Jak opravit nabíječku na telefon?

Šetřete planetu i svou kapsu. Před tím, než přistoupíte k nákupu nové nabíječky se vždy ujistěte, že ta vaše původní opravdu přestala nadobro fungovat a není možné ji opravit. Toto příslušenství zpravidla vydrží dlouho sloužit. Pokud pracovat přestane, máme pro vás nejjednodušší způsoby, jak nabíječku na telefon opravit.

Proč nabíječka telefonu nefunguje?

1. Jak opravit nabíječku na telefon?

Než nadobro obviníte svou nabíječku z potíží při nabíjení telefonu, v první řadě zkontrolujte, zda se v nabíjecí zásuvce smartphonu nenachází nějaké nečistoty. Během používání telefonu se v ní může nahromadit prach a nečistoty, které správné připojení nakonec znemožní. Může se stát, že vyčištění nabíjecí zásuvky například suchým bavlněným hadříkem, párátkem nebo pinzetou, váš problém vyřeší (viz článek: Jak vyčistit telefon od nečistot?)

Nejčastější příčinou nefunkční nabíječky na telefon je poškození nabíjecího kabelu. Dráty pod izolační vrstvou se můžou roztřepit či dokonce zlomit například při nepřirozeném ohýbání, prudkém škubnutí či slisování. Pokud si všimnete, že se izolace uvolnila a dráty vyčnívají, okamžitě máte jasno v tom, proč nabíječka nefunguje.

Pokud žádné poškození kabelu nabíječky pouhým okem nevidíte, můžete provést zkušební nabíjení telefonu. V jeho průběhu zkuste kabelem po celé délce pohybovat. V místě, kde zjistíte, že nabíječka funguje jen občas, tam také nejspíš objevíte epicentrum poškození kabelu.

Dalším, i když vzácnějším důvodem selhání nabíječky je ohnutí paciček uvnitř konektoru, které se vsouvají do nabíjecí zásuvky na smartphonu. K tomu může dojít například tak, že se pokusíte násilím vtlačit konektor do nevyhovující nabíjecí zásuvky. Pokud pacičky nejsou vysloveně zlomené, stále tu je možnost je narovnat.

Jak opravit poškozený kabel od nabíječky

2. Jak opravit nabíječku na telefon?

Myslete na to, že jakékoli opravy nabíječky je možné provádět pouze tehdy, když není připojená k elektřině. Pokud jsou příčinou nefungujícího nabíjení skutečně poškozené dráty, postupujte podle následujících kroků:

1. Najděte místo, kde jsou dráty poškozené. Poznáte to podle jasného roztřepení nebo zlomů.

2. Důkladně sejměte izolační vrstvu a kolem ní ponechejte asi 2cm okraj.

3. Opatrně vyřízněte část poškozených drátů. Váš řez musí být přesný a rovný.

4. Dráty z obou stran řezu pečlivě stočte, aby se všechny do jednoho spojily. V závislosti na modelu telefonu se mohou lišit v barvách. V takovém případě vždy spojujte stejné barvy. Pro zakroucení vodičů můžete použít také speciální příslušenství, tzv. konektor.

5. Důkladně zkroucené dráty, které již nevykazují žádnou známku roztřepení, důkladně obalte izolační páskou. Největší pozornost věnujte místu řezu, aby žádný drátek nekoukal ven.

3. Jak opravit nabíječku na telefon?

Pokud jsou příčinou poruchy nabíječky telefonu ohnuté packy v nabíjecím konektoru, bude oprava mnohem jednodušší. Potřebovat budete lupu nebo jiné zvětšovací sklo a malou pinzetu se zúžením. Přestože se narovnání pacek může zdát jako snadný úkol, vyžaduje jemnost a přesnost. Pokud vyvinete příliš mnoho síly, můžete packy zlomit a vaše nabíječka bude opravdu na vyhození.

Nabíječky pro mobilní telefony

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.