Jak chránit telefon před sledováním?

V dnešní době se může každý majitel smartphonu stát obětí nezákonného, ​​a co je ještě horší, zcela nevědomého špehování. Jak můžete telefon před sledováním chránit? Nabízíme vám některé z nejúčinnějších metod.

Proč byste měli telefon před sledováním chránit?

Doby, kdy byl telefon určený pouze k telefonování, jsou již dávno pryč. V současné době je toto zařízení hlubokou studnicí plnou velmi citlivých dat o jeho uživateli. Obsahuje nejen osobní poznámky, ale také fotografie nebo textové zprávy, které si vyměňujete s dalšími lidmi. Chytré telefony se používají k přihlášení do bankovních aplikací, účtů na sociálních sítích nebo k pracovní korespondenci. Pokud se vaše přihlašovací údaje a hesla dostanou do nesprávných rukou, neodnese to jen vaše soukromí. Existuje tu také vysoká pravděpodobnost, že můžete být okradeni.

Jak se tedy proti těmto nebezpečným následkům sledování vašeho telefonu bránit? Existuje celá řada způsobů, jak zvýšit bezpečnost při používání smartphonu. Některé se mohou zdát triviální, ale to nesnižuje jejich účinnost. Uvádíme podrobný výčet metod, kterými můžete svůj telefon před sledováním chránit.

V první řadě si nastavte na telefonu zámek

1. Jak chránit telefon před sledováním?

Nejsnadnějším způsobem zabezpečení smartphonu je nastavení zámku obrazovky. V závislosti na vašich preferencích a na hardwarových možnostech k tomu můžete použít:

• Číselný kód - nedoporučujeme přitom zadávat příliš jednoduchá hesla, například čtyři nuly nebo čtyři jedničky.

• Vzor na dotykové obrazovce - opět nedoporučujeme používat příliš jednoduché vzory.

• Otisk prstu na čtečce otisků - pokuste se ho vytvořit tak, aby se při každodenním používání telefon co nejjednodušeji odemkl.

• Fotografie obličeje přes přední kameru telefonu - rozpoznávání obličeje funguje nejlépe s neutrálními výrazy obličeje a s dobrým osvětlením.

Nezapomeňte také zvolit možnost automatického uzamčení obrazovky po určité době při nepoužívání telefonu, např. po 30 sekundách.

Dobře zvažte každé rootování telefonu

I když rootování chytrých telefonů otevírá uživateli řadu nových možností, například přizpůsobení vzhledu operačního systému, zvyšuje také riziko sledování. Originální Android nebo iOS mají řadu bezpečnostních protokolů, které zařízení chrání. Pokud je porušíte, spyware může získat mnohem snadnější přístup k některým z našich dat.

Používejte antivirový program

2. Jak chránit telefon před sledováním?

Smartphone je miniaturní počítač, a proto také vyžaduje antivirový software. Naprostá většina telefonů bohužel nemá předinstalované antivirové programy, takže si je musíte stáhnout sami. Vyberte si prověřenou aplikaci z Obchodu Play nebo Apple Store, která má nejlepší recenze. Velká část z nich je zdarma a nabízí ochranu chytrých telefonů i bez pozdějších poplatků. Přestože antivirový program pravděpodobně zatíží baterii i procesor telefonu, nevypínejte ji.

Pokud Bluetooth nepoužíváte, vypněte ho

V éře bezdrátových sluchátek, přenosných reproduktorů a dalších zařízení, které je možné snadno spárovat s vaším smartphonem, může připojení přes Bluetooth udělat spoustu užitečné práce. Používáme ho tak často, že řada lidí tuto funkci vůbec nevypíná a to i když zrovna není potřeba. To je však velká chyba, protože funkce Bluetooth výrazně zvyšuje riziko sledování telefonu. Stačí, když se bude hacker nacházet v dosahu vašeho vysílače a získá přístup ke všem soukromým datům uloženým ve vašem zařízení. Útoky hackerů dokonce získaly svá speciální označení, která souvisejí práve s připojení přes Bluetooth: bluebugging, bluejacking či bluesnarfing.

Pokud to není nutné, nepoužívejte veřejné sítě Wi-Fi

Používání veřejné bezplatné Wi-Fi sítě se může hodit když zrovna nemáte dostatek volných dat. Pokud však vaše vlastní mobilní data použít můžete, je lepší od bezplatných Wi-Fi upustit.

Stejně jako v případě připojení přes Bluetooth i prostřednictvím veřejné Wi-Fi se můžete stát snadnější obětí útoku hackerů. Pokud nemáte na výběr a potřebujete veřejnou Wi-Fi použít, za žádných okolností se nepřipojujte k bankovním aplikacím ani neprovádějte na svém smartphonu žádné jiné důvěrné operace.

Pamatujte na pravidelné aktualizace

3. Jak chránit telefon před sledováním?

Ne každý si je vědom toho, že aktualizace softwaru smartphonu není jen o zlepšení fungování systému, ale také o nových bezpečnostních funkcích. Přináší průběžné odpovědi na neustále vynalézavější techniky hackování. Pokud budete s aktualizací vašeho operačního systému příliš dlouho otálet, mnohem více se vystavujete riziku sledování. Nezapomeňte přitom systém aktualizovat pouze z legálních zdrojů. Telefon vám obvykle informaci o možnosti nové aktualizace sám nabídne.

Neklikejte na podezřelé odkazy

Sociální média i různé webové stránky mohou být plné nebezpečných pastí ve formě odkazů, které vás přesměrují na weby, co umožňují phishingové útoky. Pokud uvidíte článek s velmi chytlavým názvem, který však vyžaduje přihlášení například přes Facebook, neměli byste ho nikdy otevírat. Tento web chce vaše data pravděpodobně získat a později je použít pro své účely. Není to tak dávno, co se objevila takzvaná "metoda BLIK", kdy se hackeři vloupali do uživatelských účtů Facebooku a pokoušeli se získávat peníze od přátel těchto uživatelů.

Pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.