Už je čas ne první mobil pro dítě?

Téma, které dokáže vyvolat velkou diskusi na dětském hřišti i doma u večeře. Kdy je ten správný čas pořídit první mobil dítěti. Dříve nebo později tato otázka padne v každé rodině. Rozhodně zapomeňte na srovnávání se sousedy nebo nátlak malého caparta. Tady, víc než kde jinde, pomůže selský rozum. Nicméně můžete se řídit několika body.

Psychická vyzrálost dítěte

Telefon

Mobil není hračka. Rodiče si to většinou uvědomují, ale i dítko by mělo být schopné to vnímat. Fyzický věk dítěte není rozhodující. Daleko důležitější by tady měla být mentální vyzrálost. Není ideální pořizovat první mobil jen tak, ale měl by k tomu být pádný důvod.

Důvody pro pořízení mobilu

I když vás bude syn či dcerka přesvědčovat, že mobil musí mít, protože ho mají kamarádi, tohle není ten správný důvod. Většina rodin pořizuje první mobil, protože dítě začne chodit samo domů ze školy nebo přecházet samo na kroužky. Rodiče už ho nemohou doprovázet, protože jsou v zaměstnání. A chtějí mít aspoň trochu kontrolu na tím, že v pořádku dorazilo domů nebo na kroužek.

Dítě vnímá hodnotu mobilu

smartphone a dárek

Dnešní mobily či rovnou smartphony nejsou zrovna levnou záležitostí. A to ani, když pořídíte nízkonákladový model. Je dobré, aby dítě už bylo schopno pochopit, že telefon stál dost peněz a je potřeba s ním podle toho zacházet.

Potomek zná a respektuje vymezená pravidla

smartphone a mobilní telefon

Další důležitou věcí je nastavení pravidel používání telefonu. A teď nemluvíme o omezení času na hraní her. I když to je také důležité. Je zásadní, aby mezi rodiči a dítětem byla dohoda ohledně zvedání, či spíše nezvedání, neznámých čísel a volání na neznámá čísla. Rodiče by měli dítěti vysvětlit, že fotky nemá posílat neznámým lidem.

Zabezpečení mobilu dítěte

Android i iOS nabízejí možnosti nastavit dětský režim, nebo stáhnout aplikaci, která je zdarma. Rozhodně doporučujeme nastavit heslo, třeba gestem, což je pro dítě nejjednodušší. A pak je zde fyzické zabezpečení mobilu před nehodami. Na výběr jsou odolné kryty na mobily typu bumper i klapkové obaly na mobily, které chrání i obrazovku. Tu můžete zabezpečit i tvrzenými ochrannými skly na mobily nebo ochrannou fólií.

Zkrátka než se rozhodnete koupit dítěti mobil, dobře si to rozmyslete. Hodně s ním o tom mluvte a nastavte nějaká pravidla, které budete vy i dítě dodržovat.

Puzdrá Overit' to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.