Jakou nabíječku vybrat?

Nabíječka je nezbytným doplňkem každého smartphonu. Věděli jste, že nabíječka, kterou zvolíme neovlivní jen dobu nabíjení telefonu, ale také životnost baterie? Vybírat ji můžete však také podle způsobu, jakým se používá, například pro bezdrátové nabíjení nebo při cestování autem. Bez ohledu na to, o jaký typ nabíječky máme zájem, vždy se vyplatí pořizovat příslušenství vysoké kvality a těch správných parametrů. Základním kritériem, podle kterého se nabíječky telefonů rozlišují, je způsob jejich používání. Stačí se krátce zamyslet nad tím, kde trávíte nejvíc času a kde nejčastěji potřebujete baterii svého telefonu nabít. Výrobci nabízejí tři typy nabíječek, které se vám mohou hodit.

Klasické nabíječky

1. Jakou nabíječku vybrat?

Klasické nabíječky jsou nejrozšířenějším typem a připojují se přímo do elektrické zásuvky. V Česku se používají nabíječky s evropskou zástrčkou, ale pokud cestujete do jiné země, měli byste si ověřit, zda nepotřebujete vhodný adaptér. Při nákupu nového smartphonu obvykle dostanete originální nabíječku. Pokud se poškodí nebo ji ztratíte, je dobré si pořídit novou se zcela shodnými parametry.

Některé nabíječky mají odpojitelný USB kabel. Použít ho můžete k výměně dat mezi telefonem a počítačem, ale s jeho pomocí můžete také telefon přes počítač nabít. Docela šikovné jsou nabíječky s několika porty. Jako příklad poslouží příslušenství od značky Baseus :

• Nabíječka Baseus Speed ​​PPS s USB-C PD a USB Quick Charge 3.0 - v tomto modelu nabíječky najdete jak klasické USB, tak USB typu C. Nabíječka se obzvlášť vyplatí všem, kdo mají dva různé modely telefonů s různými kabely. Pro USB typu C se hodí kabel, který je součástí sady. V případě klasického USB můžete použít kabely, které jsou na jedné straně zakončené USB typu C, jako je micro USB nebo lightning.

• Nabíječka PPS Baseus Speed ​​s 2 x USB Quick Charge 3.0 - dvojité USB vám poskytuje větší volnost při výběru kabelů. Hlavní výhodou nabíječky je kompatibilita s technologií rychlého nabíjení, která je již součástí většiny chytrých telefonů. Inteligentní systém řízení vždy zaručuje bezpečné napětí. Kromě toho se nabíječka po 100% nabití baterie telefonu automaticky vypne.

Bezdrátové nabíječky (indukční)

2. Jakou nabíječku vybrat?

Nejmodernější a stále oblíbenější typ nabíječky umožňuje bezdrátovou obnovu energie. Součástí sady indukční nabíječky je napájecí kabel k příslušenství.

I když je nutné připojovat ke zdroji energie samotnou nabíječku, k nabíjení smartphonu žádný kabel potřeba není. Stačí umístit telefon na indukční nabíječku a ta okamžitě zahájí nabíjení. Ještě před tím je třeba si uvědomit, že tímto způsobem je možné nabíjet pouze telefony, které splňují normu Qi, což by měl výrobce uvést ve specifikaci zařízení. Připojujeme dva modely indukčních nabíječek, které můžeme s klidným svědomím doporučit:

• Univerzální indukční nabíječka Baseus Simple 2A 1.67A - na kulaté nabíječce na první pohled zaujme skleněný černý panel. Nabíječka má malé rozměry a je velmi lehká, váží pouze 70 g. Důležitou výhodou je velká nabíjecí cívka, takže na ni nemusíte smartphone pokládat nijak zvlášť přesně. Nabíjená baterie je chráněná před přebíjením, přehřátím i zkratem.

• Indukční nabíječka Nillkin Magic Disk III - povrch této nabíječky zdobí příjemná bílá ekologická kůže. Vestavěná LED dioda značí stav nabíjení telefonu. S touto nabíječkou si můžete být jisti, že je kompatibilní se všemi chytrými telefony s technologií Qi. Třešničkou na dortu je funkce rychlého nabíjení, která dobu obnovy energie významně zkrátí.

