Jak vyfotit obrazovku na mobilu (Android, Samsung, iPhone)

Snímek obrazovky je užitečná věc. Umožní vám totiž zachytit to, co si právě zobrazujete na svém počítači, tabletu nebo smartphonu. S pomocí této funkce si můžete graficky zobrazovat konverzace v Messengeru, aktuální stav webu nebo událost v aplikaci. Na následujících řádcích se dočtete, jak vytvořit snímek obrazovky na telefonu se systémem Android i iOS (iPhone). Každému z těchto operačních systémů jsme přitom věnovali samostatnou pasáž. Zvláštní pozornost věnujeme také screenshotu na telefonech Samsung.

Jak pořídit snímek obrazovky na telefonu s Androidem?

Postup, jak pořídit snímek obrazovky na telefonech s Androidem, bude záviset na typu zařízení.

Pokud jsou pod obrazovkou fyzické klávesy, můžete pořídit snímek obrazovky telefonu tak, že podržíte tlačítko Domů ve spodní části zařízení a zároveň zamykací (napájecí) tlačítko. Tlačítko napájení je zpravidla na boku smartphonu. Obě tlačítka stačí podržet po dobu dvou sekund.

Jestliže telefon nemá fyzické tlačítko Domů a funkce jako je návrat do hlavního menu či vrácení o krok zpět probíhá na liště obrazovky, stiskněte zároveň klávesu pro snížení hlasitosti a aktivační tlačítko. Obě najdete na boku smartphonu. Stejně jako v předchozím případě podržte obě tlačítka po dobu dvou sekund.

Při pořizování snímku obrazovky začne displej blikat a smartphone vydá klasický zvuk typický pro pořizování fotografie.

Některé telefony mají také speciální zkratku pro pořizování snímků obrazovky, kterou najdete v rozbalovací nabídce. Pokud chcete hlavní panel rozbalit, jednoduše přejeďte prstem po obrazovce od horní části směrem dolů. V této nabídce najdete také další funkce, například aktivaci Bluetooth, Wi-Fi, mobilních dat nebo změnu zvuku.

Některé starší smartphony s Androidem funkci focení obrazovky nemají. V takovém případě doporučujeme některou z aplikací jako je Easy Screenshot nebo Screenshot touch, které jsou dostupné na Google Play. S jejich pomocí můžete snadno uložit obrázek displeje do vašeho telefonu.

Pokud žádná z těchto metod nezabrala a vy byste přesto chtěli získat možnost pořizovat si snímky obrazovky v telefonu s Androidem, není nic jednoduššího než navštívit prodejní místo vašeho operátora a požádat o pomoc některého z pracovníků. Tito specialisté by měli mít velmi dobrou znalost modelů smartphonů, které nabízejí, a proto by vám měli dát spolehlivou radu, jak screenshot vaší obrazovky vytvořit.

Snímek obrazovky Samsung

1. Jak vyfotit obrazovku na mobilu (Android, Samsung, iPhone)

Pořídit si snímek obrazovky na telefonu Samsung není nic složitého. U některých telefonů Samsung se snímek obrazovky pořizuje tak, jak jsme už popsali: současným stisknutím a podržením tlačítek „Zapnout/vypnout“ a „Snížení hlasitosti“ (najdete je po stranách smartphonu). V jiných modelech Samsung na to však musíte jinak.

Například v chytrých telefonech Galaxy J3, J5, J7, S7 a Note 4 pořídíte snímek obrazovky tak, že stisknete současně tlačítka Domů a Aktivační tlačítko (a nikoli tlačítko pro snížení hlasitosti, jako v případě smartphonů jiných výrobců).

Vedle toho modely jako Galaxy J5, J7, S7, S8 a Note 4, S9, S10, S20, S21 mají funkci vytváření snímků obrazovky pomocí gest. Jednoduše přejeďte rukou po obrazovce a telefon sám pořídí snímek obrazovky.

Jak pomocí gesta udělat screenshot na Samsungu?

Pokud chcete na telefonu Samsung vytvořit snímek obrazovku pomocí gest, musíte zapnout funkci „Dlaní uložit obrazovku“. Postup je následující:

1. Otevřete Nastavení

2. Vyberte možnost „Rozšířené funkce“

3. Klikněte na kartu „Pohyby a gesta“ (u některých modelů tento krok chybí)

4. Rolujte dolů, dokud nenajdete položku „Dlaní uložit obrazovku“ a aktivujte ji

5. Pokud budete chtít pořídit snímek obrazovky, stačí přejet hranou ruky z pravé strany na levou (ruka se musí displeje dotknout).

Při pořízení snímku obrazovky displej problikne a Samsung vydá zvuk jako při pořízení běžné fotografie. Obrázek se okamžitě uloží do galerie v telefonu.

Screenshoty na telefonech a tabletech Samsung Galaxy Note je možné pořizovat také pomocí stylusu (v případě, že je model vybavený stylusem S Pen).

Jak pořídit snímek obrazovky na Samsungu pomocí stylusu?

Pokud chcete pořídit snímek obrazovky na Samsung Galaxy Note nebo tabletu, ze všeho nejdřív vyjměte stylus S Pen a otevřete Air Command. Stačí, pokud zmáčknete tlačítko na stylusu, nebo kliknete na ikonu stylusu na obrazovce zařízení. Pořídit snímek obrazovky pomocí stylusu na zařízeních Samsung je možné dvěma způsoby:

Způsob č. 1 - Psaní na obrazovku

1. Z nabídky S Pen vyberte zachycení obrazovky. Snímek obrazovky se pořídí automaticky.

2. Ihned potom bude možné snímek obrazovky upravit, třeba přidáním textu nebo obrázku. Screenshot také bude možné oříznout.

3. Pokud budete chtít snímek uložit do galerie, vyberte jednoduše možnost „Uložit“.

Způsob č. 2 – Smart Select

1. Z nabídky S Pen vyberte „Smart Select“. Získáte tím také možnost zvolit si různý tvar pro zachycení části obrazovky (čtverec, obdélník, ovál)

2. Pomocí tečkovaných čar označte tu část, kterou chcete zachytit.

3. Označená část se zobrazí na displeji.

4. Tvar snímku obrazovky můžete upravit přidáním nebo vyříznutím určité částí ve vyznačené oblasti (značky „+“ a „-“). Po úpravách vyberte možnost „Dokončit“. I v tomto případě můžete snímek obrazovky přizpůsobit, například přidáním nápisu nebo obrázku. Do galerie přidáte hotový snímek opět kliknutím na možnost „Uložit“.

Screenshot na telefonech iOS

2. Jak vyfotit obrazovku na mobilu (Android, Samsung, iPhone)

U smartphonů Apple se snímek obrazovky pořídí pomocí kombinace tlačítka pro zamykání obrazovky a tlačítka Domů. U starších modelů je zamykání nahoře, u novějších na boku přístroje. Tlačítko Domů najdete ve spodní části displeje.

U iPhone X, který nemá fyzické tlačítko Domů, se screenshotování drobně liší. Pokud si přejete pořídit snímek obrazovky, je třeba současně stisknout tlačítko napájení na pravé straně zařízení a horní nebo dolní tlačítko pro zvýšení hlasitosti na levé straně telefonu.

Umístění snímků obrazovky

Screenshoty na telefonech Androidem se budou ukládat do složky Pictures/Screenshots. Screenshoty na zařízeních Apple najdete v části Fotky >> Alba >> Fotoaparát.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.