Huawei P40 Lite a Huawei P40 Pro – srovnání

V prvním čtvrtletí roku 2020 se odehrála premiéra smartphonů Huawei z dlouho očekávané řady P40. Předchozí řada vynikala svými fotoaparáty, prvotřídními displeji a celou řadou pokročilých funkcí. Jak si však nejen v těchto ohledech vedou telefony z této řady v nejúspornější a nejnadupanější verzi, tj. Huawei P40 Lite a Huawei P40 Pro?

Huawei P40 Lite a Huawei P40 Pro – technické specifikace

1. Huawei P40 Lite a Huawei P40 Pro – srovnání

Obecně se při porovnávání smartphonů ve variantě Lite a ve verzi Pro dá očekávat spousta rozdílů především v technických specifikacích. Jinak tomu není ani v případě Huawei P40 Lite a Huawei P40 Pro. U těchto telefonů je však i jejich vzhled poměrně odlišný. Huawei P40 Pro kupříkladu nemá prakticky žádný rámeček a na displeji najdeme dva přední fotoaparáty. Huawei P40 Lite mnohem více připomíná současné telefony se silnějšími rámečky a vcelku běžnou samostatnou selfie kamerou. Také vzhled zadní strany smartphonů se liší, a to v první řadě rozložením fotoaparátů.

technické parametry však oba smartphony odlišují a který z nich je lepší si koupit, pokud přihlédneme také k cenovým rozdílům?

•   Huawei P40 Pro má větší displej s úhlopříčkou obrazovky 6,58 palce. V případě Huawei P40 Lite je to 6,40 palce. Rozšířená verze smartphonu také nabízí mnohem lepší kvalitu obrazu. Disponuje OLED obrazovkou s vyšším rozlišením. V případě zeštíhlené verze P40 získáme IPS TFT displej.

•   Huawei P40 Pro je o něco těžší, váží 209 g. Menší Huawei P40 Lite má 183 g.

•   P40 ve variantě Pro je vodotěsný a prachutěsný podle standardu IP68.

•   Oba smartphony jsou vybavené shodně bateriemi se 4200 mAh, které podporují technologii SuperCharge. V případě Huawei P40 Pro však získáváme také možnost indukčního nabíjení.

•   Majitelé Huawei P40 Pro mají k dispozici dvojnásobnou vnitřní paměť 256 GB. U Huawei P40 Lite je to 128 GB.

•   Podobně má Huawei P40 Pro také větší RAM: 8 GB. Huawei P40 Lite si musí vystačit s 6 GB RAM.

•  Každý chytrý telefon je vybaven různým procesorem. HiSilicon Kirin 990 5G v Huawei P40 Pro dosahuje vyššího taktu. V Huawei P40 Lite najdeme méně efektivní HiSilicon Kirin 810. Stejně tak telefony používají různé GPU.

•   Huawei P40 Pro i Huawei P40 Lite mají shodně ve výbavě čtyři objektivy zadního fotoaparátu. Huawei P40 Pro však má vyšší rozlišení: 50, 40, 12 Mpx a objektiv výhradně pro záznam hloubky. U zeštíhlené P40 najdeme 48, 8 a 2 Mpx. Huawei P40 Pro však dostal do vínku také bezztrátový zoom, dvojitý blesk a větší clony.

•   Kvalitnější přední fotoaparát můžeme právem očekávat opět u modelu telefonu ve variantě Pro. Má plných 32 Mpx. Huawei P40 Lite disponuje jen 16 Mpx. Duální selfie kamera na Huawei P40 Pro zaznamenává videa ve vyšším rozlišení a využívá měření hloubky.

•   Na rozdíl od Huawei P40 Pro nemá Huawei P40 Lite gyroskop, Hallův senzor a nepodporuje 5G sítě.

• Pouze v Huawei P40 Lite však najdeme 3,5 mm audio jack.

Huawei P40 Lite a Huawei P40 Pro – závěr

Huawei P40 Pro je jednoznačně efektivnější smartphone než Huawei P40 Lite, ovšem je také až o 20 000 Kč dražší, než jeho odlehčená verze. Při výběru smartphonu stojí tento výrazný cenový rozdíl rozhodně za zvážení. Vzhledem k přívětivě nízké ceně modelu P40 Lite je nutno ocenit parametry, kterými se může pochlubit. Velkou výhodou je také stejně velká baterie, poměrně velká interní paměť a přístup k audio jacku, který ve variantě Pro nenajdeme. Na druhou stranu Huawei P40 Pro jednoznačně nabízí vyšší výkon, odolnost proti vodě a prachu, mnohem lepší fotoaparát i kvalitu obrazu.

Obaly pro mobil Huawei P40 LiteObaly pro mobil Huawei P40 Pro

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.80 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.