Jak tisknout z telefonu?

Výkonnost současných mobilních telefonů je taková, že již dávno překročily svůj původní účel a v mnoha ohledech se vyrovnají mnohem větším osobním počítačům. Přesto ale mobilnímu telefonu – bez ohledu na to jak impozantní technické parametry, líbivý design nebo originální pouzdro má – mnohé chybí. Jako typický příklad může sloužit práce s dokumenty nebo obrázky.

Pro moderní chytré telefony se samozřejmě jedná o věc zcela přirozenou, nicméně jeden důležitý prvek a aspekt zde chybí. Mobilní telefony logicky nejsou neustále připojeny k velké tiskárně, která umožňuje uživatelům zakončit práci vytisknutím papírové verze daného dokumentu. To ale neznamená, že něco takového není možné! Pomiňme řešení v podobě přenosu souboru do počítače a jeho následný tisk a zaměřme se na tisk přímo z mobilního zařízení. Způsoby, jak jej realizovat jsou hned dva!

Aplikace k tiskárnám

Ten jednodušší ze dvou způsobů přímého tisku spočívá ve využití aplikací poskytovaných přímo výrobci tiskáren. Pokud vaše tiskárna umožňuje bezdrátovou komunikaci a pokud její výrobce nabízí odpovídající aplikaci pro tisk z vašeho telefonu s operačním systémem iOS nebo Android, je problém vyřešen.

Speciální aplikaci připojíte k tiskárně a z příslušného uživatelského rozhraní odešlete svůj soubor k tisku. Prakticky všichni výrobci podporují tisk nejběžnějších dokumentů: PDF, souborů Microsoft Office, fotografií apod.

Nevýhodou tohoto způsobu je samozřejmě potřeba mít tiskárnu, která jej umožňuje. Tato podmínka není splněna vždy a nejednou tak přijde na řadu alternativa v podobě aplikací přímo od vývojářů operačních systémů Android a iOS.

CloudPrint a AirPrint – řešení vašeho tisku

Začněme s operačním systémem Android, tj. řešením v podobě tisku prostřednictvím CloudPrint.

• Prvním krokem, který je třeba vykonat, je přidání tiskárny do služby CloudPrint. To provedeme tak, že v prohlížeči Chrome zadáme do adresního řádku chrome://devices. Zde uvidíme zařízení, která již jsou do služby registrována a skrze volbu „Přidat tiskárny“ také zařízení, která jsou k přidání dostupná.

• Úspěšné přidání tiskárny do služby lze zkontrolovat na adrese cloudprint printers

• Předtím, než začneme tisknout z Android zařízení, je třeba si ujasnit, zda je naše tiskárna tzv. „cloud ready“, tj. zdali disponuje Wifi modulem s podporou tisku z cloudu. Pokud ano, podle instrukcí od výrobce tiskárny ji nakonfigurujeme k použití s CloudPrint a přesuneme pozornost k mobilním zařízením.

• Stáhneme si z Google Play do mobilu nebo tabletu aplikaci CloudPrint (či některou alternativu v podobě aplikací třetích stran). Mějme na paměti, že je nutné být přihlášený pod stejným Google účtem jako byl ten, který jsme zadávali při registraci do CloudPrint.

• Pokud máme v plánu tisknout z tiskárny, která je k PC připojena kabelem, je samozřejmě nutné, aby byl počítač zapnutý a byl na něm spuštěný Chrome.

• Nyní již jen zbývá z té či oné aplikace odeslat obsah k tisku buď přímo pomocí nabídky Tisk, či prostřednictvím funkce systémového sdílení do CloudPrint

Majitelé telefonů iPhone (či jiných mobilních zařízení se značkou Apple) se pro tisk budou obracet k technologii AirPrint. Díky ní lze přímo tisknout přímo na tiskárny s Wifi modulem, které AirPrint podporují. Stačí je mít připojené ke stejné Wifi síti jako dané mobilní zařízení a po zadání volby tisku v té či oné aplikaci se dostaneme k seznamu připojených tiskáren. Po volbě jedné z nich již stačí jen z tiskárny odebrat papírovou verzi našeho dokumentu.

V případě, že daná tiskárna AirPrint nepodporuje, máme možnost obrátit se k softwarovým řešením třetích stran, jejichž funkčnost je podobná jako v případě systému Android.

Svět mobilních technologií nabízí mnoho možností a ani před tiskem se rozhodně nezastaví! Jejich majitelé se tak mohou bez obav soustředit na práci, zábavu nebo třeba výběr toho nejhezčího pouzdra.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.