Hodí se každá paměťová karta ke každému telefonu?

Pokud se ve smartphonu potýkáte s nedostatečnou kapacitou vnitřní paměti a zároveň má váš telefon slot na paměťovou kartu, nejspíš nastal čas pořídit si vlastní externí médium. Vybírat přitom můžete z různých paměťových karet s různými kapacitami. Hodí se však každá paměťová karta do každého telefonu?

Jaký je standard paměťové karty pro telefon?

1. Hodí se každá paměťová karta ke každému telefonu?

Kvůli mnohem menším rozměrům než mají ostatní elektronická zařízení, jako jsou notebooky a tablety, mají smartphony menší sloty pro paměťové karty. Právě speciálně pro ně proto vznikl nový standard paměťových karet, tzv. MicroSD. Dnes je však možné je najít a použít nejen v telefonech, ale také například v tabletech nebo bezdrátových reproduktorech. Řada lidí také používá microSD karty v noteboocích, televizorech a počítačích. Stačí k tomu pouze speciální adaptér se slotem pro microSD.

Různé kapacity paměťových karet

MicroSD karty mají rozměry 11 x 15 x 1 mm a zcela zanedbatelnou hmotnost. To však neznamená, že se na ně vejde málo dat. V současné době je nabídka jejich kapacity opravdu působivá. K dispozici jsou karty s kapacitou 2 až 3 GB, ale také 128, 256 nebo dokonce 1 000 GB. Je však přitom třeba vzít v úvahu, že vysoce kapacitní paměťové karty není možné použít ve všech smartphonech. Před zakoupením paměťové karty si proto raději přečtěte technickou specifikaci vašeho telefonu a ověřte si, do jaké kapacity může paměťové karty podporovat. Například telefon nové generace Samsung Galaxy S20 čte karty s kapacitou až 1 TB, ale u starších modelů s horšími technickými specifikacemi to může být 128, 64 GB nebo ještě méně.

Rovněž stojí za zvážení, zda váš smartphone paměťovou kartu s kapacitou až 1 000 GB skutečně potřebuje. I když je takové příslušenství již běžně dostupné, často je na něj nasazená velmi vysoká cena, která se mnohdy rovná nákupu nového telefonu střední třídy. Průměrný uživatel smartphonu, který nijak zvlášť nefotí nebo má pouze fotoaparát průměrné kvality, si zcela vystačí s menším médiem, které bude navíc hned několikanásobně levnější.

Pro lepší orientaci v tom, jakou kapacitu paměťové karty potřebujete, je dobré použít informace od výrobce příslušenství. Zaměřte se přitom na to, kolik souborů médium dané kapacity pojme. Zjistíte tak například, že 32GB karta pojme až 4 000 fotografií pořízených s fotoaparátem s rozlišením 24 Mpx nebo 66 minut filmů natočených v kvalitě 4K. To jistě představuje dostatečnou kapacitu pro průměrného uživatele elektroniky. Na druhou stranu lidé, kteří se každodenně zabývají fotografováním nebo natáčením, by měli zvážit nákup větších médií, například s kapacitou 128 GB. Tato paměťová karta již pojme až 16 000 fotografií v nejvyšším rozlišení a 264 minut 4K filmů.

Rychlost zápisu na paměťovou kartu

2. Hodí se každá paměťová karta ke každému telefonu?

Při výběru paměťové karty pro váš telefon stojí za to věnovat pozornost také rychlosti zápisu. Čím je vyšší, tím rychleji můžete nová data ukládat nebo je přenášet na jiné médium. Velmi důležité to může být například při sekvenčním fotografováním. Stejně jako u velkých kapacit sebou však rychlý přenos dat nese vyšší náklady na paměťovou kartu. Naštěstí pro potřeby smartphonu nepotřebujete kartu se závratnou rychlostí - stačí rychlost zápisu 6 MB/s. Pokud však smartphone pořizuje velké fotky nebo videa ve velmi vysokém rozlišení, je vhodné použít paměťovou kartu s minimální rychlostí zápisu 30 nebo dokonce 60 MB/s.

Paměťové karty ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.