Co je v telefonu paměť RAM?

Při výběru nového smartphonu byste měli věnovat pozornost několika klíčovým parametrům. Důležitý totiž není jen fotoaparát či rozlišení displeje, ale také dostatečně efektivní procesor a velikost paměti RAM. Co přesně paměť RAM znamená a proč je její velikost v mnoha případech důležitější než vnitřní paměť vašeho smartphonu?

Co znamená RAM?

2. Co je v telefonu paměť RAM?

Za zkratkou RAM stojí anglický název Random Access Memory, což znamená paměť s okamžitým přístupem k jakémukoliv zápisu či čtení. Setkat se s ní můžete jak ve stolních počítačích, tak v laptopech, tabletech a nakonec i v chytrých telefonech. Právě tato paměť odpovídá za rychlé zpracování dat při provádění konkrétní výpočetní operace. Může jít například o rychlejší fungování aplikace v telefonu, která podporuje práci procesoru. Při takové operaci není nutné prohledávat celou velkokapacitní paměť, protože RAM ukládá data v tzv. mezipaměti.

Důležitý přitom zůstává fakt, že RAM není stejná jako interní paměť. Nepoužívá se k trvalému ukládání žádných souborů. Ukládá pouze data o aktuálních procesech, které právě v operačním systému probíhají. Například po deaktivaci aplikace, kterou jste právě uzavřeli, se informace o ní v RAM automaticky vymaže.

Jaká může být ve smartphonu velikost RAM?

1. Co je v telefonu paměť RAM?

V současné době jsou na trhu smartphony s RAM pamětí například o velikosti 1, 6, 8 nebo dokonce 12 GB. Velikost paměti RAM často výrazně ovlivňuje cenu telefonu, ale v některých případech to tak být nemusí. Pokud váháte s výběrem konkrétního modelu zařízení právě kvůli jeho RAM, vyplatí se zjistit si, jaká je minimální velikost RAM pro bezproblémový chod zařízení. U smartphonů s malou pamětí RAM občas vyvstává nutnost odstraňovat nepotřebné aplikace nebo deaktivovat ty, které běží na pozadí. Potíže mohou způsobovat také živé tapety nebo spořiče obrazovky.

1 GB RAM opravdu není moc, ale v některých případech to může stačit. Platí to například tehdy, kdy má být smartphone používaný pouze pro volání nebo odesílání SMS. Jakmile tyto činnosti dokončíte, takový telefon bude vyžadovat ztmavení obrazovky i celkově obrazovku s nižším rozlišením. S vyššími parametry nebo s celou řadou nainstalovaných aplikací může malá RAM vést ke zpomalení smartphonu nebo jeho častému zasekávání.

Pokud má telefon displej, který zobrazuje ve Full HD kvalitě, 2 GB RAM představují absolutní minimum. Jestliže plánujete používat telefon k hraní her, vyberte si smartphone s minimálně 3 GB RAM. V současné době je to také minimální velikost RAM v nových telefonech nižší třídy.

U herních smartphonů nebo u těch, ve kterých chcete používat jiné náročné aplikace, jako jsou úpravy videa nebo grafiky, platí, že čím vyšší RAM, tím lépe. Od 4 do 6 GB RAM se aplikace spouštějí nebo se otevírají nové karty v prohlížeči znatelně rychleji a efektivněji. Můžete si dovolit mít na pozadí více spuštěných aplikací, ke kterým se můžete jednoduše opakovaně vracet. Největší RAM nabízejí pochopitelně špičkové telefony. U nich je možné počítat s 8 nebo dokonce 12 GB. Tyto parametry jdou často ruku v ruce s nejlepším možným procesorem, velkou baterií a Full HD+ displejem s obnovovací frekvencí 90 nebo 120 Hz.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.20 / 5.0 (8)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.