí na obrazovce toho, kdo hovor přijímá. Důležité však přitom je, že ten, komu přes Wi-Fi voláte, nemusí sám tuto službu používat.

Co je volání přes Wi-Fi a jaké jsou jeho výhody, můžeme shrnout do několika bodů:

• volání přes Wi-Fi umožňuje volat a posílat textové zprávy na místech, kde není pokrytí mobilní sítí

• Služba zajistí vysokou kvalitu hovorů i při špatném pokrytí

• Wi-Fi volání vám umožní vyhnout se dalším poplatkům za mezinárodní hovory (hovory do zahraničí jsou účtované jako v Česku)

Jak zapnout volání přes Wi-Fi?

2. Volání přes Wi-Fi - co to je a jak ho zapnout?

Služba volání přes Wi-Fi je dostupná prakticky u všech hlavních operátorů: v sítích Vodafone, O2 i T-Mobile a to jak na telefonech od značky Apple, tak na smartphonech se systémem Android. Ne všechny smartphony však volání přes Wifi podporují.

Aktivace služby volání přes Wi-Fi na telefonech s iOS:

1. Aktualizujte software zařízení na nejnovější verzi. Přejděte do „Nastavení“ >> „Obecné“ >> „Toto zařízení“ a zkontrolujte položku Verze.

2. Spusťte Wifi a připojte se k důvěryhodné síti.

3. Otevřete „Nastavení“ >> „Telefon“ a aktivujte „volání přes Wi-Fi“.

Aktivace volání přes Wi-Fi na smartphonech se systémem Android:

1. Aktualizujte software zařízení na nejnovější verzi prostřednictvím „Nastavení“ >> „Systém“ >> „Aktualizace systému“ (názvy záložek se mohou drobně lišit v závislosti na značce a modelu smartphonu).

2. Zapněte Wi-Fi a připojte se k aktivnímu HotSpotu (bezdrátové připojení k internetu).

3. Otevřete kartu „Aplikace“ >> „Nastavení“ >> „Více“ >> „Wi-Fi připojení“ a tuto službu povolte.

Vedle toho se nabízí ještě jednodušší způsob, jak Wi-Fi volání na telefonech s Androidem aktivovat. Stačí přejet prstem dolů z horní části obrazovky a na oznamovacím panelu kliknout na funkci „Připojení přes Wi-Fi“.

Které telefony podporují Wi-Fi volání?

Bohužel ne všechny telefony přístup ke službě volání přes Wi-Fi umožňují.

Mezi ty, které tuto funkci podporují, mimo jiné patří: Apple iPhone 12, 11, X, XS, 8, 7, 6, Samsung Galaxy S21, s20, a50, a51, Huawei Mate 20, 40, P smart 21, LG V60 ThinQ 5G, LG Velvet. Najít je jich však možné mnohem víc.

Úplný seznam zařízení, pro které je služba volání přes WiFi dostupná, najdete na webových stránkách operátorů:

vodafone.cz

t-mobile.cz

o2.cz

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.