Jaká Bluetooth sluchátka pro telefon si vybrat?

Sluchátka Bluetooth představují řešení pro všechny, kdo mají rádi pohodlí. Odpadají zbytečné dráty, takže nemusíte řešit jejich zamotávání nebo možné poškození. Vybrat si správný model se v každém případě vyplatí. Která sluchátka s Bluetooth jsou pro telefon nejvhodnější?

Proč zvolit sluchátka Bluetooth?

1. Jaká Bluetooth sluchátka pro telefon si vybrat?

Bezdrátová sluchátka se obzvlášť vyplatí při pohybu jako je běh, cvičení v tělocvičně nebo při jízdě na kole. Sluchátka s Bluetooth jsou také pohodlnější než běžná kabelová sluchátka při nakupování, chůzi nebo hraní na počítači.

Přestože kvalitu zvuku sluchátek s Bluetooth nelze tak úplně srovnávat s kabelovými sluchátky, většina posluchačů si rozdílu nevšimne. Nejlepší kvalitu zvuku poskytují sluchátka Bluetooth, která podporují kodek aptX. Spolu s ním získáte zvuk srovnatelný s přehráváním hudby přímo z CD.

Jak sluchátka s Bluetooth fungují?

2. Jaká Bluetooth sluchátka pro telefon si vybrat?

Sluchátka Bluetooth používají rádiové vlny odeslané chytrým telefonem nebo jiným elektronickým zařízením, které tento komunikační standard podporuje. Mohou se připojit k jakémukoli kompatibilnímu zařízení, tedy nejen k smartphonu, ale také k notebooku nebo autorádiu. Některé nové modely sluchátek Bluetooth můžete spárovat také prostřednictvím komunikace NFC s krátkým dosahem.

Standardní dosah sluchátek je až 10 m. To znamená, že můžete být například v oddělené místnosti a nemusíte s sebou smartphone přenášet. Bezdrátová sluchátka jsou napájena bateriemi nebo vestavěnou dobíjecí baterií. Sluchátka s Bluetooth se obvykle nabíjí připojením napájecího kabelu k jinému zařízení, například k notebooku.

Většina sluchátek Bluetooth není zcela bezdrátová. Ačkoli se spárují s chytrým telefonem prostřednictvím komunikace na krátký dosah, kabel obvykle spojuje obě sluchátka dohromady. U větších sluchátek najdeme zase nastavitelný popruh. Kabel i popruh mohou obsahovat užitečné prvky jako je mikrofon, ovládací prvky hlasitosti a funkční tlačítka.

Kvalitu zvuku přehrávaného sluchátky Bluetooth váš smartphon neovlivní. Může to být jak nevýhoda, tak výhoda – vše závisí na kvalitě vašeho zařízení. Protože k jejich použití je potřeba digitální komunikace, sluchátka transformují přijímaný zvuk nezávisle. Telefon, který spárujeme se sluchátky, by však měl mít stejný standard komunikace. Sluchátka Bluetooth, se kterými se setkáte nejčastěji, mají 4.0, 4.1, 4.2 nebo 5.0.

Typy sluchátek Bluetooth

V současné době můžeme rozlišit 3 typy Bluetooth sluchátek. Každé z nich má své vlastní přednosti i nevýhody. Výběr konkrétního řešení závisí především na našich preferencích a plánovaném používání.

• Bluetooth sluchátka na uši - zakrývají celé ucho, jsou větší a těžší. Měkké chrániče sluchu se přizpůsobují tvaru vašich uší. Popruh, který spojuje sluchátka, obsahuje funkční tlačítka. Sluchátka mohou mít také mikrofon. Sluchátka Bluetooth na uši poskytují díky své velikosti nejlepší kvalitu zvuku. Obvykle také vydrží delší dobu, protože mohou nést větší baterii. Nejsou však tak diskrétní jako sluchátka do uší. Během cesty zabírají více místa a musíme být opatrní, aby nedošlo k jejich poškození.

• Bluetooth sluchátka do uší - jsou menší, lehká a lze je bezdrátově připojit. Hlavní výhodou sluchátek je jejich schopnost odhlučnení a pohodlný transport. Malá sluchátka do uší můžete nosit například v kapse saka, což u sluchátek na uši možné není. Malá velikost je však spojena s kratší výdrží baterie. Také ztratit je jde mnohem snáz.

