Jak povolit nebo zakázat v telefonu VPN?

Síť VPN využívá ke svému fungování zprostředkující server, díky čemuž si majitel smartphonu může na internetu udržet mnohem větší soukromí. Algoritmy Googlu a poskytovatelé různých internetových služeb tak nemohou s aktivovaným VPN tak snadno sledovat aktivitu uživatelů internetu. Taková vyhlídka je pro většinu majitelů chytrých telefonů velmi lákavá. Jak tedy v telefonu VPN povolit a jak tuto službu vypnout, pokud to bude potřeba?

Proč nepoužívat VPN po celou dobu?

Virtuální soukromé sítě donedávna sloužily pouze velkým společnostem. Dnes je však může využít každý uživatel internetu. Je to způsob, jak ochránit své soukromí, na které v jednom kuse útočí personalizované reklamy od Googlu. Používání VPN navíc snižuje riziko, že se stanete obětí útoku hackerů. Vedle toho umožňuje bezproblémové sledování veškerého internetového obsahu bez ohledu na to, kde na světě zrovna jste.

Řada lidí používá VPN takřka neustále. Jsou však situace, kdy je nezbytné dočasně službu zakázat. Bezpečnostní systémy některých velkých internetových bank mohou například pokusy o přihlášení k bankovnictví prostřednictvím VPN blokovat. Pokud se tedy chcete vyhnout úplnému zablokování přístupu k vašemu bankovnímu účtu, je lepší VPN při online bankovnictví raději vypínat. Samozřejmě takových příkladů by se našlo víc. Některé weby nedůvěřují uživatelům s aktivním VPN a přístup ke svému obsahu sami blokují.

Jak VPN v telefonu povolit?

1. Jak povolit nebo zakázat v telefonu VPN?

Většinu času se používání virtuální soukromé sítě, o které jsme psali v samostatném článku (viz článek: Co je v telefonu síť VPN a k čemu slouží?), vyplatí. Její nastavení v telefonech, které pracují na operačních systémech Android i iOS, je velmi snadné. Aplikace, pomocí kterých se připojíte k placeným nebo bezplatným službám VPN najdete jak v Obchodě Play, tak App Store. Ty bezplatné přitom samozřejmě nezaručí tak vysokou úroveň ochrany, jako když si zaplatíte roční nebo měsíční předplatné. Volba je však pouze na vás. Řada služeb VPN zároveň slouží i jako antivir.

Jak tedy na to?

1. V první řadě si stáhněte vybranou aplikaci VPN a pokud je zpoplatněná, zaplaťte ji.

2. Jakmile máte k dispozici dostupná data pro konfiguraci VPN, přejděte do systémových Nastavení telefonu.

3. Vyberte záložku „Nastavení sítě a připojení“ a potom VPN.

4. Odsouhlaste možnost přidání PPTP VPN.

5. Zadejte data, která jste získali a nakonfigurujte připojení VPN, tj. zadejte název VPN, server VPN a stejně tak i uživatelské jméno a heslo.

6. Připojte se ke konfiguraci VPN sítě, která se objeví v seznamu.

Konfigurace VPN v telefonech iPhone je podobná jako u telefonů se systémem Android.

1. Stáhněte si vybranou aplikaci z App Store.

2. Přejděte na obecná nastavení systému.

3. Vyberte záložku „Síť“ a potom VPN.

4. Klikněte na "Přidat konfiguraci VPN ..." kde vyplníte popis, server a vzdálené ID. Také si nastavte uživatele a heslo. Zadaná data potvrdíte tlačítkem „Uložit“.

5. V sekci výběru konfigurace uvidíte vaše připojení, které si můžete zvolit. Váš stav by se měl změnit na připojený.

Jak VPN v telefonu zakázat?

2. Jak povolit nebo zakázat v telefonu VPN?

Protože se může stát, že aktivované VPN bude bránit v přístupu k některým internetovým službám, vyplatí se vám naučit se virtuální soukromou síť dočasně vypínat. Naštěstí je to mnohem jednodušší než nastavování VPN ve vašem smartphonu a to bez ohledu na to, zda používáte operační systém Android nebo iOS.

V závislosti na zvoleném produktu je možné VPN v telefonu zakázat přímo v samotné aplikaci. Pokud to možné není, navštivte ta samá Nastavení, jakými jste síť nakonfigurovali. V sekci VPN potom zrušte připojení k vaší síti. Pokud přidanou konfiguraci nedeaktivujete, telefon si ji bude pamatovat a bude se k ní moci snadno kdykoli znovu připojit.

Pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.70 / 5.0 (13)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.