HDR v telefonu - co to je a jak ho použít?

HDR je nedílnou součástí všech fotoaparátů, v naprosté většině novějších smartphonů. K čemu však slouží a kdy a jak ho využít?

Jak a k čemu HDR v telefonu slouží?

HDR v telefonu - co to je a jak ho použít? fotografie telefonicky

HDR (High Dynamic Range) je technika fotografování, jejíž podstatou je rovnoměrné nasvícení všeho, co se na fotografii nachází. S funkcí HDR můžete konečně zapomenout na snímky s přesvícenou oblohou nebo tmavými místy (typické např. pro fotografie hustých lesů).

Snímky pořízené prostřednictvím HDR se obvykle zaznamenávají hned třikrát. Jeden z obrázků je přitom podexponovaný, druhý „normální“ a třetí přeexponovaný. Tyto tři obrazy se nakonec spojí do jednoho celku. Díky této trojkombinaci získáte optimálně nasvícenou fotografii s vyváženým poměrem světla a stínu.

Kdy a jak HDR ve vašem smartphonu použít?

HDR v telefonu - co to je a jak ho použít? Fotografie HDR z vaseho telefonu

Funkci HDR doporučujeme použít při focení scén bez pohyblivých prvků, ale s vysokým světelným kontrastem (typicky nebe - země). Tato technika se velmi osvědčila při snímání přírody či městské krajiny. Je také optimální pro silné sluneční světlo nebo tam, kde je intenzivní světlo v pozadí (např. v temné místnosti, kam proudí silné světlo z okna).

HDR v telefonu - co to je a jak ho použít? fotografie z hdr

HDR neobstojí na všech místech, pro které je typický hustý provoz. Snímky pohybujících se aut nebo lidí proto nedopadnou příliš dobře.

Pokud chcete v telefonu použít funkci HDR, najděte si ji v nastavení fotoaparátu a jednoduše ji aktivujte.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.