iPhone 8 vs. iPhone X - Který z nich je lepší?

Oba dva jsou nádherné. Oba byly vytvořené pod značkou Apple. Oba byly představené na podzim roku 2017. A oba mají ve svých útrobách operační systém iOS 11. V čem se tedy liší mobilní telefony iPhone 8 a iPhone X? Který z těchto dvou je výkonnější, rychlejší, úspornější či efektivnější? Který z těchto dvou byste si měli pořídit? Na to se zaměříme právě zde. Začtěte se do následujících řádků a na konci článku budete vědět, zda si pořídit iPhone 8 nebo spíše iPhone X.

Displej - iPhone 8 vs. iPhone X

Displej - iPhone 8 vs. iPhone X

A začneme tím, co je pro řadu lidí zřejmě to zcela nejdůležitější, a tím je displej telefonu. Na ten se kouká každý z nás i několik hodin denně, proto je právě kvalita displeje a zobrazení souborů v mobilním telefonu klíčová. Jak jsou na tom  iPhone 8 iPhone X  s kvalitou svých displejů?

Na první pohled se může zdát, že se nový Apple iPhone 8 v řadě parametrů neliší od iPhone 7. Ovšem zdání pouze klame. iPhone 8 vás nepřekvapí již tradičním displejem s technologií IPS LCD. Jedná se o technologii pro displeje z tekutých krystalů. Displej iPhone 8 má úhlopříčku 4,7”, a tak se řadí mezi středně velké smartphony. Rozlišení displeje u iPhone 8 je 750 × 1 334 bodů a dokáže vám zobrazit až 16 milionů barev.

Stejný počet barev umí zobrazit také iPhone X. Ten ovšem prodělal jistý vývoj, a tak u něj vývojáři poprvé roztáhli displej přes celou čelní plochu. Navíc je právě u iPhone X poprvé použita technologie OLED, jež využívá LED diod, kde se jako elektroluminiscenční látka využívají organické materiály. Na rozdíl od běžných LCD displejů tedy není OLED displej jakkoli podsvícený, ale jednotlivé body vyzařují světlo samy o sobě. Úhlopříčka displeje u iPhone X činí 5,8”, a tak už se dostáváme do větší kategorie smartphonů. Rozlišení displeje je u iPhone X 1 125 × 2 436 bodů.

Hardware - iPhone 8 vs. iPhone X

Pokud se přesuneme k hardwaru, nenajdeme mezi těmito dvěma mobilními telefony příliš velký rozdíl. Oba se pyšní 64 GB uživatelskou pamětí, typem procesoru Apple A11 Bionic a jádrem 6× Monsoon + Mistral (4,8 DMIPS/MHz).

Výkonnost - iPhone 8 vs. iPhone X

Výkonnost - iPhone 8 vs. iPhone X

V čem už ale jsou rozdíly, tak je kapacita a výdrž baterie. iPhone X se může pochlubit baterií Li-Ion, 2 716 mAh, která vám vydrží v pohotovosti až 21 hodin. U iPhone 8 můžete počítat pouze s Li-Ion, 1 821 mAh baterií, která vám vydrží zhruba jen 14 hodin. Záleží samozřejmě na četnosti a náročnosti použití. Ovšem u iPhone 8 je již nutné počítat s průběžným dobíjením během dne. U iPhone X vám bude stačit dát nabíjet telefon až večer, než půjdete spát.

Cenové srovnání - iPhone 8 vs. iPhone X

Cenové srovnání - iPhone 8 vs. iPhone X

Důležitým parametrem je samozřejmě také cena. Ta je pro mnohé zcela klíčovou informací, podle které se nakonec rozhodnou. V tomto případě je iPhone X ve značné nevýhodě. Ač se mohou ceny na různých e-shopech lišit, průměrně seženete iPhone X za 25 000 Kč. Oproti tomu iPhone 8 se prodává o 7 000 Kč levněji, tedy zhruba za 18 000 Kč.

Konečné zhodnocení

Jak na tom tedy tyto dva mobilní telefony jsou? Který z nich je lepší? iPhone X nebo iPhone 8? Jednoznačným vítězem našeho srovnání je iPhone X. Ač je o 7 000 Kč dražší než iPhone 8, může se pochlubit kvalitnějším a větším displejem, výkonnější baterií, lepším rozlišením displeje, větší kapacitou operační paměti RAM, která činí 3 072 MB, a celkovou lepší technickou vybaveností. Jediné, co iPhone X chybí a iPhone 8 se tím naopak může pochlubit, je snímač otisků prstů. Pokud na něm ale nelpíte, je rozhodně iPhone X správnou volbou.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.