Co znamená, když telefon sám vydává zvuky?

Zvuky, které má na svědomí váš smartphone, mohou být velmi nepříjemné a obtěžující. Bývá přitom těžké odlišit je od signalizace důležitých oznámení, například o nové textové zprávě nebo příchozím hovoru. Jaké mohou být příčiny automatických zvuků, které přicházejí z vašeho telefonu a jak je možné tento problém vyřešit?

Oznámení z aplikace

1. Co znamená, když telefon sám vydává zvuky?

Časté zvuky vydávané vaším telefonem může mít na svědomí příliš mnoho aplikací, kterým jsme oznamování povolili. V tomto případě je třeba upravit nastavení aplikací a jejich oznamování. U naprosté většiny chytrých telefonů to uděláte tak, že přejdete na obecná nastavení a zvolíte kategorii Aplikace. Zobrazit by se vám měl seznam všech aplikací, které jsou ve vašem smartphonu nainstalované. Po výběru konkrétní aplikace ze seznamu můžete zvolit, zda má povolení k posílání oznámení. Zvuková oznámení nejčastěji posílají aplikace, které současně běží na pozadí. Také tuto možnost je možné zakázat ve výčtu oprávnění aplikace.

Bluetooth a NFC

2. Co znamená, když telefon sám vydává zvuky?

Pokud právě Bluetooth nebo NFC nepotřebujete, je lepší obě tyto funkce deaktivovat. Toto nastavení je v každém případě pro váš smartphone bezpečnější, protože chrání před útoky hackerů. V některých chytrých telefonech může funkce Bluetooth či NFC vysílat nečekaná oznámení. Nejčastěji se objeví, pokud není možné se připojit k jinému zařízení.

Na vině je smartphone

Někdy je viníkem nechtěných zvuků, které smartphone vydává, samotný telefon. Důvodem může být například zhroucení systémového softwaru. Vaše první kroky by v takovém případě měly vést k restartování zařízení. Stiskněte a podržte tlačítko napájení a vyberte možnost „Restartovat“. Obvykle by to mělo váš problém vyřešit. Pokud však přetrvává, druhou metodou je tvrdý reset smartphonu, při kterém dojde k obnově továrního nastavení. To však zahrnuje také kompletní vymazání paměti. Než k němu přistoupíte, doporučujeme napřed zálohovat veškerá data, která chcete zachovat.

Možnost obnovy továrního nastavení najdete v Nastavení systému a aktualizace. Vyhledejte tuto možnost a nastavení obnovte. Za zváženou stojí také možnost resetování všech dosavadních nastavení, které by se mělo týkat také všech údajů pro odemčení smartphonu, například hesla pro uzamčení obrazovky. Po obnovení továrního nastavení bude váš smartphone zobrazovat stejný obsah jako v den, kdy jste si ho pořídili.

Poškozený reproduktor

3. Co znamená, když telefon sám vydává zvuky?

Pokud je zvuk z reproduktoru telefonu stále stejný a nepodobá se na žádnému ze zvuků oznámení aplikace, na vině nejspíš bude poškozený reproduktor. V takovém případě využijte záruční doby, která se na telefon vztahuje a pokud již uplynula, nezbývá nic jiného než návštěva servisního střediska. Ještě před tím si vzpomeňte na to, zda se telefonu v minulosti přihodilo něco, co by mohlo poruchu reproduktoru způsobit, například pád nebo nechtěné ponoření do tekutiny. Pokud servisního technika navedete na možné příčiny poškození reproduktorů, oprava i řešení se najdou mnohem rychleji a snáz.

Útok hackera

Stále stejný zvuk, který se ozývá ze smartphonu, který právě nepoužíváte, může ukazovat na útok hackerů. V takovém případě bude zvukový signál nejspíš slaboučký, nebo může dokonce pulzovat. Tyto zvuky mohou naznačovat, že mikrofon smartphonu je stále zapnutý a je to další důvod, proč přistoupit k tvrdému resetu telefonu tak, jak jsme právě popsali. Pro další bezproblémové fungování doporučujeme vždy ověřovat bezpečnost všech stažených aplikací.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.