Jak uspořádat fotky v telefonu?

Neustále se zvětšující vnitřní paměť smartphonů umožňuje ukládání mnohem většího počtu snímků, než kolik bylo možné před několika lety. To je také příčinou toho, proč spousta lidí fotky nezálohuje ani v cloudu ani na nějakém fyzickém úložišti. Po čase potom prostě zjistí, že jejich galerie obsahuje tisíce fotek nahromaděných během spousty let. Jak však uspořádat množství fotografií tak, abyste snadno našli ty, které právě chcete?

Fotky pravidelně odstraňujte a třiďte

1. Jak uspořádat fotky v telefonu?

Chaos, který vzniká z množství opakovaných nebo vysloveně špatných fotek, jejich prohlížení v galerii vašeho telefonu výrazně ztěžuje. Navíc se mezi ně občas pletou obrázky či zprávy, které vám někdo poslal přes některou chatovací službu. Dobrá zpráva je, že váš telefon vás může v některých případech sám vyzvat k uspořádání fotografií. Pomoci vám přitom mohou aplikace či funkce, které mají třídění fotek na starosti. Většinu práce však budete muset odvést sami. Pokud si chcete zjednodušit práci, navykněte si své fotky dennodenně organizovat. Díky tomu nebudete muset za pár týdnů či dokonce měsíců stejnému problému čelit znovu.

Fotografování pomocí smartphonu je hračka, takže abyste získali co nejlepší snímek, často pořizujete desítky stejných záběrů. Jakmile zjistíte, že ten pravý už je mezi nimi, nezapomeňte zbývající zbytečné fotky odstranit. V budoucnu pak bude mnohem snazší procházet galerii v telefonu. Totéž platí pro celou řadu dalších zbytečných snímků, vtipných obrázků nebo GIFů, které se zbytečně vrství v hlavní galerii.

Pusťte se do vytváření alb

Bez ohledu na to, zda máte telefon s Androidem (např. SamsungHuaweiXiaomi nebo LG ) či iPhone, vždy stojí za to vytvářet ve fotogalerii alba. Obzvlášť užitečné je to pro lidi, kteří mají fotek spousty. Vyhnete se tak zbytečnému brouzdání v galerii, abyste se konečně dostali k fotkám, které jste pořídili před několika měsíci nebo dokonce lety. Díky albům budete moci snadno najít třeba obrázky z loňské dovolené, dávnou procházku v lese nebo narozeniny někoho blízkého. Klíčové je přitom pečlivé pojmenování jednotlivých složek tak, aby vám vždy napověděly, co je jejich obsahem. Kromě fotek, které souvisejí s konkrétními událostmi, můžete také vytvářet tematická alba a pravidelně je doplňovat. Mohou například zahrnovat snímky krajiny, konkrétní osoby nebo vaše domácí mazlíčky.

Pamatujte na zálohu

2. Jak uspořádat fotky v telefonu?

Přestože vás velkokapacitní interní paměť telefonu nijak neponouká k zálohování, vyplatí se ho pravidelně provádět. Smartphone je přeci jen choulostivé zařízení. Když spadne z velké výšky nebo se nešťastnou náhodou utká s vodou, můžete v tu chvíli přijít o spoustu nezapomenutelných zážitků vašeho života.

Někteří lidé používají k zálohování fotek fyzické médium, například přenosné disky nebo paměť stolních počítačů či notebooků. Jejich hlavní výhodou je obvykle velká kapacita. Použít však můžete také cloudové zálohy, například Google Disk. Jsou poměrně spolehlivé a vždy k nim budete mít přístup. Bezplatná verze však může nabízet omezený prostor, proto se vyplatí do zálohy něco investovat.

Mějte po ruce aplikaci pro rychlé úpravy

Občas se může stát, že vytvoříte téměř dokonalý snímek, který však obsahuje nějaký rušivý prvek, je trochu nakřivo nebo nemá ty správné barvy. S takovým výsledkem se nemusíte spokojit. Stačí provést malou opravu pomocí aplikace pro úpravu fotografií. Ve službě Google Play a App Store najdete spousty zajímavých programů, které jsou na 100% zdarma a dodají vašim fotkám úplně nový rozměr. Mezi nejoblíbenější aplikace tohoto druhu patří například SnapSeed, VSCO, LightX nebo Fotor.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.