Co je to roaming a jak a proč ho povolit?

Není tomu tak dávno, co byl roaming synonymem poplatků a následně také vysokých účtů za telefon. Ostatně to je důvod, proč má spousta lidí tuto funkci ve smartphonech stále vypnutou. Věděli jste však, že se na tom dnes leccos změnilo? Co znamená roaming dnes, kdy a proč by měl být aktivní a jak ho aktivovat?

Co je to roaming a kolik to může stát?

1. Co je to roaming a jak a proč ho povolit?

Roaming je speciální mechanismus v bezdrátových celulárních sítích, díky kterému neztrácíte signál ani přístup k internetu, když jste mimo dosah operátora vašeho telefonního čísla. Po překročení českých hranic váš smartphone již nemůže používat českou mobilní síť a proto se připojuje k zahraniční mobilní síti na základě mezinárodního roamingu.

Pokud používáte roaming v rámci Evropské unie, ve většině zemí platí pravidla: Roam Like at Home (RLAH). Držitelé předplacených telefonních čísel v nejrůznějších variantách a dokonce i ti s předplacenými telefony, mohou přijímat hovory zdarma, stejně jako volat a psát zprávy za stejnou cenu jako v tuzemsku. Datový roaming se může lišit v závislosti na vybraných službách operátora. Obvykle jsou v rámci daného tarifního plánu volné GB, které se dají použít limitovaně a při jejich překročení se každý následující GB zpoplatňuje podle pevné cenové sazby.

Další poplatky za roaming v rámci Evropské unie mohou vzniknout, pokud za poslední čtyři měsíce bylo telefonní číslo používané převážně sítí zahraničních roamingových partnerů. Tuzemský operátor potom naúčtuje příplatky za odchozí i příchozí hovory, SMS, MMS a mobilní data. Poplatky za roaming mimo Evropskou unii jsou zpravidla mnohem vyšší a závisí na zóně, do které daná země patří. O aktuálních cenách služeb operátor informuje vždy, když se telefon přihlásí do sítě v zahraničí. Pokaždé se však vyplatí je před cestou do zahraničí zkontrolovat na webu operátora nebo na jeho informační lince.

Roaming je možné využít nejen při cestě do zahraničí, ale také v případě, že některý operátor nepokrývá celou síť, kdežto jiný ano. V takovém případě hovoříme o zcela bezplatném domácím roamingu. V naší republice je pokrytí velmi dobré a tyto případy jsou spíše výjimečné. Přesto je v těchto vzácných případech možné funkci bezpečně zapnout. Výsledkem bude pravděpodobně menší problém s pokrytím a služby mobilní sítě využitelné i tam, kde to váš operátor neumožňuje.

Jak zapnout roaming v telefonu?

Roaming se u většiny nových SIM karet a smartphonů aktivuje ve výchozím nastavení. Pokud však byl dříve záměrně vypnutý, výchozí aktivace je zablokována. To povede k tomu, že pokud se smartphone nemůže připojit k operátorovi telefonního čísla, uživatel telefonu zůstane zcela odříznut od služeb celulární sítě. V takovém případě nebude možné ani kontaktovat operátora po telefonu, abyste získali informace o tom, jak roaming zapnout. Proto se vyplatí ho vždy aktivovat předem.

Pokud chcete v telefonu roaming zapnout, přejděte do Nastavení mobilních sítí a vyhledejte v něm kategorii mobilních dat. Právě tam by měla být záložka týkající se roamingových dat. Pravděpodobně při tom budete mít na výběr ze tří různých možností: úplně zakázat roaming, používat pouze domácí data nebo domácí i mezinárodní mobilní data. Při běžném používání stačí mít aktivovanou druhou možnost, tj. domácí roaming. Na zahraniční cestě bude naopak lepší domácí a mezinárodní roaming nebo jednoduše automatický výběr sítě po telefonu.

Před odjezdem do zahraničí je lepší si ověřit, zda je roaming aktivní také u operátora. Týká se to pouze telefonního čísla a nemá to nic společného s nastavením smartphonu. Za tímto účelem můžete zavolat na informační linku svého operátora nebo se přihlásit ke svému předplatitelskému účtu na webu nebo v aplikaci operátora. Vedle toho doporučujeme také ověřit si roamingové sazby v dané zemi nebo zemích, které plánujete navštívit.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.