Samsung nebo iPhone? Který z nich je lepší?

Souboj mezi telefony iPhone a Samsung je na poli elektronických zařízení jedním z nejvyostřenějších. Samsung i iPhone jsou špičková zařízení, která se navzájem neustále překonávají v nabízených technologických vymoženostech. Je však možné jasně určit vítěze? Který z telefonů je vlastně lepší?

Samsung na to jde různě

1. Samsung nebo iPhone? Který z nich je lepší?

Než začneme probírat rozdíly mezi telefony Samsung a iPhone, je třeba si uvědomit jeden důležitý fakt: mluvíme tu o skutečně širokém sortimentu modelů. Zatímco každý nový iPhone je zpravidla vylepšenou verzí předchozího modelu, u Samsungu tomu tak být nemusí. Korejský výrobce elektroniky navrhuje smartphony pro různé cílové skupiny. Jednotlivé řady se proto kromě ceny liší také svými technologickými parametry. V jeho nabídce mají své zástupce také telefony nižší třídy s mnohem méně působivými parametry.

Většinu modelů telefonů Samsung proto není možné s iPhony srovnávat jednoduše proto, že jsou ze své podstaty nižší kvality. V následujícím srovnání se proto zaměříme pouze na iPhony a vlajkové lodě Samsungu, tedy smartphony ze série Galaxy. Zabývat se přitom budeme hlavně rozdíly mezi nejnovějšími modely obou značek, tj. iPhone 11 a Samsung Galaxy S20.

Design

2. Samsung nebo iPhone? Který z nich je lepší?

Jak iPhony, tak telefony Samsung z řady Galaxy jsou navržené s mimořádným ohledem na jejich estetiku. To platí jak pro samotný design, tak pro kvalitu použitých materiálů. Telefony se vyznačují ergonomickým tvarem, jsou příjemné na omak, mají velkou zobrazovací plochu s úzkými rámečky a lehkou konstrukci. Kromě toho lépe odolávají poškození, například nejrůznějším odřeninám na povrchu pouzdra.

Na první pohled je patrné, že značka Apple ctí větší závazek ke svému původnímu vzhledu, kdežto Samsung umí ukázat mnohem více různých tváří. Pro některé je první přístup k designu značnou výhodou, jiní naopak dávají přednost druhé cestě. Faktem však je, že se oba smartphony liší podstatně méně, než tomu bylo dřív. V dnešní době se liší hlavně uzpůsobením zadních panelů. iPhone stále umisťuje své ikonické logo do středu krytu, kdežto u Samsungu nic podobného neplatí.

Pokud se však opravdu zaměříme na nejnovější vlajkové lodě obou značek, Samsung nabízí i přes svou nižší hmotnost a menší rozměry také větší obrazovku. Někdo proto může jeho design pokládat za modernější. Pro jiné může být naopak příliš velký displej a jemná konstrukce při každodenním používání na obtíž.

Baterie

iPhony jsou známé svými bateriemi s ne příliš dlouhou výdrží, a to navzdory faktu, že samotný operační systém iOS se vyznačuje optimální spotřebou energie. Ať tak či onak, majitelé iPhonů nabíjejí své telefony prakticky každý den. V případě smartphonů Samsung máte k dispozici režim velmi nízké spotřeby energie, který maximalizuje provozní dobu zařízení. Kromě toho Samsung zaznamenává větší úspěchy, pokud jde o rychlost obnovování energie. Zatímco kapacita baterie iPhone je něco přes 3 000 mAh, u Samsung Galaxy S20 je to již 4 000 mAh.

Technické parametry

3. Samsung nebo iPhone? Který z nich je lepší?

Výkon telefonů iPhone i Samsung se bude lišit v závislosti na konkrétní variantě zařízení, které jste si pořídili. Výrobci nabízejí interní paměť různých kapacit i odlišných velikostí paměti RAM, které se cenově liší. Procesory jsou si velmi podobné – iPhone 11 používá Apple A 13 a Samsung Galaxy S20 Samsung Exynos 990. V přímém srovnání dosahují oba srovnatelně vysokého výpočetního výkonu. Na obou telefonech tedy můžete s klidem používat pokročilé aplikace a hrát náročné hry.

Zobrazování

iPhony a Samsungy představují špičkové smartphony s nejvyšší kvalitou obrazu. Displeje Retina i AMOLED opět mají své skalní příznivce. Obě obrazovky se vyznačují vynikajícím kontrastem, vysokým jasem a rychlým naskočením. Nutno však přiznat, že AMOLED displej je z technického hlediska lídrem, který zaručuje vyšší rozlišení obrazu. Samsung Galaxy S20 navíc využívá tovární ochranu displeje Corning Gorilla Glass, kterou iPhone 11 nenabízí.

Operační systém

Hlavními přednostmi operačního systému iOS, který využívá iPhone, jsou plynulý provoz, funkčnost a spolehlivost. Tento systém je navíc dokonale synchronizovaný s ostatními zařízeními značky Apple. Přenos dat z iPhone do MacBooku je rychlý a bezproblémový. Na druhou stranu operační systém Android je ceněný především díky větším možnostem jeho personalizace. Aktualizace systému Android probíhají v mnohem kratších vlnách a nabízejí tak uživatelům mnohem více novinek. To však má i svou stinnou stránku – Android častěji vydává vadné aktualizace a je neporovnatelně náchylnější k útokům hackerů. Oba operační systémy shodně nabízejí i řadu dalších vymožeností, jako jsou asistenti pro sledování fyzické aktivity.

Kompatibilita

4. Samsung nebo iPhone? Který z nich je lepší?

Chytré telefony Samsung získaly pověst, že jsou mnohem univerzálnější než iPhony. Mluvíme tu především o rozdílech v konektorech obou zařízení. Zatímco Samsung používá konektor USB typu C, který je kompatibilní s většinou elektronických zařízení, iPhone má svůj vlastní konektor Lightning. Pokud chcete přenášet data mezi zařízeními, může to vytvářet zbytečné problémy, například je nutné nainstalovat do počítače software iTunes nebo použít další hardware od Applu. I pouhé nabíjení iPhonu může představovat výzvu, pokud si s sebou zapomenete vzít nabíječku. Je totiž faktem, že iPhony vlastní méně lidí. Velmi snadno se proto může stát, že v dosahu nebude nikdo, kdo by vám mohl vhodný napájecí kabel půjčit. Totéž platí pro příslušenství smartphonů, jako jsou chytré hodinky nebo bezdrátové reproduktory. Většina z nich bude spolehlivě kompatibilní s telefony Samsung, ovšem ne všechny bude možné konfigurovat pomocí iPhonu.

Cena

Ačkoli se ceny vlajkových lodí společnosti Samsung v posledních letech postupně navyšovaly, tyto smartphony zůstávají stále levnější alternativou k iPhonům se srovnatelnými parametry. Například za iPhone 11 ve verzi Pro Max zaplatíte v průměru o 4 000 Kč více než za Samsung Galaxy S20 Ultra. Pokud vezmete v úvahu nižší cenu za srovnatelnou kvalitu, telefony Samsung vycházejí ze srovnání o něco lépe. Konečná volba je však na vás. Vždy bude velmi záležet na vašem vztahu ke konkrétní značce a s tím související kompatibilitou s dalšími elektronickými zařízeními.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.