Jak v telefonu aktivovat paměťovou kartu?

Paměťová karta je velmi užitečné příslušenství pro váš smartphone. Pokud váš telefon nemá dostatečnou kapacitu vnitřní paměti, ale disponuje čtečku microSD karet, rozhodně se vyplatí je používat. Nejnovější smartphony jsou schopné číst karty s kapacitou 512 nebo dokonce 1000 GB. Jak paměťovou kartu v telefonu nastavit, aby se do ní ukládaly fotografie, videa a další soubory?

Proč používat paměťovou kartu?

Jak v telefonu aktivovat paměťovou kartu?

Hlavní výhodou celé řady smartphonů, které pracující na operačním systému Android je, oproti iPhonům, právě možnost použití paměťových microSD karet. Jednoduše vložte paměťovou kartu do slotu, který je umístěný v krytu zařízení. Většina z nich je v podobě jakéhosi zásobníku, který se vysouvá z krytu pomocí kolíku, který je vždy součástí balení telefonu. Vložte do něj paměťovou kartu a zasuňte ji zpět do krytu. Získáte tak skvělého pomocníka pro případ, že si chcete pořizovat spoustu fotografií, nahrávat videa nebo do telefonu ukládat celé hudební knihovny. Pokud má telefon od výrobce málo vnitřní paměti, bude tento krok nezbytností. Občas se však může stát, že jde paměťovou kartu v telefonu těžko aktivovat. V následujících krocích si vysvětlíme, jak k tomu přistoupit přímo ve vašem smartphonu.

Aktivace paměťové karty v telefonu

Chytré telefony s Androidem se liší verzí operačního systému i rozhraním, které výrobce použil. Proto se může lišit i správce souborů, i když je jím vybavený každý smartphone, který disponuje čtečkou paměťových karet. Některé modely telefonů místo aplikace „Správce souborů“ používají položku s názvem „Moje soubory“, „Soubory“ nebo ještě jiný název. Pokud byla paměťová microSD karta do telefonu již vložena, bude nutné správce souborů či něco podobného v nabídce nebo v nastavení zařízení vyhledat. V případě, že se vám takovou aplikaci nepodaří najít, stáhněte si z obchodu Google Play bezplatného správce souborů, jako je například ES File Explorer.

Když ve smartphonu otevřete správce souborů, měl by se zobrazit seznam různých složek rozdělených do dvou částí. První je „Interní úložiště“ se složkami jako „Stahování“, „Obrázky“, „Zvuk“ a „Videa“. Druhá část by potom měla obsahovat složku s názvem „Mass storage“, „Memory card“, „SD card“ nebo s jiným názvem či přímo s číslem paměťové karty. Právě tuto druhou složku byste měli otevřít.

Po výběru složky úložiště ve správci souborů uvidíte obsah vaší microSD karty. Opět by měla být rozdělená do složek, jako jsou „Obrázky“, „Zvuk“ nebo „Video“, i když se v ní mohou vyskytovat také složky a soubory, které jste přidali dříve a to v jakémkoli formátu i s jakýmkoli názvem. Pokud jste uložili na paměťovou kartu v telefonu nové fotografie, budou pravděpodobně ve složce s názvem „DCIM“, což je zkratka pro Digital Camera Images.

Alternativní cesta k paměťové kartě v telefonu vede přes Nastavení. Otevřete Nastavení smartphonu a v něm najděte kategorii „Paměť“. Položka s názvem „Přenosná paměť“ by potom měla zahrnovat paměťovou kartu, která je ve smartphonu použitá.

Instalace paměťové karty jako výchozí paměti telefonu

Většina nových smartphonů sama paměťovou kartu nastaví, jakmile ji vložíte do čtečky paměťových karet. Díky tomu si můžete ve smartphonu snadno zobrazit veškerý její obsah. Pokud však na ni chcete uložit fotografie nebo jiné soubory a aplikace, bude třeba přejít do Nastavení smartphonu. Přitom je třeba mít na paměti, že konfigurace paměťové karty jako interní paměti může znamenat odstranění jejího aktuálního obsahu.

Pokud to přesto chcete provést, přejděte do Nastavení paměti smartphonu a potom vyberte Nastavení paměťové karty. V některých telefonech ho následně budete moc naformátovat jako interní úložiště. Ukládání fotografií a videí na paměťovou kartu je možné změnit přímo v Nastavení fotoaparátu.

Za zmínku ještě stojí fakt, že na paměťovou kartu telefonu není možné instalovat všechny aplikace. Některým aplikacím to brání ve správném fungování, proto musí být instalovány pouze ve vnitřní paměti smartphonu. Pokud chcete vložit aplikaci na paměťovou kartu, musíte najít možnost nazvanou „Výchozí umístění instalace“ nebo něco podobně znějícího. Jestli chcete přenést na paměťovou kartu již nainstalovanou aplikaci, vyhledejte ji v seznamu aplikací v Nastavení telefonu, přejděte k informacím o aplikaci a pokud to smartphone umožní, přesuňte ji na SD kartu.

Paměťové karty

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.