Jak se starat o baterii v telefonu?

Baterie ve vašem telefonu prodělaly za ta léta značnou změnu. V současné době jsou mnohem větší, načítají se rychleji a je menší pravděpodobnost jejich poškození. Stejně jako všechny baterie však po určitém počtu nabíjecích cyklů začnou slábnout. Jak výdrž baterie prodloužit, aby bylo možné smartphone nabíjet co nejméně a po co nejdelší čas?

Dokážete ovlivnit životnost baterie ve smartphonu?

I když jako uživatelé smartphonů nemáte žádnou kontrolu nad tím, za kolik nabíjecích cyklů se kapacita baterie sníží, můžete postupně počet těchto cyklů natáhnout. Stále platí, že čím lépe se staráte o baterii v telefonu, tím méně často ji budete muset nabíjet.

Výrobci mobilních telefonů vyvíjejí veškeré úsilí k optimalizaci provozu chytrých telefonů a prodlužování životnosti baterie. Na to, jak často telefon nabíjíte, má však v první řadě vliv jeho používání. Spektrum činností, které na telefonu provádíte, se neustále rozšiřuje, což má přímý vliv na rychlejší spotřebou baterie v těchto zařízeních.

Energetickou náročnost nepředstavuje jen volání, posílání textových zpráv nebo fotografování. Baterie mizí také při běžném procházení webu, při prohlížení fotek a videí, u videohovorů nebo při používání smartphonu jako navigace. Je tedy nutné se v těchto činnostech omezovat, abyste životnost baterie prodloužili? My jsme pro vás našli i jiné způsoby péče o baterii a několik z nich vám právě předkládáme:

Ověřte si, co v telefonu spotřebovává nejvíce baterie

Abyste získali skutečnou představu o tom, co mám vliv na životnost baterie vašeho smartphonu, měli byste nejprve analyzovat, které činnosti jsou pro něj energeticky nejnáročnější. Pokud to chcete provést, přejděte do Nastavení telefonu a vyberte záložku: „Baterie“, kde najdete podrobné informace o jejím stavu. V záložce s názvem „Údaje o spotřebě energie“ nebo nějakém podobném, můžete zkontrolovat, které aplikace baterii nejvíce spotřebovávají.

Nastavení baterie nabízí uživateli smartphonu také další možnosti. Právě zde je možné zapnout režim úspory energie. Ta zahrnuje automatické vypnutí některých funkcí zařízení nebo omezí použití některých aplikací.

Optimalizujte využití baterie

1. Jak se starat o baterii v telefonu?

V Nastavení baterie smartphonu najdete také záložku s názvem „Optimalizace využití baterie“ nebo podobně znějící možnost. Po jejím zvolení systém Android mimo jiné upraví optimální časový limit obrazovky, deaktivuje vibrace, automatické otáčení obrazovky, mobilní data, GPS a automatickou synchronizaci. Pokud je telefon v režimu spánku, vypne se také jakékoli připojení k internetu. Smartphone však bude dál umožňovat automatické přizpůsobení jasu obrazovky. V tomto režimu nebude obrazovku aktivovat žádné oznámení. Optimalizace využití baterie také ovlivní výkon nainstalovaných aplikací. V první řadě zabrání nadměrné spotřebě energie aplikacemi, které běží na pozadí, ale jsou zřídka používané.

Zkontrolujte sami aplikace na pozadí

Pokud máte smartphone se systémem Android starší než verze Pie, přístup k funkci optimalizace baterie mít nebudete. Nezávisle na ní však můžete zkontrolovat, které aplikace běží na pozadí a deaktivovat ty, které vyhodnotíte jako zbytečné. Nezapomeňte však zakazovat pouze nepotřebné aplikace. Pokud aplikaci vypnete, abyste ji za okamžik opět otevřeli, smartphone spotřebuje více energie, než když ji budete mít spuštěnou na pozadí.

