Jak fungují nabíječky na telefon?

Většina z nás používá telefonní nabíječku každý den. Během posledních několika let se toto příslušenství výrazně vyvinulo. Výrobci například začali standardizovat nabíječky, které se ještě donedávna výrazně lišily v závislosti na konkrétním modelu smartphonu. Vznikly také nové typy nabíječek, díky nimž můžete smartphony nabíjet zcela novými způsoby. Jak tedy v současné době nabíječka na telefon funguje?

Z čeho se nabíječka skládá?

Běžná nabíječka na telefon se připojuje k elektrické zásuvce s napětím, které je v Česku 220 V. Kromě kontaktní zástrčky se nabíječka skládá také z USB kabelu, který se připojuje k chytrému telefonu. Na trhu existují jednodílné nabíječky, ve kterých je nabíjecí kabel trvale připojený k napájení. Dnes jsou však nejoblíbenější nabíječky telefonů, které tvoří samostatný adaptér a odpojitelný USB kabel. Toto řešení je výhodnější, protože v případě poškození kabelu stačí vyměnit pouze kabel, aniž byste museli kupovat celou novou nabíječku.

Jak nabíječka funguje

Nabíječky na telefon fungují na jednoduchém principu převádění střídavého proudu na proud stejnosměrný. Upravují přitom napětí, které smartphone dokáže pojmout. Takže ze vstupního napětí, které dodává elektrická zásuvka (220 V), vytvářejí výstupní napětí, například 5 V. Tyto hodnoty však nikdy nebudou dokonale přesné, tudíž nebude stejný ani proud, který je trvale filtrován indukčními obvody a kondenzátory. Snížení napětí má také na starosti speciální regulátor v nabíječce.

Různé standardy konektorů USB

1. Jak fungují nabíječky na telefon?

USB konektory jednotlivých nabíječek se mohou lišit v závislosti na výrobci a generaci telefonu. V poslední době se však výrazně sjednotily. Můžeme proto pravdivě napsat, že staré chytré telefony s operačním systémem Android používají konektor mikro USB a nové mají konektor typu USB - C, který je na rozdíl od předchozího tvarově symetrický a oválný. Stejně tak dnešní iPhony používají nabíječky s konektorem typu Lightning, kdežto telefony Apple předchozí generace používaly široký konektor.

Napětí a proud

Nabíječky telefonů se liší také dalšími parametry. Nejdůležitější z nich, hned po USB konektoru, jsou nabíjecí napětí a proud. Ty mají přímý vliv na dobu nabíjení vašeho smartphonu. Čím vyšší napětí a proud při nabíjení, tím vyšší nabíjecí výkon a tím také rychlejší nabití smartphonu. Tomu však musí být telefon technologicky přizpůsobený, jinak se může přehřát a následně poškodit. Proto se začalo s navrhováním a výrobou telefonů, které podporují různé typy technologií rychlého nabíjení, jako je například Quick charge, SuperCharge nebo Power delivery. Také tyto nabíječky mají v současné době stejné standardy.

Funkce navíc

2. Jak fungují nabíječky na telefon?

Kromě podpory technologie rychlého nabíjení nabízejí moderní nabíječky chytrých telefonů také další funkce navíc. V současné době se ve velkém vyrábějí adaptéry, které poskytují několik vstupů USB, často různých standardů. Díky tomu můžete pomocí jediné elektrické zásuvky nebo místa v rozvodné liště nabíjet několik chytrých telefonů současně. Nabíječky na telefon je možné zakoupit také spolu s nadstandardnně dlouhým USB kabelem, například v délce jednoho metru.

Nabíječka AUKEY PA-Y17 je dobrým příkladem všech těchto funkcí. V první řadě je kompatibilní s technologií rychlého nabíjení Quick Charge 3.0. Za druhé zahrnuje jak USB Typu -C, tak klasické USB. Za třetí k ní můžete připojit USB kabely libovolné délky.

Nabíječky do aut - pohodlí pro cestující

3. Jak fungují nabíječky na telefon?

Pro ty z vás, kteří trávíte hodně času za volantem, nemusí být běžné nabíječky dostačující. Proto vznikly nabíječky do auta, které se zapojují přímo do zásuvky, která původně sloužila pro zapalovač cigaret. Nabíječky moderních aut fungují stejně efektivně, někdy mohou nabíjet ještě rychleji. Jsou totiž k dispozici také s funkcí rychlého nabíjení, což nabíjení výrazně uspíší.

Celá řada nabíječek do auta disponuje několika USB porty. Kromě toho mohou mít také FM vysílače, čtečky mikro SD karet nebo mohou fungovat jako hlasitý odposlech. Příkladem takové nabíječky je model FM typu Baseus T s 2 x USB a TF , který vám nabízíme exklizivně na našich stránkách.

Indukční nabíječky - zcela nový způsob nabíjení smartphonů

4. Jak fungují nabíječky na telefon?

Nové smartphony stále více podporují standard indukčního nabíjení, v krátkosti QI. Co za tímto označením stojí? Jednoduše řečeno je to bezdrátovost. Indukční nabíječky dodávají potřebnou šťávu telefonu bez nutnosti připojení USB kabelem. Smartphone stačí na nabíječku položit. V jeho krytu je ukrytý drát, který působí jako přenosová cívka. Ta generuje elektromagnetické pole, které indukuje proud v přijímací cívce umístěné uvnitř smartphonu.

Protože se technologie indukčního nabíjení neustále vyvíjí, už dnes je možné telefon tímto způsobem nabít rychleji než u většiny síťových nabíječek. Pohodlí indukčního nabíjení je sotva možné přehlédnout. Ověřte si to například u univerzální indukční nabíječky Baseus UFO Fast Charge 9V. Nabízí účinnost až 80 % s rozsahem nabíjení 6 mm. Na povrchu nabíječky je LED dioda, která signalizuje, když se váš smartphone nabíjí.

Nabíječky pro mobilní telefony ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.