• Sluchátka za uši - jsou vhodným řešením pro sportovce. Nabízejí přístup k hudbě během tréninku, ale nezaručují úplnou zvukovou izolaci. Jako výhoda se to ukazuje například při jízdě na kole, když chcete slyšet, co se děje na silnici. Protože nejsou uvnitř ušního boltce, nabízejí odlišný poslechový zážitek. Připojovací kabel ke sluchátkům nahrazuje drobný pás, který drží na zadní straně hlavy.

Kolik stojí dobrá sluchátka Bluetooth?

V současné době na nákup sluchátek Bluetooth nemusíme mít v zásobě příliš hotovosti. Kvalitní vybavení najdete od pár set korun. Příkladem by mohla být bezdrátová sluchátka Awei. Nabídka značky zahrnuje sluchátka na uši i do uší. Jsou vybavené systémem redukce šumu CVC díky kterému generují čistý, výrazný zvuk. Podívejte se spolu s námi na dva modely, které výrobce nabízí:

• 5.0 sluchátka do uší AWEI A780BL - spojené pomocí nastavitelného popruhu, který se přizpůsobuje tvaru hlavy. Chrániče sluchu jsou obložené zvukově izolačními polštářky, díky kterým dobře potlačují vnější hluk a zároveň jsou pohodlné pro uši. Podporují připojení Bluetooth 5.0. Mají moderní design a na pravém pouzdře najdeme šikovná funkční tlačítka. Kryt má také vstup AUX a čtečku microSD karet.

• Sluchátka AWEI B930BL – jsou připojená přes tenký kabel. Mají velkou baterii, která umožňuje nerušené přehrávání po dobu 4 až 6 hodin. Baterie se znovu nabije do 1,5 hodiny pomocí USB kabelu. Jsou kompatibilní s Bluetooth 4.2 a mají dosah až 10 m. Obsahují HD mikrofon a dálkové ovládání pomocí kterého můžete například změnit přehrávané skladby. Sluchátka je možné spárovat se dvěma zařízeními současně.

Na co se zaměřit při výběru sluchátek s Bluetooth?

3. Jaká Bluetooth sluchátka pro telefon si vybrat?

Je obtížné jednoznačně určit, zda jsou lepší Bluetooth sluchátka do uší anebo za uši. Při výběru dokonalých Bluetooth sluchátek bychom se měli řídit našimi individuálními preferencemi. Výběr konkrétního řešení by měl odrážet především náš životní styl a každodenní návyky.

Lidé, kteří sportují, jistě ocení svobodu při používání sluchátek za uši. Zvukový zážitek, který nabízejí, však každého neuspokojí. Už proto stojí za to zkusit klasická Bluetooth sluchátka na uši. Zvlášť když k tomu připočteme fakt, že většina modelů kvalitně potlačuje vnější hluk. Pro použití doma, například při hraní na počítači nebo relaxaci s audio knihou, budou tato sluchátka tou nejlepší volbou. Během cestování už tak pohodlná nejsou, protože zabírají více místa.

Nezapomeňte ani na technickou stránku věci. Nejdůležitější parametry Bluetooth sluchátek, které by vás měly zajímat, jsou:

• Bluetooth komunikační standard kompatibilní s naším smartphonem.

• Široká frekvenční charakteristika, nejlépe ve slyšitelném rozsahu pro naše uši, tj. 20-20000 Hz.

• Nejvyšší možný dynamický rozsah, tj. rozdíl mezi měkkými a hlasitými zvuky.

• Další vybavení ve formě funkčních tlačítek, možnost spárování s několika zařízeními současně,

přítomnost mikrofonu a redukce šumu.

• Aktivní doba sluchátek a čas potřebný k jejich dobití.

• Kvalita použitých materiálů zejména tam, kde se našich uší přímo dotýkají.

Jak je vidět, před nákupem Bluetooth sluchátek je třeba zvážit několik věcí. Výběr na trhu je však tak široký, že si každý své oblíbené příslušenství jistě najde. To jediné, co je potřeba zjistit je, které parametry sluchátek jsou pro vás nejdůležitější.

Sluchátka k mobilu Ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.