Huawei P40 a Huawei P40 Lite – srovnání

Zeštíhlená verze telefonu Huawei P40 se začala prodávat začátkem roku 2020. Na trh se dostala ještě před základním modelem P40. I když oba smartphony pocházejí ze stejné série, v mnoha ohledech se liší. Oba smartphony byly totiž navržené pro zcela odlišné cílové skupiny. Z následujícího srovnání můžete zjistit, ke které patříte.

Huawei P40 a Huawei P40 Lite – technické specifikace

1. Huawei P40 a Huawei P40 Lite – srovnání

Huawei P40Huawei P40 Lite byly shodně navržené s velkým důrazem na design. Jejich vzhled však nemusí nutně prozrazovat, že jde o smartphony ze stejné série. Huawei P40 je menší, má užší rámeček obrazovky a dvě přední kamery. Větší Huawei P40 Lite nabízí pouze jednu selfie kameru. Zadní strana chytrých telefonů se také do značné míry liší. Ačkoli jsou oba obalené celistvým pouzdrem, P40 Lite je vybavený nenápadnějším čtvercovým panelem pro čočky fotoaparátu. U modelu P40 je to poměrně masivní svisle uspořádaný obdélník se třemi objektivy. Tím však rozdíly nekončí. Další z nich můžeme najít ve specifikacích obou smartphonů:

• Jak jsme již zmínili, Huawei P40 Lite má větší displej. Jeho úhlopříčka je 6,40 palce, zatímco Huawei P40 nabízí 6,10 palce. Model P40 nabízí o něco kvalitnější rozlišení obrazu. Do výbavy mu výrobce svěřil obrazovkou mnohem vyšší třídy OLED. Lite verze má IPS TFT displej.

• Kvůli rozměrovým rozdílům se smartphony liší také hmotností. Paradoxně těžší je však Huawei P40 Lite. Váží 183 g. Hmotnost Huawei P40 je 175 g.

• Spolu se základní verzí Huawei P40 získáme jistotu vodotěsnosti a prachutěsnosti podle normy IP53. Chytrý telefon Huawei P40 Lite neposkytuje proti živlům či nečistotám žádnou ochranu.

• Dalším překvapivým rozdílem mezi smartphony je kapacita jejich baterií. Huawei P40 Lite má baterii s větší kapacitou 4200 mAh. U modelu P40 najdeme mAh až o 400 méně.

• Celkem překvapivé může být také zjištění, že i přes poměrně značný cenový rozdíl je velikost paměti zabudované do smartphonů stejná. Činí 128 GB. Rozdíl najdeme však v paměti RAM. Huawei P40 má 8 GB RAM, Huawei P40 Lite pouhých 6 GB.

• Telefony se liší také pokud jde o procesory. Huawei P40 běží na HiSilicon Kirin 990 5G s taktovými rychlostmi vyššími než HiSilicon Kirin 810 v Huawei P40 Lite. Grafické procesory obou smartphonů jsou podobně odlišné.

• I přestože má zadní fotoaparát Huawei P40 Lite více objektivů, Huawei P40 nabízí větší senzory. V případě prvního objektivu disponuje Huawei P40 50 Mpx, zatímco u P40 Lite je to 48 Mpx. Obdobné je to v případě druhého objektivu 16 vs. 8 Mpx, i ve třetím, kde najdeme 8 a 2 Mpx. Čtvrtý objektiv Huawei P40 Lite má 2 Mpx.

• Huawei P40 má ve výbavě také lepší přední fotoaparát. Jeho objektiv má 32 Mpx. V Huawei P40 Lite je to 16 Mpx. Základní model vedle toho používá druhý selfie objektiv k měření hloubky.

• Zeštíhlená verze smartphonu nemá gyroskop a snímač Hallova efektu.

• Model Huawei P40 Lite používá USB typu C 2.0. Novější standard, USB typu C 3.1, je k dispozici u Huawei P40.

• Bez zajímavosti nezůstává ani fakt, že audio jack je součástí pouze Huawei P40 Lite. Ve standardní verzi smartphonu k dispozici není.

•  V neposlední řadě uveďme, že na rozdíl od P40 Lite je Huawei P40 kompatibilní se síťovým standardem 5G.

Huawei P40 a Huawei P40 Lite – závěr

V parametrech Huawei P40 a Huawei P40 Lite nepanují žádné výraznější rozdíly. To, co nás však na první pohled nejspíš zarazí, je fakt, že zeštíhlenou verzi smartphonu můžeme získat za méně než 6 000 Kč. Základní model Huawei P40 je přitom v průměru i o 13 000 korun dražší! Na tak zásadní cenový rozdíl nabízí P40 Lite opravdu úctyhodné parametry. Zvláště když vezmeme v úvahu stejnou velikost vnitřní paměti, o něco menší RAM, baterii dokonce větší než u P40 a prvotřídní fotoaparát. Pokud však chceme podporu 5G sítě, ještě lepší fotoaparát, vodotěsnost a prachutěsnost, rychlejší procesor a vyšší kvalitu obrazu, vyplatí se sáhnout spíše po Huawei P40.

Obaly pro mobil Huawei P40 LiteObaly pro mobil Huawei P40

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.