Nabíječky do auta

3. Jakou nabíječku vybrat?

Užitečné zařízení umožňuje nabíjet baterii telefonu při cestování autem. Nabíječky do auta mohou být indukční i na USB nebo lightning kabel. A co víc, mohou jednotlivé způsoby kombinovat a díky tomu nabíjet více zařízení zároveň.

Klasické autonabíječky se připojují přímo do zásuvky zapalovače cigaret. Existují však i indukční modely, které je možné namontovat na ventilační mřížku nebo palubní desku. V takovém případě budete potřebovat další nabíječku do auta s nabíjecím kabelem, ke kterému Qi nabíječku připojíte. Pro váš vůz jsme předvybrali následující modely:

• Indukční nabíječka do auta Baseus Gravity - indukční nabíječka, která se připevňuje k ventilační mřížce. Má automatické uzavírání držáků, díky kterým zůstává smartphone i navzdory svislé poloze bezpečně uchycený. Rukojeť má gumové kryty, takže nepoškrábe ani mřížku ani nabíjené zařízení. Nabíječku je možné natáčet tak, abyste během jízdy na obrazovku telefonu dobře viděli.

• Nabíječka do auta Nillkin Vigor 3.4A s 2 x USB a LED - klasická, minimalistická nabíječka do auta šetří cenný prostor. Duální USB port umožňuje současné nabíjení dvou chytrých telefonů. Příslušenství podporuje technologii rychlého nabíjení. Současně chrání baterii telefonu před poškozením v důsledku přebití nebo přepětí. Vestavěná LED dioda značí úroveň nabití baterie.

Na co se při výběru nabíječky zaměřit?

Kromě typu nabíječky a jejího provedení existují určité parametry, kterým bychom měli před zakoupením konkrétního modelu věnovat pozornost. Klíčovým ukazatelem přitom bude nejen typ připojení, ale především bezpečí.

• Typ připojení - správné připojení je pro použití nabíječky absolutní základ. V současné době jsou k dispozici nabíječky s micro USB, USB typu C a lightning kabely. Vyberte jednoduše takový kabel, který odpovídá nabíjecí zásuvce na vašem smartphonu. Starší modely mají obvykle micro USB, iPhony jsou napájeny lightning kabelem a většina nových telefonů, které pracují na operačním systému Android, se nabíjí přes USB typu C.

• Napětí a proud - pokud je připojení nabíječky s chytrým telefonem dokonale kompatibilní, je na místě ověřit si napětí a proud. Většině baterií vyhovuje spíše nižší proud a napětí, protože vede k jejich delší životnosti. Optimální proud pro chytrý telefon je 1-2,1 A a napětí 5 V. Pokud si nejste správnými parametry jistí, můžete se vybavit nabíječkou s inteligentním systémem řízení. Ta je schopná nezávisle upravovat bezpečné napětí - jak pro model smartphonu, tak pro stav nabití baterie. Takovou nabíječkou je například Baseus Bojure s 2xUSB 23W Quick Charge 3.0.

• Technologie rychlého nabíjení - pomocí nabíječky kompatibilní s technologiemi rychlého nabíjení můžete telefon nabíjet dvakrát rychleji. Obvykle jsou takové nabíječky také přizpůsobené k obnově energie vysokokapacitních baterií. Nejoblíbenější technologií rychlého nabíjení je QuickCharge, který používá většina nových smartphonů, které pracující na operačním systému Andorid. Apple iPhone používá samostatnou technologii Apple Fast Charge . Některé modely telefonů od výrobce Huawei disponují technologií SuperCharge.

Nákup správné nabíječky telefonu by v každém případě neměl být založený pouze na výběru správného nabíjecího kabelu. Vedle toho byste měli věnovat pozornost tomu, zda má nabíječka pro zařízení bezpečný proud a napětí. Určitě se vyplatí používat nabíječky vybavené inteligentním systémem řízení napětí. Pokud máte chytrý telefon nové generace, jistě oceníte také podporu technologie rychlého nabíjení.

Nabíječky pro mobilní telefony a tablety

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.