Co zkontrolovat před nákupem použitého iPhonu?

Chystáte si pořídit iPhone z druhé ruky a nevíte, co vše je nutné zkontrolovat před tím, než budete s nákupem souhlasit? Tak přesně pro vás je určen tento článek, na následujících řádcích naleznete několikero klíčových rad a tipů, na co je potřeba si dávat pozor během procesu nákupu použitého iPhonu.

1. Číslo IMEI

IMEI iPhone

Číslo IMEI vám poslouží při koupi použitého iPhonu k ověření toho, zda telefon není kradený a jestli je originální.

Jak zjistit IMEI?

Hardware:

U novějších modelů telefonů Apple iPhone můžete IMEI nalézt v zásuvce pro SIM kartu (iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus).

U starších generací jej pak najdete na zadní straně telefonu (iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5SE, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5).

Software:

Zjistit IMEI v systému telefonu můžete následujícími třemi způsoby:

• Nastavení telefonu > Obecné > Informace > IMEI

• Zavoláním čísla *#06# z aplikace Telefon, které vám zobrazí IMEI na displeji telefonu

• Připojením iPhonu k iTunes, kde v informacích o něm naleznete jeho IMEI

Nicméně se může stát, že se tyto dvě IMEI čísla neshodují a ani se nemusí jednat o kradený či neoriginální mobil, toto totiž může být způsobeno výměnou komponenty, na které byl původní IMEI umístěn.

Je tudíž doporučováno důvěřovat primárně softwarovému IMEI, i když se již také objevily případy, kdy se jej podařilo zfalšovat. Tudíž při jakékoliv pochybnosti je lepší telefon nekupovat a porozhlédnout se po jiném prodejci, co vámi požadovaný model iPhonu nabízí.

Jak ověřit, že iPhone není kradený?

ukradený iphone

Pro ujištění se, že vámi poptávaný telefon nebyl v minulosti odcizen, je dobré si ho ověřit na serverech k tomu určených. Postup je prostý, stačí navštívit webové stránky Policie ČR – Odcizené mobilní telefony či web Stolen Phone Checker, zadat IMEI mobilu a během pár vteřin máte vše ověřeno.

2. Zámek iCloud

Před nákupem vámi vybraného modelu Apple iPhone je jednoznačně nutné si ověřit, zdali byl odhlášen z iCloudu, neboť bez toho je takovýto mobil téměř nepoužitelným, protože na něm není možné využívat celou řadu funkcí, například nelze stahovat aplikace.c

V případě, že nedošlo k odhlášení telefonu z iCloudu, poproste prodejce, aby učinil následující kroky:

Pro iPhony s iOS 10.3 a novějšími systémy:

1. Nastavení > [vaše jméno]

2. Zvolte Odhlásit se

3. Zadejte heslo ke svému Apple ID a vyberte možnost Vypnout

4. Odstraňte všechna data z iCloudu

5. Klepněte na Odhlásit se

6. Znovu zvolte tlačítko Odhlásit, tím dojde k definitivnímu odhlášení z iCloudu

Pro iPhony s iOS 10.2 a staršími systémy:

1. Nastavení > iCloud

2. Zvolte Odhlásit se

3. Znovu zvolte tlačítko Odhlásit se

4. Klepněte na Smazat z iPhonu

5. Odstraňte všechna data z iCloudu

6. Zadejte heslo ke svému Apple ID a vyberte možnost Vypnout

3. Simlock

Při nákupu telefonu z druhé ruky je třeba být obezřetný a vyvarovat se iPhonům majícím takzvaný simlock, neboť iPhony nepocházející z oficiální české distribuce mohou být blokované na české operátory a bez odblokování si z nich nezavoláte. Takto prodávané iPhony se vyznačují nízkou cenou, ovšem pokud k této částce připočteme náklady spojené s odblokováním, tak již tak výhodné nejsou.

Jak poznám, že je telefon blokovaný/odblokovaný?

Zdali je Apple iPhone blokovaný zjistíte snadno při jeho aktivaci či při připojení k iTunes, dojde totiž okamžitě k vypsání chybové hlášky - SIM karta vložená do tohoto zařízení iPhone zřejmě není podporována (SIM Not Valid).

V případě, že si blokovaný telefon zakoupíte a necháte si jej odblokovat, tak jestli k tomu skutečně došlo, zjistíte nejjednodušeji připojením iPhonu k iTunes, kdy se vám vypíše hláška o úspěšném odblokování.

4. Kvalita displeje

rozbitý displej

Před tím, než si použitý iPhone zakoupíte, je záhodno ověřit si, že se na něm nachází originální displej, neboť výměna displeje bývá vůbec tou nejčastější výměnou prováděnou iPhone servisy a může tak snadno, i nevědomky, dojít k tomu, že je na telefon umístěn neoriginální displej.

Neoriginální displeje vcelku snadno poznáte díky vybledlým barvám, často je displej příliš modrý nebo příliš žlutý. Rovněž je můžete vizuálním pohledem od těch originálních odlišit na základě toho, že na telefonu dokonale nesedí a na některých místech mohou až o milimetr přečuhovat. Též je rozhodně doporučováno vyzkoušet, jestli displej reaguje na dotyky, a to ve všech jeho částech.

5. Funkčnost

Krom výše zmiňovaných zásadních věcí, na které si je potřeba dávat při pořizování iPhonu z druhé ruky pozor, je nasnadě kontrola i dalších funkčních a pro běžné fungování důležitých prvků telefonu Apple iPhone.

Doporučujeme jednoznačně zkontrolovat zejména následující:

• Funkčnost fotoaparátu, a to jak přední, tak i zadní kamery.

• Čtečku otisků prstů, u novějších iPhonů pak Face ID.

• Zdali všechna tlačítka (hlasitost, vypínání, domovské) fungují tak, jak mají.

• Jestli se dá z telefonu volat či poslat sms.

• Vyzkoušet funkčnost připojení k internetu.

• Funkčnost reproduktorů a mikrofonu.

6. Aplikace

Před nákupem použitého iPhonu požadujte, aby byl uveden do továrního nastavení a byla z něj smazána veškerá data a aplikace. Pokud by k tomu nedošlo, mohlo by se stát, že v telefonu budou nainstalovány škodlivé (například monitorovací) aplikace, jež vám mohou značně znepříjemnit život či užívání samotného telefonu.

Speciální pozornost pak věnujte aplikaci Najít iPhone (Find My iPhone), která by určitě měla být z telefonu před jeho prodejem odstraněna či alespoň odhlášena. Pokud tak nebylo učiněno, neprodleně požádejte prodejce o nápravu.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.