Co dělat, pokud v telefonu nefunguje klávesnice?

Zablokovaná klávesnice v telefonu vás snadno připraví o přístup k většině užitečných funkcí. Najednou nejde psát zprávy, ani vyhledávat informace na webu. Tato situace může nastat jak u majitelů chytrých telefonů s operačním systémem Android, tak u telefonů iPhone. Co si v takové situaci počít? Naštěstí existuje několik osvědčených triků, kterými je možné tento problém vyřešit.

Ověřte si, že na vině je skutečně klávesnice

Než přistoupíte k radikálnějším opatřením při řešení potíží s nefunční klávesnicí na telefonu, ujistěte se, že obrazovka není příliš znečištěná. Nečistoty na povrchu displeje mohou občas způsobovat rušení, které může mít za následek špatné fungování klávesnice. Stejně tak byste se měli pokusit zakázat všechny nepotřebné aplikace. Příliš mnoho otevřených oken nebo aplikací, které běží na pozadí, mohou systém přetížit, což může mimo jiné vést k potížím s klávesnicí. Pokud máte podezření, že váš smartphone nefunguje, jak má, zkuste ho restartovat. Stačí stisknout tlačítko napájení telefonu a vybrat možnost „Restartovat“.

Možnou příčinou nefungující klávesnice může být samozřejmě také mechanické poškození smartphonu. Obvykle se jedná o vyteklou baterii. V této situaci je nejlepší zajít s telefonem do servisu, protože s tímto problémem si sami neporadíte.

Nefungující klávesnice u Androidu

1. Co dělat, pokud v telefonu nefunguje klávesnice?

Existuje hned několik důvodů, proč přestala fungovat klávesnice ve smartphonu se systémem Android. Vyzkoušejte některé z nejběžnějších metod obnovení funkce klávesnice v telefonu.

• Restartování klávesnice - jděte do Nastavení smartphonu a potom klikněte na "Správce aplikací". Mezi nimi najděte aplikaci, která má klávesnici na starosti. V závislosti na konkrétním výrobci telefonu se mohou názvy záložek lišit. Například chytré telefony Samsung mají své vlastní umístění pro klávesnice. Na vybrané položce aplikace podržte prst a vyberte možnost zastavení klávesnice. Zavřete nastavení a pokuste se ověřit si funkčnost klávesnice třeba tím, že se pokusíte něco napsat.

• Vymazání mezipaměti klávesnice - dobrým způsobem, jak klávesnici v telefonu obnovit, je také vymazání její mezipaměti v příslušné aplikaci. Stejně jako při restartování klávesnice jděte do "Správce aplikací" a najděte svou klávesnici. Podržte na ní prst a vyberte možnost „Vymazat mezipaměť“. Vedle toho můžete také vymazat mezipaměť ve slovníku, tedy pokud ji máte. Na závěr je dobré telefon ještě restartovat.

• Aktualizace klávesnice - jako každá aplikace, i ta, která odpovídá za vaši klávesnici, vyžaduje pravidelné aktualizace. Proto je dobré ověřit si v obchodě Google Play, zda máte nejnovější verzi klávesnice. Tyto informace najdete v záložce „Moje hry a aplikace“ na Google Play a dál výběrem „Aktualizace“. Pokud klávesnice aktuální není, spusťte aktualizaci ručně. Když už jste u toho, ujistěte se v nastavení smartphonu, že máte také nejnovější verzi vašeho operačního systému.

• Nová aplikace klávesnice - pokud žádná z těchto metod nesplnila svůj účel, můžete ještě přistoupit ke stažení nové aplikace s klávesnicí. Na Google Play najdete štědrou nabídku mnoha bezplatných klávesnic, ze kterých můžete vybírat. Po instalaci aplikace se smartphone zeptá, zda by klávesnice měla být považovaná za výchozí, což je nezbytné potvrdit.

Jak opravit klávesnici na iPhonu?

2. Co dělat, pokud v telefonu nefunguje klávesnice?

Problém s nefungující klávesnicí může snadno nastat i v telefonu iPhone. Důvody jsou obvykle velmi podobné jako v případě Androidu: aplikace pro klávesnice přestala fungovat nebo došlo k závažnějším potížím se systémem iOS. Co si v takovém případě počít?

• Obnova nastavení klávesnice - přejděte na obecná nastavení iPhonu a potom vyberte možnost „Obnovit“. V nově otevřené nabídce zadejte „Obnovit slovník klávesnice“. Dál stačí postupovat podle pokynů na obrazovce. Po resetování nastavení klávesnice zavřete okno nastavení a zkuste napsat například zprávu do messengeru.

• Odinstalování problematické aplikace - někdy může problémy s klávesnicí v iPhonu způsobovat vadná aplikace. Je dobré mít přitom na paměti, že tato aplikace nemusí být přímo spojená s klávesnicí. Po odinstalování podezřelé aplikace si ověřte, zda se problém vyřešil. Pokud ano, zkuste ji nainstalovat znovu. Když se potíže s klávesnicí opět objeví, nejlepší bude se s chybovou aplikací natrvalo rozloučit.

• Obnova továrního nastavení - obnovení továrního nastavení představuje radikální řešení, které způsobí ztrátu dat uložených v paměti zařízení. Vyžaduje také nové zadání všech přihlašovacích údajů a hesel pro veškeré služby a aplikace. Pokud máte kopii dat na účtu iTunes, můžete je snadno do paměti telefonu opět načíst. Pokud chcete iPhone do továrního nastavení obnovit, přejděte na obecná nastavení. Resetování také bude vyžadovat heslo k telefonu.

• Zakázání problematických funkcí - funkce jako je „Snadný přístup“, „Zoom“ a „Omezení provozu“ usnadňují každodenní fungování iPhonu. Někdy však mohou způsobovat potíže s klávesnicí. Pokud klávesnice vašeho iPhonu nefunguje, zkuste je vypnout. Tuto možnost najdete v obecných nastaveních telefonu.

Pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.80 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.