Jak odstranit virus z telefonu?

Ať už v ruce držíte nejnovější kousek, anebo několik let starý telefon, měli byste být neustále ve střehu. Kdykoliv totiž může vaše zařízení napadnout nebezpečný virus, který vás může sledovat, úplně zničit vaše zařízení, nebo vám vymazat veškeré aplikace a dokumenty, které jste v telefonu měli. Stejně jako počítač je i totiž mobilní telefon náchylný k podobným hrozbám. Ovšem místo počítače si jej většinou nijak nechráníme. A to už pak může vést jen k jedinému - koupi nového telefonu. V současné době navíc panuje názor, že škodlivá je každá desátá mobilní aplikace. Jak se tedy těmto problémům můžete vyhnout a co dělat, když už virus napadl váš telefon?

Nepodceňujte rizika!

telefony

Kde jsou ty doby, kdy jsme se mohli strachovat pouze o „zdraví” našich počítačů?! Dnes už nejsou v bezpečí ani obyčejné telefony. I do těch se snaží hackeři a různí podvodníci dostat. Mobilní telefon má totiž každý z nás neustále u sebe. Provádíme přes něj platby, píšeme e-maily, kontrolujeme bankovní účty nebo třeba komunikujeme s ostatními. A toho se právě snaží podvodníci zneužít. Mobilní viry vás mohou přihlásit k odběru nadstandardních služeb, mohou zaznamenávat vaše konverzace, stáhnout vám do telefonu další malware, zobrazují vám vyskakovací okna s reklamou nebo vás přesměrují na nebezpečné internetové stránky.

A my v tom většinou hackerům nijak nebráníme. Na počítačích míváme klidně i několik antivirových programů. Ale co telefon? Ten si chrání jen hrstka lidí. Bez antiviru přitom nemáte žádnou šanci si všimnout, že byl váš přístroj infikován. Proto, stejně jako počítač, by měl být i mobilní telefon nebo tablet chráněn speciálním bezpečnostním softwarem, který bude všechny hrozby neustále hlídat.

Co dělat, když virus napadne váš telefon?

logo android virus

Ovšem jak byste měli postupovat, pokud už nebezpečný virus napadl váš telefon? Je nutné jej okamžitě vyhodit a koupit si nový, anebo to lze ještě nějak napravit? Pokud máte podezření, že byl váš telefon napaden virem, nejprve proveďte jeho pečlivou kontrolu. Samozřejmě vás v takovém případě nezajímá pouzdro nebo ochranná fólie, ale aplikace, kterou jste si vědomě či nevědomě nainstalovali. Ke kontrole můžete využít speciální program, který je k tomuto účelu přímo naprogramován.

Pokud tento program odhalí škodlivé soubory a další součásti virů, okamžitě tyto podezřelé složky zablokuje nebo odstraní. Ideální je tuto očistu provádět v nouzovém režimu. Jak se do něj dostanete? Je to jednoduché. Svůj telefon vypněte a zase zapněte. Při zapínání vás telefon požádá o PIN, anebo vám nabídne možnost Nouzový režim.

Všechny viry je nutné odstranit

aplikaci v telefonu

Možná ale k „uzdravení” vašeho telefonu ani speciální program nebudete potřebovat. Někdy totiž mohou problémy s telefonem začít okamžitě po nainstalování nějaké podezřelé aplikace. Proto takovou škodlivou aplikaci z mobilu okamžitě odinstalujte. Pokud ani po odstranění takové aplikace nenastává zlepšení a váš telefon je neustále zpomalený, nefunguje správně nebo se samovolně vypíná a zapíná, zkontaktujte nejbližší mobilní servis. Není totiž vhodné odstraňovat ze svého telefonu všechny aplikace, neboť si tak můžete omylem odstranit i užitečné soubory.

Co nejhoršího se s viry v telefonu může stát?

Jaký je nejčernější scénář života s virem v mobilním telefonu? Můžete přijít o své peníze, můžete být neustále sledováni a špehováni, můžete přijít o svá hesla k důležitým aplikacím, ale také můžete přijít o všechny uložené soubory. Mobilní virus rozhodně není vhodné brát na lehkou váhu. Pokud navíc nezakročíte včas, může celá situace vyústit k návrat do továrního nastavení, ve kterém se váš telefon nacházel při koupi. Nemusíme tedy asi příliš vysvětlovat, že v takovou chvíli přijdete o vše.

Nedejte útočníkům šanci!

logo avast

Proto svůj mobilní telefon řádně chraňte už od prvního dne. Nikdy nevíte, kdy si zrovna na vás někdo posvítí. A i když můžete být sebevíc obezřetní, stačí jedna neoficiální aplikace a vše může být ztraceno. Člověk totiž nemůže být neustále ve střehu a je přeci jednodušší mít na svém telefonu nainstalovaný kvalitní antivirus a o nic se nestrachovat.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.