Zabraňte spouštění aplikací při zapnutí telefonu

Možnost vybrat si, které aplikace se mají spustit po zapnutí smartphonu, není součástí běžné nabídky systému Android, ale je možné ji najít v mnoha verzích tohoto operačního systému, například MIUI. Majitelé smartphonů Xiaomi si proto mohou vybrat v Nastavení aplikace, které získají povolení k tzv. automatickému spouštění.

Zkraťte dobu spánku displeje

Pokaždé, když aktivujete obrazovku telefonu, zůstane po určitou dobu v chodu a to i když ji už nepoužíváte. Zkuste proto upravit dobu deaktivace displeje. Čím kratší bude, tím méně energie se zbytečně vyplýtvá. V současné době je v systému Android nejkratší doba opětovného spánku displeje 15 sekund. Pokud jste dříve měli nastavenou třeba 1 minutu, může to výrazně ovlivnit životnost baterie.

Změňte motiv a tapetu na něco tmavého

Světlé motivy a tapety mohou na obrazovce smartphonu vypadat hezky, ale spotřebovávají více energie. Při použití tmavší grafiky a fotografií nemusí být pixely osvětlené tak intenzivně. V některých aplikacích, jako je YouTube nebo Slack, můžete také nastavit tmavé motivy. Jejich vedlejším efektem bude menší únava očí při dlouhodobém používání.

Ztlumte vyzvánění a oznámení a vypněte vibrace

Baterii spotřebovává nejen displej, ale také reproduktory smartphonu. Čím hlasitěji telefon zvoní, tím rychleji se baterie vybíjí. Pokud smartphone máte neustále při sobě, můžete si dovolit snížit hlasitost hovorů, upozornění a budíku. Provedete to jednoduše pomocí tlačítka pro snížení hlasitosti nebo v Nastavení zvuku a vibrací. Vyplatí se také úplně vypnout vibrace, protože jejich spouštění spotřebovává více energie než hlasová signalizace.

Vypněte Wi-Fi, Bluetooth a NFC, pokud je nepoužíváte

2. Jak se starat o baterii v telefonu?

Všechna síťová připojení smartphonu do značné míry baterii zatěžují. Pokud je nepoužíváte, je dobré je vypnout. Je to také správná cesta, jak snížit riziko možných hackerských útoků. Wi-Fi, Bluetooth a NFC je možné deaktivovat v rozevíracím panelu oznámení nebo v hlavním Nastavení telefonu.

Zapněte režim v letadle

Pokud se nacházíte v zóně s velmi špatným pokrytím, smartphone se bude neustále snažit signál vyhledat, což výdrž baterie drasticky sníží. Při cestě do divočiny je proto lepší telefon úplně vypnout nebo zapnout režim Letadlo. Jakmile se opět octnete na místě s lepším signálem, můžete tuto funkci deaktivovat a baterie smartphonu přitom bude mít mnohem vyšší úroveň nabití.

Omezte vyskakovací oznámení

Téměř každá aplikace ve vašem smartphonu může odesílat oznámení o nových zprávách, událostech nebo funkcích. Pokud vám taková oznámení k ničemu nejsou, deaktivujte je v Nastavení aplikace. Jestli to chcete provést, přejděte do Nastavení telefonu a zvolte záložku Aplikace. V seznamu potom vyberte jednotlivé aplikace a v jejich nastavení jim zakažte oprávnění k zobrazování oznámení.

Zakažte spouštění Google Asistenta na pozadí

Přestože je Google Asistent v posledních letech stále oblíbenější, ne každý ho využívá denně. Aplikace však neustále běží na pozadí a poslouchá jakékoli vaše hlasové příkazy. V Nastavení smartphonu ho můžete vypnout tak, že přejdete do záložky Google a postupně zvolíte Služby >> Hledat >> Asistent a nakonec Hlas.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.70 / 5.0 (13)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.