Co je v telefonu síť VPN a k čemu slouží?

Dny, kdy naše telefony sloužily pouze k volání a odesílání zpráv, jsou dávno pryč. V současnosti se z chytrého telefonu stal náš největší spojenec. Do jeho paměti ukládáme soukromé fotografie, hesla pro online bankovnictví a svěřujeme mu spousty dalších důvěrných informací. Přes smartphone také potvrzujeme nebo domlouváme návštěvy u lékaře, platíme účty nebo třeba nakupujeme. Právě kvůli tomu byla vytvořena virtuální soukromá síť, zkrátka VPN.

Co je VPN?

VPN je šifrovaná síť, přes kterou můžeme bezpečněji přenášet jakákoli data. Tato síť značně ztěžuje práci hackerů při snaze dostat se k našim účtům v nejrůznějších aplikacích. Zabraňuje také v odchytávání informací, které poskytuje náš telefon. Proto by ji měli používat všichni, kdo jsou zvyklí používat chytré telefony třeba k provádění bankovních převodů nebo k online nákupům.

Připojení VPN je založené na složitém šifrování, obvykle 256 bitů. Protokoly se také používají k určení toho, jak se pohybují data mezi smartphonem a serverem VPN. Telefony, které připojení VPN používají, je obtížnější sledovat například podle určení polohy. Přesná specifika tohoto připojení však závisí na tom, zda využíváme bezplatnou nebo placenou službu. Proč se používání VPN vyplatí?

Wi-Fi zdarma a hackeři

1. Co je v telefonu síť VPN a k čemu slouží?

Bezplatnou Wi-Fi využívá například během cestování takřka každý z nás. Internet zdarma obvykle nabízejí nejrůznější bary a kavárny, ale také celá řada veřejných míst, jako jsou vlaková nádraží, nákupní centra, nebo letiště. Na rizika, které jsou spojená s používáním bezplatných Wi-Fi, se však upozorňuje teprve v poslední době.

Je to jednoduché: tam, kde se může kdokoli připojit ke stejné síti, tam se mohou připojit také hackeři. Pokud použijí stejnou Wi-Fi jako my, bude pro ně mnohem snazší získat přístup k soukromým informacím v našem smartphonu. Z toho důvodu se připojování k veřejné Wi-Fi spíše nedoporučuje. Pokud nám však nic jiného nezbývá, rozhodně bychom se na takových místech neměli přihlašovat do bankovních aplikací. Možnost hacknutí telefonu přes Wi-Fi vždy výrazně klesne, pokud použijeme připojení VPN. 

Sledování obsahu poskytovateli služeb Google a internetových služeb

2. Co je v telefonu síť VPN a k čemu slouží?

Znáte to sami, chviličku něco hledáme na internetu a o několik minut později už algoritmy Googlu přizpůsobí profil reklam přesně tomu, co jsme si právě prohlíželi. Ačkoli měla tato funkce původně usnadňovat naše životy, mnohým uživatelům značně vadí. Koneckonců údaje o našem výběru při vyhledávání je možné snadno zneužít.

Podobné postupy mohou použít i poskytovatelé internetových služeb. Už proto je dobré používat připojení VPN díky kterému jsme na internetu mnohem více anonymní. Vedle toho je rozumné používat anonymní režim, který mimo jiné zamezuje přístupu k jakémukoli obsahu ve vyhledávači.

Neomezený přístup k veškerému internetovému obsahu

3. Co je v telefonu síť VPN a k čemu slouží?

Zvláště pro lidi, kteří hodně cestují, může být omezování přístupu k celé řadě obsahů v závislosti na poloze smartphonu značně ztěžující. Některé země blokují přístup k různým sociálním sítím, ale také k různým službám a aplikacím. Například na Netflix nebo dokonce na Facebook se nelze v některých zemích vůbec dostat. Bez povolení polohy nebo nastavení konkrétního umístění, kde se skrývá server VPN, je možné navštěvovat jakékoli stránky bez omezení.

Pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.70 / 5.0 (13)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.