Huawei P40 Lite a Huawei P30 Lite – srovnání

V dubnu 2019 se v prodeji objevil Huawei P30 Lite a přinesl celou řadu překvapení. Zeštíhlený model vlajkové lodi od čínského výrobce elektroniky se ukázal jako mimořádně efektivní. Opět v prvním čtvrtletí roku 2020, v době, kdy proběhla premiéra smartphonů řady P40, přibyla do jejich skupiny také verze Lite. Jak je na tom Huawei P40 Lite ve srovnání s přímým předchůdcem Huawei P30 Lite?

Huawei P40 Lite a Huawei P30 Lite – technické specifikace

1. Huawei P40 Lite a Huawei P30 Lite – srovnání

Na první pohled je patrný posun v designu u Huawei P40 Lite v porovnání s Huawei P30 Lite. Smartphone z roku 2019 má charakteristický výřez kolem předního objektivu. V případě P40 Lite se selfie kamera nachází v levém horním rohu displeje a žádné spojení s okrajem displeje přitom nepotřebuje. Obrazovka Huawei P40 Lite se navíc vyznačuje užším rámečkem. Smartphony se liší také v uzpůsobení zadního krytu. Na Huawei P30 Lite najdeme čtečku otisků prstů, zatímco u P40 Lite je již součástí displeje. Za zmínku stojí také velký čtvercový panel u Huawei P40 Lite, který obsahuje čtyři objektivy. Jeho předchůdce má k dispozici pouze tři vertikální čočky.

Hlavní rozdíly však najdeme, pokud porovnáme jejich technické specifikace:

• Huawei P40 Lite má větší, 6,40palcový displej. V případě Huawei P30 Lite je obrazovka velká 6,15 palce. To se promítá také do vyšší hmotnost modelu P40 Lite. Váží 183 g, zatímco model P30 Lite jen 159 g.

• Přestože jsou oba telefony vybaveny IPS TFT displeji, není bez zajímavosti, že zatímco P40 Lite nabízí větší displej, starší smartphone kontruje o něco lepší kvalitou obrazu.

• Nový model P40 Lite obsahuje mnohem větší lithium-polymerovou baterii s 4200 mAh, která podporuje technologii rychlého nabíjení SuperCharge. Baterie v Huawei P30 Lite má kapacitu 3 340 mAh a podporuje starší standard rychlého nabíjení Quick Charge 3.0.

• Zatímco Huawei P30 Lite je dostupný ve dvou velikostech RAM: 4 a 6 GB, Huawei P40 Lite je k mání výhradně s 6 GB RAM.

• Huawei P30 Lite podporuje paměťové microSD karty s vyšší kapacitou, a to až 512 GB. Jeho nástupce si poradí s Nano kartami až do 256 GB.

• Nový Huawei P40 Lite běží na operačním systému Android 10, zatímco Huawei P30 Lite pracuje na starší verzi Androidu 9.0 Pie.

•  Huawei P40 Lite používá novější procesor HiSilicon Kirin 810 s o něco lepším taktováním než HiSilicon Kirin 710, který má v útrobách Huawei P30 Lite. Podobně se smartphony liší také v GPU.

• Oba smartphony mají poměrně identické zadní fotoaparáty. Největší rozdíl představuje čtvrtý objektiv v Huawei P40 Lite, který funguje jako hloubkový senzor. Huawei P30 Lite má ovšem lepší přední fotoaparát s 24 Mpx. V případě Huawei P40 Lite je to jen 16 Mpx.

•  Starší smartphone obsahuje gyroskop a snímač Hallova efektu, které v P40 Lite k dispozici nejsou.

•  Huawei P40 Lite používá novější standard Bluetooth 5.0. Jeho předchůdce má Bluetooth 4.2.

Huawei P40 Lite a Huawei P30 Lite – závěr

Podle tohoto srovnání můžeme dojít k závěru, že Huawei P40 Lite ne vždy nabízí lepší možnosti a řešení než Huawei P30 Lite. Pozdější smartphone má však modernější design a výrazně větší baterii. Má také lepší procesor, větší displej, používá novější Android a standard Bluetooth, ale to je asi tak všechno. Huawei P30 Lite má jen o něco horší zadní kameru, ale zato lepší selfie kameru. Umí číst větší paměťové karty, nabízí vyšší jas a zobrazuje se v o něco lepším rozlišení. Pokud jde o velikost vnitřní paměti, nebo o paměť RAM (když zvolíme model 6 GB), není o nic horší než jeho nástupce. Je však třeba vzít v potaz, že i přes celý rok, který oba od uvedení dělí, jsou tyto smartphony k dispozici za podobnou cenu, přibližně 6 000 Kč. Volba konkrétního zařízení bude proto záviset výhradně na preferencích jejich majitele.

Obaly pro mobil Huawei P30 LiteObaly pro mobil Huawei P40 Lite

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.