Kolik paměti RAM telefon potřebuje?

Co se týče paměti RAM, trh se smartphony je dnešní době velmi různorodý. Stále se můžete setkat s telefony s 1 nebo 2 GB RAM. Vedle toho jsou však již k dispozici smartphony, které mají 12 nebo dokonce 16 GB RAM. Kolik RAM tedy telefon potřebuje a je výhodné nakupovat smartphony s co největší velikostí této paměti?

Co je RAM v telefonu?

1. Kolik paměti RAM telefon potřebuje?

Paměť s okamžitým přístupem (zkráceně RAM) má v telefonu stejný význam,jako v jakémkoli jiném počítači. Smartphone ji potřebuje k ukládání dat a výsledků operací prováděných v tom kterém čase. RAM se tedy nepoužívá k trvalému ukládání informací. Jeho účelem je extrahovat data, která operační systém telefonu aktuálně používá. Díky této paměti může smartphone rychle ovládat aplikace, protože zpracovává data, aniž by je musel zdlouhavě vyhledávat ve vnitřní paměti.

Upravte velikost paměti RAM podle svých potřeb

Pokud se nemůžete rozhodnout pro nákup konkrétního modelu smartphonu právě kvůli jeho různým variantám paměti RAM, nejprve se zamyslete nad tím, kolik RAM vlastně potřebujete? Z tohoto důvodu se vyplatí alespoň přibližně vědět, jaká je minimální velikost RAM, kterou potřebujete pro běžné zacházení s telefonem. Samotný smartphone pro svůj základní provoz velkou paměť RAM nepotřebuje, ale možná zjistíte, že jako uživatel chcete používat funkce a aplikace, které vyžadují mnohem více paměti RAM.

Co umožňují smartphony s malou RAM?

Telefony typu T s malou pamětí RAM (například 1 nebo 2 GB) mohou většině běžných uživatelů smartphonů přinášet značné potíže. Některé aplikace bude nutné velmi rychle odstraňovat a také pravidelně zakazovat, aby běžely na pozadí. V opačném případě smartphone zmrzne nebo poběží velmi pomalu. U telefonů s 1 nebo 2 GB RAM budou představovat problém i zdánlivě nevýznamné widgety, jako jsou animované tapety a spořiče obrazovky. Malá RAM vám postačí pouze v případě, že plánujete telefon používat pouze k volání nebo odesílání SMS.

Pro uživatele smartphonů, kterým záleží na vysoké kvalitě obrazu a schopnosti hrát nenáročné hry, představují 3 GB RAM absolutní minimum. To je také důvod, proč je možné RAM této velikosti často najít v nových smartphonech nízké cenové kategorie. Pokud však plánujete naplno využívat potenciál, který dnešní smartphony nabízejí, měli byste zamířit výš. Ve skutečnosti totiž platí, čím více RAM, tím lépe.

Proč se vyplatí zvolit telefon s velkou pamětí RAM?

Telefon navržený pro podporu náročných aplikací (například úpravy videa nebo grafiky) by měl mít 4 až 6 GB RAM. Při této velikosti můžete okamžitě zaznamenat, že aplikace jako je Facebook nebo Instagram poběží mnohem rychleji a efektivněji. Snadnější bude i používání webového prohlížeče s celou řadou otevřených karet.  Starosti vám nebudou přinášet ani aplikace, které poběží na pozadí. Snadno se k nim budete moci vracet i po delší přestávce.

V poslední době vzniká stále více telefonů s možností velmi velké paměti RAM. Uživatel má k dispozici nejen 8, ale také 12 nebo dokonce 16 GB RAM. Takové telefony jsou často označované jako „herní“, protože si na nich můžete během hraní her užívat působivější grafiku a nebudete přitom ničím rušeni. Takový telefon někdy ve výpočetním výkonu dokonce předčí i některé notebooky nebo stolní počítače. Bez zajímavosti nezůstává ani fakt, že velká RAM jde často ruku v ruce s efektivním procesorem. Obvykle nádavkem získáte také další pokročilé funkce, jako je baterie s dlouhou výdrží a špičkový displej s obnovovací frekvencí 90 nebo 120 Hz.

Jak ovlivňuje paměť RAM cenu telefonu?

Je dobré mít na paměti, že je to často právě velikost RAM, která významně ovlivňuje cenu telefonu. Proto se stále více telefonů nabízí ve variantách „Pro“ nebo „Ultra“, které souvisejí právě tímto parametrem. Na druhou stranu stále více značek se snaží získat si popularitu tím, že nabízejí smartphony s RAM větší než jakou mají mnohem dražší vlajkové lodě oblíbených výrobců. Proto někdy stojí za to dát takovému telefonu šanci, protože i přes nižší cenu se může ukázat, že je během provozu mnohem efektivnější.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.