Jak si ověřit, zda je váš telefon odposlouchávaný? (Android a iOS)

Máte silné podezření, že váš telefon někdo špehuje? Zaznamenali jste při volání zvláštní zvuky a nejste si jistí, zda můžete své zařízení dál bezpečně používat? V tomto článku se dočtete, jak zkontrolovat, zda je váš telefon odposlouchávaný.

Jaké jsou typické známky, že je váš telefon odposlouchávaný?

Rozpoznat, že je telefon tzv. napíchnutý, bohužel nemusí být vždy snadné. Žádné zjevné příznaky se totiž v takovém případě nemusí objevit. Ostražitost je však vždy na místě. Nejlepší je věnovat pozornost jakýmkoli změnám ve funkcích telefonu. Pokud se například smartphone začne chovat nestandardně, sám se zapíná nebo vypíná, aplikace se v něm spouští automaticky, nebo se baterie nezvykle rychle vybije, to všechno mohou být příznaky nainstalovaného odposlechu.

Vaše podezření by mělo vzbudit také neobvyklé chování fotoaparátu ve vašem smartphonu.

Všechny tyto signály samozřejmě nepřinášejí 100% jistotu, že je váš smartphone odposlouchávaný. Tyto známky mohou jednoduše ukazovat na případnou poruchu nebo nadměrné opotřebení zařízení. Zvýšit ostražitost je však jednoznačně na místě.

Dalším z varovných signálů může být také skutečnost, že někdo ve vašem okolí o vás ví věci, které jste s nikým nesdíleli.

Také v tomto případě stojí za to zkontrolovat, zda váš telefon není odposlouchávaný. Připojujeme různé návody, jak si případný odposlech ověřit na telefonech s Androidem, jako je Samsung, Xiaomi nebo Huawei, ale také na zařízeních iPhone.

Jak zkontrolovat, zda je telefon odposlouchávaný? Vyzkoušejte servisní kódy (Android, iOS)

Jak si ověřit, zda je váš telefon odposlouchávaný? iPhone MMI Kody

Odposlechy a další důležité informace vám pomohou zjistit tzv. kódy MMI.

• Do číselníku vašeho smartphonu zadejte kód *#21# a zjistíte, zda jsou hovory a zprávy z vašeho telefonu přesměrovávané na jiné číslo. Pokud jsou, tato informace se na obrazovce objeví.

• Zadejte kód *#62# a zjistíte, kam jsou hovory přesměrovány, když je telefon vypnutý nebo když jste mimo dosah. Pokud se na obrazovce objeví cizí číslo, ještě není důvod k panice. Pravděpodobně totiž půjde o číslo vaší hlasové schránky. V každém případě je dobré se ujistit, že to tak opravdu je. Zkuste číslo zadat do vyhledávače nebo zavolejte svému operátorovi. 

Jak si ověřit odposlech telefonu? Prověřte si administrátory zařízení s Androidem

Jak si ověřit, zda je váš telefon odposlouchávaný? Spravce telefonniho zarizeni

Kliknutím na seznam správců zjistíte, které aplikace mají právo spravovat váš telefon.

Otevřete Nastavení telefonu a do vyhledávače zadejte „Správci zařízení“. Můžete také zvolit: Nastavení >> Zabezpečení >> Správci zařízení.

* V seznamu se zobrazí veškeré aplikace, kterým byl přidělen status správce. Pokud některá aplikace vzbudí vaše podezření, například zjistíte, že nepochází od výrobce zařízení nebo softwaru, omezte její oprávnění nebo zvažte úplné odstranění.

* Karta Správci zařízení se může nacházet i jinde. Závisí to na výrobci a modelu smartphonu.

Jak si ověřit, zda je odposlouchávaný váš iPhone? Zkontrolujte v iPhonu zabezpečení účtu iCloud

Napíchnutí na účty iCloud je u nejrůznějších podvodníků velmi oblíbené. Tito nepoctivci získají uživatelské jméno a heslo k účtu iCloud a spolu s tím také přístup ke všem vašim zprávám, fotografiím a historii hovorů. Pokud máte zapnuté dvoufázové ověření, zbystřete pokaždé, když na váš telefon přijde jakákoli žádost o potvrzení nového přihlášení k účtu.

Je telefon odposlouchávaný? Použijte profesionální vybavení nebo vyhledejte pomoc specialistů

Prodejny s detektivním vybavením nabízejí speciální detektory, které dokáží informovat o sledování nebo dokáží vyhledat odposlech. Další řešení představuje oslovení společnosti, která se specializuje na telefonní odposlechy.

Ještě než využijete nabídku takové společnosti, doporučujeme vám pečlivě projít její recenze na internetu. Nezapomeňte také na to, že této společnosti nesmíte volat z telefonu, o kterém si myslíte, že je odposlouchávaný. V takovém případě by se o vašich záměrech v první řadě dozvěděli ti, před kterými se chcete chránit.

Reklamy a odposlechy? Vypněte sledování reklam

Jak si ověřit, zda je váš telefon odposlouchávaný?

Mezi některými uživateli je rozšířený názor, že důkazem sledování telefonu jsou personalizované reklamy, které se zobrazují na základě zájmů a předchozího vyhledávání. V tomto směru vás však můžeme uklidnit. Je zcela běžné, že tyto informace a data shromažďují společnosti jako Google nebo Facebook.

Pokud je vám zobrazování personalizovaných reklam v telefonu nepříjemné, můžete je ve svém telefonu vypnout. Stačí, když na svém účtu Google a Facebook změníte nastavení reklam. V telefonu iPhone je možné omezit personalizovanou reklamu v sekci: Nastavení >> Ochrana osobních údajů >> Reklamy.

Jak chránit telefon před odposlechem?

V zájmu ochrany telefonu před odposlechem byste měli být především opatrní. Opatrnost je na místě zvlášť při otevírání odkazů, které jste dostali prostřednictvím SMS, e-mailu nebo na sociálních sítích. Než kliknete na jakýkoli odkaz, dvakrát si to rozmyslete a zdroj si pečlivě ověřte. Nestahujte také aplikace mimo Google Play nebo Apple Store. Používejte integrované zabezpečení smartphonu, jako jsou hesla a zámky, a pravidelně telefon kontrolujte. Nedávejte nikomu žádná hesla ani citlivá data, vypínejte Bluetooth, pokud ho nepoužíváte, a nepřipojujte se na veřejné Wifi sítě. Další podrobnosti o zabezpečení telefonu najdete v našem článku: Jak chránit telefon před sledováním?

Pevně doufáme, že díky těmto tipům jste dokázali problém s možným odposlechem vyřešit a že jste výrazně zvýšili bezpečí při používání vašeho smartphonu.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.