Jak na makro záběry s mobilem?

Fotoaparáty smartphonů jsou čím dál tím vychytanější. Mají více kamer, různé efekty a u těch nejlepších mobilů pracují i s umělou inteligencí. Někdy ale ani to nestačí. Nebo můžete být spokojeni se současným smartphonem a jen kvůli lepšímu foťáku nechcete mobil měnit. Jak potom rozvíjet fotografování pomocí mobilu? Zvlášť pokud jsou objekty velice malé?

Přídavné objektivy na mobilní telefony

Focení mobilem je hodně populární. A není se co divit. Mobil máme pořád u sebe. Fotky můžeme často upravovat přímo v mobilu a rovnou je uploadovat na sociální sítě nebo do některého z internetových úložišť. Povedené momentky můžeme přímo z mobilu poslat blízkým. Babičky a tátové tak prožívají první krůčky i zapatlané pusinky. Jsou ale situace, kdy chceme zachytit drobný detail, malinkatý předmět. Třeba krásného broučka na procházce s ratolestí. Na to už běžná kamera v mobilu nestačí. Řešením jsou objektivy na mobilní telefony, které můžete k smartphonu jednoduše přidat. Pro focení hodně malých předmětů nebo detailů je skvělý makro objektiv.

Sety objektivů

Objektivy

Objektiv pro makro záběry bývá součástí setů přídavných objektivů na mobilní telefony. Sety jsou univerzální a pomocí praktického klipu je snadno připevníte na jakýkoliv smartphone. V setech můžete najít už zmiňovaný objektiv pro makro záběry, objektivy se zoomem, širokoúhlý objektiv i populární rybí oko.

Praktické upevnění pomocí klipsu

Na mobil připevníte nejprve klips, který slouží jako základna pro jednotlivé objektivy. Při měnění objektivů je vždy dobré zkontrolovat, že se klips neposunul a nezakrývá otvor pro kameru fotoaparátu.

Monopod se stativem

Pro focení malých věcí, focení pomocí samospouště nebo třeba pro fotky v horším světle, se rozhodně vyplatí stativ. Někdy může být stativ součástí setu s objektivy, ale můžete si ho pořídit i zvlášť. Ideální je monopod se stativem, který nezabere příliš prostoru a vleze se i tam, kde by klasický stativ neměl šanci.

Mako záběry

Fotografie makro jsou záběry z velmi malé vzdálenosti nebo fotky malých objektů. Bez slušného makro objektivu jsou takové záběry mobilem prakticky nemožné. Fotit můžete krásné broučky nebo drobné kvítky. Zkuste si vyhrát s kapkami rosy na listu. Zajímavé makro fotografie vznikají i při focení zcela technických objektů. Schválně zkuste si vzít pár šroubků a udělat fotografii s makro objektivem. Výsledkem může být famózní. Makro objektiv není určený pro běžné momentky z dovolené, ale poskytuje zábavu na dlouhé hodiny.

Objektivy na mobilní telefony

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.