Honor 9 a Honor 9X – srovnání

Evropská premiéra smartphonu Honor 9 se odbyla ve třetím čtvrtletí roku 2017. Telefon měl být levnější alternativou k Huawei P10 (Honor je dceřiná značka Huawei určená pro mladší publikum, které má skromnější rozpočet). O dva roky později, ve třetím čtvrtletí roku 2019, se pak v Evropě uskutečnila premiéra Honor 9X. Oba dva telefony spojuje to, že jejich čínská a evropská verze se výrazně liší. Ta druhá je mnohem více přizpůsobená potřebám zákazníků na západním trhu. Jak ale dopadne jejich srovnání? Je Honor 9 lepší volbou nebo zvítězí vylepšená verze Honor 9X?

Honor 9 a Honor 9X - rozdíly

Honor 9 a Honor 9X – srovnání

Dvouletý rozdíl je na první pohled patrný už z designu obou chytrých telefonů. Zatímco Honor 9 je vybavený klasickým krytem se širokým okrajem v horní a dolní části obrazovky, model Honor 9X má již téměř bezrámečkový displej, který díky tomu vyplňuje maximum prostoru. Povrch obrazovky nového smartphonu nezabírá ani přední kamera, je umístěná na speciální destičce, která se zasouvá dovnitř zařízení. Na ultra tenkém rámu najdeme také mikrofon a reproduktor. Rozdíly mezi oběma zařízeními jsou patrné i na zadní straně. Oba telefony mají sice dva objektivy, ale ty jsou uspořádané odlišně. Celkově má Honor 9 klasický tvar, zatímco u 9X byl důraz kladen především na naprostý minimalismus. Jaké jsou rozdíly v technických specifikacích obou zařízení?

•  Honor 9X je větší (o 6 mm delší a o 7 mm širší) a silnější (o méně než 1 cm) než jeho předchůdce. To má za následek nejen vyšší hmotnost (o 45,6 g), ale také větší displej (6,59´´ místo 5,15”).

• Větší rozměry Honor 9X mají vliv na delší životnost baterie. V Honor 9 to bylo 3200 mAh, kdežto v jeho nástupci již najdeme 4000 mAh. Další výhodou v novějším modelu je funkce rychlého nabíjení.

• Oba smartphony se nabízejí ve variantách se zabudovanou pamětí různých hodnot. V případě Honor 9 to bylo 64 a 128 GB. Honor 9X je k dispozici i ve verzi s vestavěnou pamětí s kapacitou 256 GB.

• U paměti RAM sáhl výrobce k podobnému řešení jako v případě vestavěné paměti. Chytrý telefon Honor 9 je dodáván ve variantách se 4 a 6 GB paměti RAM, Honor 9X navíc ještě ve variantě s 8 GB paměti RAM.

•  Honor 9 i Honor 9X podporují stejné typy paměťových karet, ale u nového modelu můžete získat kapacitu až 512 GB.

•  Také operační systémy se během dvou let výrazně vyvinuly. Honor 9 díky tomu funguje na starším Androidu 7.0 Nougat, kdežto Honor 9X má Android 9.0 Pie. Podobně má novější smartphone vylepšené rozhraní.

•  Zařízení se liší i použitým procesorem, ale tentokrát z toho vychází hůř Honor 9X. Výkonnější procesor HiSilicon Kirin 960 totiž nese jeho předchůdce, Honor 9. Procesor HiSilicon Kirin 810, který je srdcem telefonu Honor 9X, má o 200 mHz nižší rychlost. Smartphony také disponují jinými grafickými procesory.

•  Na rozdíl od Honor 9 má Honor 9X DualSIM, otvor pro dvě nanoSIM karty a duální pohotovostní režim.

•  Zadní kamera Honor 9 má 20 Mpx, zatímco na Honor 9X je to plných 48 Mpx. Novější model telefonu má jeden blesk, kdežto jeho předchůdce dvojitý. Součástí Honor 9 je také laserové automatické zaostřování, od kterého výrobce v novější verzi upustil.

•  Velké rozdíly najdeme i u druhé zadní kamery. I tady z toho Honor 9X nevychází jako vítěz. Starší model telefonu má plných 12 Mpx, zatímco novější verze pouze 2 Mpx.

•  V Honor 9X zato najdeme vylepšenou přední kameru. Disponuje 16 Mpx, namísto 8 Mpx v telefonu Honor 9.

•  Na rozdíl od Honor 9 nemá Honor 9X NFC.

Honor 9 a Honor 9X - závěr

Dvouletý interval mezi premiérami obou telefonů se promítl ve vzhledu i technických specifikacích obou telefonů od čínského výrobce. Za smartphone Honor 9 zaplatíte v průměru o 2 000 Kč méně, ovšem získáte zařízení v méně atraktivním designu a s mnohem horší zadní kamerou. Jeho nespornou výhodou oproti novému Honor 9X je však efektivnější procesor a možnost komunikace NFC na krátkou vzdálenost.

Obaly pro mobil Honor 9XObaly pro mobil Honor 9

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.