Jak nastavit fotoaparát na telefonu, aby dělal opravdu pěkné fotky?

Fotoaparáty téměř všech telefonů jsou ve výchozím nastavení nastaveny na automatický režim snímání. V automatickém režimu software vašeho telefonu automaticky přizpůsobí nastavení, vzhledem k podmínkám prostředí. Vzhledem k tomu, že chytrý telefon ne vždy dokáže dokonale posoudit úroveň aktuálního osvětlení, vyplatí se použít občas i manuální režim fotografování. V dnešním blogovém příspěvku vám představíme, jak si sami můžete sami nastavit parametry fotoaparátu.

Jak si zapnout profesionální režim fotografování ve vašem telefonu?

Profesionální režim vám umožňuje upravit nastavení fotoaparátu zcela samostatně. Chcete-li tento režim spustit, najděte v možnostech fotoaparátu funkce: "profesionální režim"/“profesionální fotografie"/"manuální fotoaparát" (názvy se mohou lišit v závislosti na značce a modelu chytrého telefonu). Například v telefonu Huawei Mate 10 Lite tuto funkci naleznete po zapnutí aplikace fotoaparátu a pohybu prstu po displeji směrem zleva doprava.

V iPhonech je zapnutí této funkce o něco složitější, protože výrobce neumožnil svým uživatelům upravovat výchozí nastavení fotoaparátu z úrovně softwaru. Takže pokud chcete použít manuální nastavení fotografování v zařízeních Apple, musíte si stáhnout speciální aplikaci, například program VSCO (můžete si jej stáhnout z AppStore). Program umožňuje nastavit vlastní parametry a režimy fotografování.

Expoziční čas

Jak nastavit fotoaparát na telefonu, aby dělal opravdu pěkné fotky?

Expoziční čas je parametr, který určuje rychlost závěrky. Měří se vždy v sekundách (např. 1/1000, 1/500, 1/250). Zvýšením rychlosti závěrky, například z 1/1000 na 1/500, se zdvojnásobí světlo dopadající na obrazový snímač fotoaparátu vašeho telefonu. Pokud je vaše fotografie příliš tmavá, bude jistě vhodné prodloužit expoziční čas. Dlouhá expoziční doba však může způsobit rozmazání vaší fotografie, protože zachycuje přirozené pohyby naší ruky. Proto se při hodnotách pod 1/10 vyplatí určitě použít stativ/monopod se stativem – díky těmto zařízením, budou vaše fotografie ještě profesionálnější.

ISO

ISO je standard, který vyjadřuje citlivost snímače fotoaparátu na světlo. V moderních telefonech se hodnota tohoto parametru pohybuje vždy v rozmezí od 50 do 3200 bodů. Čím vyšší je ISO, tím větší je náchylnost ke konkrétní expozici. Nižší citlivost rozhodně poskytuje lepší zpracování barev a vyšší kvalitu fotografií, vyšší citlivost je zase užitečná při focení v horších světelných podmínkách. Při focení na slunci je nejlepší nastavit ISO na nejnižší hodnotu – například 50 nebo 100. Naopak, během zamračených dnů nebo v interiéru můžete použít vyšší citlivosti iSO, například 400 nebo 600, ale je lepší nepřekračovat hodnotu 800, protože to může způsobit celkový horší. výsledek a efekt fotografie.

Vyvážení bílé barvy

Vyvážení bílé barvy určuje barevnou teplotu, tedy zdroj světla, který dopadá na obrazový snímač fotoaparátu. Tento parametr je vyjádřen v Kelvinech. V každém softwaru telefonu jsou typy různého vyvážení bílé popsány podle světelného zdroje a aktuálně převládajících podmínek, což samozřejmě značně usnadňuje jejich výběr (např. denní světlo 5300 - 5700 K, zataženo 6400 - 6600 K, světlo ze žárovky 2600 - 2800 K, neonové světlo 3900 - 4100 K).

Blesk fotoaparátu

V případě zhoršených světelných podmínek není samozřejmě možné pořídit správně osvětlenou fotografii, a to ani při nejvyšší rychlosti závěrky a správně nastavených hodnotách ISO. Za takových výjimečných okolností je třeba použít blesk fotoaparátu nebo jiný zdroj světla (např. LED lampu pro telefon).

Digitální zoom

Jak jistě víte, přibližování fotografií výrazně snižuje jejich kvalitu, proto se digitální zoom určitě nedoporučuje. Chcete-li fotit opravdu zblízka, měli byste se k fotografovanému objektu přiblížit nebo použít objektiv na telefon (viz také: ) Jak na makro záběry s mobilem?)

Nastavení obrazu

Jak nastavit fotoaparát na telefonu, aby dělal opravdu pěkné fotky?

Pro správné nastavení obrazu, budete muset použít tzn. síťovou linii, která vám pomůže definovat horizont a správně umístit požadovaný objekt. Při nastavování obrazu je velmi důležité, aby se na průsečíku čar nacházely tzv. silné stránky, které chcete vyfotit, tedy důležité předměty, tváře lidí a místa.

Čistota vašeho objektivu

Nezapomeňte si před fotografováním důkladně otřít objektiv vlhkým hadříkem na čištění obrazovek nebo brýlí. Mastné otisky prstů na skle objektivu, které jsou tak časté, se na kvalitě pořízených fotografií určitě pozitivně nepodepíší.

ouzdra ověřit to!
Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.