Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Lite - srovnání

Chytrý telefon Huawei Mate 30 byl uveden na trh s elektronikou v září roku 2019. Vyznačuje se především vysokou funkčností, vysokokapacitní baterií a skvělými vlastnostmi fotoaparátu. Na oficiální premiéru smartphonu Huawei Mate 30 Lite stále čekáme, už teď ovšem víme, že půjde o dvojníka asijské verze chytrého telefonu Nova5i Pro. Jak oba modely čínského výrobce dopadnou, pokud je vzájemně porovnáme? Který je výhodnější si pořídit a proč?

Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Lite – rozdíly

1. Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Lite - srovnání

Při čelním pohledu na Mate 30 a Mate 30 Lite můžeme získat dojem, že jsou oba telefony téměř identické. Zkušenější oko si všimne, že Mate 30 má maximalizovaný povrch obrazovky i že Mate 30 Lite má čočku posunutou napravo od displeje. Telefony však vypadají úplně odlišně, pokud je otočíme. Na zadní straně Mate 30 Lite najdeme čtyři čočky umístěné ve čtverci a čtečku otisků prstů, zatímco Mate 30 má tři čočky umístěné v kruhu a nemá čtečku otisků prstů. Jaké další rozdíly můžeme u obou smartphonů najít?

• Zařízení se výrazně liší svými rozměry. Mate 30 je o 6 mm vyšší, méně než 3 mm širší a 10 mm širší. To se také zrcadlí ve hmotnosti smartphonu, která je o 16 g vyšší.

• Na rozdíl od Mate 30 Lite má Huawei Mate 30 certifikovanou IP53 odolnost proti vodě a prachu.

• Huawei Mate 30 používá vysoce kvalitní 6,62" OLED displej, zatímco Mate 30 Lite používá IPS LCD displej o velikosti 6,66".

• Verze Mate 30 má baterii 4200 mAh a funkci Quick Charge 3.0, zatímco u Mate 30 Lite je kapacita baterie 3200 mAh bez dalších funkcí. Mate 30 má také k dispozici indukční nabíjení Qi.

• Ačkoli obě zařízení mají stejnou vestavěnou paměť, Mate 30 je dodáván ve verzi s 8 GB RAM, což v Mate 30 Lite k dispozici není. Zde máme přístup pouze k 6 GB.

• Smartphony se liší v operačních systémech - v Mate 30 je to Android 10 a v Mate 30 Lite Android 9.0 Pie.

• Novější smartphone má účinnější procesor HiSilicon Kirin 990 s výpočetním výkonem 2860 MHz. Zařízení se liší také v grafických procesorech.

• U telefonu Mate 30 navíc najdeme hybridní DualSIM na nanoSIM a NM kartu.

• Model Mate 30 má lepší fotografické vlastnosti - zadní kamera má menší matici o 8 Mpx (40 místo 48 Mpx), ale umožňuje 30x digitální zoom a pořizuje snímky a filmy ve vyšším rozlišení.

•  Přední kamery se také liší ve prospěch novějšího modelu - Mate 30 nabízí rozlišení 24 Mpx, zatímco Mate 30 Lite má matici 32 Mpx.

Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Lite – závěr

Huawei Mate 30 nabízí nesporně více možností než Huawei Mate 30 Lite, i když ne v každém ohledu. Mate 30 má displej vyšší třídy, baterii s větší kapacitou a lepší zadní kameru, ovšem Mate 30 Lite zatím neodhalil všechny své trumfy. Už teď víme, že chytrý telefon bude mít lepší selfie fotoaparát a podobné parametry na vnitřní paměť a výpočetní výkon procesoru. Na celkový výběr bude mít jistě vliv také cena Huawei Mate 30 Lite. Ta však zatím nebyla uvedena.

Obaly pro mobil Huawei Mate 30 LiteObaly pro mobil Huawei Mate 30

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.