CHRISTMAS SALE slevy až do -50% | Vidět víc »

Jak v telefonu zmenšit velikost fotografií?

Valná většina aplikací pro úpravu fotografií ve vašem telefonu umožňuje současně grafické úpravy pořízených snímků. Někdy je však potřeba upravit fotky také z technického hlediska třeba proto, abyste je mohli zveřejnit na nějakém konkrétním webu. V takovém případě budete muset fotky zmenšit. Jak to provést v telefonu rychle a spolehlivě, aniž byste je museli přetahovat do počítače?

Jak upravit fotky v telefonu?

Ve svém telefonu můžete snadno sami měnit velikost fotek a zmenšit je na požadovanou velikost. Přizpůsobíte je tak požadavkům některých webových portálů nebo je uložíte v konkrétní velikosti, která je optimální pro jejich tisk. Nabízí se celá řada způsobů, jak zmenšit velikost fotek v telefonech iPhone i těch, které pracující na operačním systému Android (např. SamsungHuaweiXiaomiLG nebo Sony). Některé vycházejí z aplikací a funkcí, které poskytuje výrobce, zatímco jiné vyžadují stažení speciálních aplikací.

Jak zmenšit velikost fotek v iPhonu?

1. Jak v telefonu zmenšit velikost fotografií?

Pro telefony iPhone jsou typické fotky s vysokým rozlišením. To je však také příčina jejich větší velikosti. Pokud je chcete zmenšit, aplikujte jeden z těchto tří způsobů:

1. První způsob, jak zmenšit velikost fotek v iPhonu, je jejich oříznutí. Stačí, když otevřete aplikaci „Fotografie“, najděte fotku, kterou chcete oříznout a potom vyberte možnost Upravit. Příslušnou ikonu přitom najdete v levém horním rohu. Pokud na ni kliknete, nabídne se vám několik variant oříznutí. Ty přesně odpovídají nejoblíbenějším rozměrům obrázkových rámečků. Po výběru konkrétního ořezu můžete zvolit přesné místo, které chcete vybrat a oříznout. O kvalitu fotografie přitom nemusíte mít péči. I po zmenšení zůstane nezměněná.

2. Pokud vám navrhované rozměry oříznutí nevyhovují, můžete fotografii oříznout také ručně. V tomto případě otevřete vybranou fotku, vyberte možnost úpravy a v pravém dolním rohu klikněte na čtvercovou ikonu se dvěma šipkami kolem. Takto se dostanete k možnosti ručního oříznutí. Potom už bude stačit jen přidržet a posunout okraje fotografie tak, jak si přejete.

3. Nemilá zpráva je, že v iPhonu neexistují předinstalované aplikace pro zmenšení fotek, tedy kromě zmíněného oříznutí. V App Store však můžete najít spoustu aplikací, které to svedou, a přitom nic nestojí. Jednou z nejpopulárnějších aplikací je „Image size“. Jakmile si ji stáhnete a vložíte do ní vybrané fotky, které chcete zmenšit, stačí už jen vybrat možnost změnit velikost. Požadovanou velikost či rozměry můžete zadat ručně prostřednictvím nejrůznějších jednotek jako jsou pixely, milimetry, centimetry či palce. Tato aplikace také umožní zachovat stávající proporce, takže se vyhnete jejímu nevzhlednému rozostření.

Jak zmenšit velikost fotek v telefonu s Androidem?

2. Jak v telefonu zmenšit velikost fotografií?

Na zmenšení velikosti fotek v telefonech s Androidem existuje celá řada aplikací. Většinu z těch bezplatných najdete v obchodě Google Play. Některé mají na svědomí jednotliví výrobci smartphonů, jako je třeba Samsung. Připojujeme nejoblíbenější metody, jak u Androidů zmenšit velikost fotek:

1. Stejně jako v případě iPhonů, máte v telefonech se systémem Android možnost fotky oříznout. Stačí otevřít libovolnou fotografii a zvolit úpravy. Při úpravách snímků jistě natrefíte na funkci oříznutí, která obsahuje různé možnosti, včetně použití horizontální či vertikální polohy, specifické proporce nebo ruční oříznutí.

2. V telefonech se systémem Android můžete fotky zmenšovat také prostřednictvím speciální aplikace, která je k mání v obchodě Google Play. Jedním z nejpopulárnějších je přitom "Reduce photo size" a "Pixlr Express". Jiné podobné aplikace můžete najít zadáním správných výrazů do vyhledávacího pole, například „změna velikosti obrázků“ nebo „zmenšení fotek“. Aplikace většinou umožňují zadávat požadované rozměry pomocí tradičních měrných jednotek jako jsou pixely, palce, centimetry nebo milimetry. Samy jsou přitom schopné navrhnout takové rozměry, které zabrání přílišnému roztažení fotky jak do svislého, tak i vodorovného směru.

3. Majitelé některých modelů Samsung mohou použít aplikaci přímo od výrobce nazvanou „Photo Editor“. Ušetří si tak cestu do obchodu Google Play, byť jen virtuální. V této aplikaci stačí otevřít jakoukoli fotografie v galerii a vybrat možnost upravit. Jednou z nabízených možností úprav bude také změna velikosti fotografie.

Změňte rozlišení přímo ve fotoaparátu

Nejjednodušším způsobem, jak automaticky zmenšit velikost fotografií v telefonu ještě před jejich pořízením, je jednoduše změna nastavení rozlišení. Pokud k ní přistoupíte, získáte jistotu, že vaše fotky budou mít vždy menší velikost. Mějte však přitom na paměti, že současně s tím také snížíte kvalitu fotografií. Jestli je v budoucnu plánujete otevírat na větší obrazovce nebo je dokonce dát vyvolat, jejich kvalita nemusí být dostatečná. To je také příčina toho, proč se tato metoda obvykle příliš nevyužívá. Nekupujete přece telefon s dobrou kamerou, abyste později nemohli jeho potenciál naplno vytěžit. Nespornou výhodou zmenšování fotek ve speciálních aplikacích je totiž fakt, že originální fotku můžete mít vždy schovanou v původní velikosti.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.