Co dělat, pokud telefon sám odesílá SMS?

Pokud váš telefon sám odesílá SMS, rozhodně byste to měli řešit. Je velmi pravděpodobné, že váš smartphone byl napaden virem, nebo jste nevědomky aktivovali Prémiové služby SMS. V obou případech doporučujeme přistoupit k řešení co nejdříve – vyhnete se tak vysokým poplatkům na příští faktuře nebo, v ještě horším případě, únikům citlivých dat z vašeho telefonu.

Útok hackera nebo virus v telefonu

1. Co dělat, pokud telefon sám odesílá SMS?

Pokud zaznamenáte, že váš smartphone bez vašeho vědomí či vůle odesílá textové zprávy kontaktům ve vašem telefonu, nebo dokonce na zcela cizí čísla, může to znamenat, že je napadený virem. V takovém případě se v první řadě zamyslete nad tím, zda jste si nedávno nestáhli novou aplikaci nebo neklikli na podezřelý odkaz či neotevřeli nedůvěryhodnou webovou stránku. Pokud ano, nejlepší ze všeho bude co nejrychlejší obnova továrního nastavení. Ta sice znamená smazání všech dat z paměti zařízení, s výjimkou těch, které byly nastavené již ve výrobě, na druhou stranu můžete před tvrdým resetem zálohovat všechna data, například fotografie nebo kontakty, a nepřijít tak o ně.

Po obnovení továrního nastavení telefonu přistupujte ke stahování nových aplikací s větší opatrností. Používat byste měli pouze ty, které jsou k dispozici v oficiálních obchodech Google Play nebo App Store. Stejně tak si dávejte větší pozor na podezřelé odkazy, a to i když vám je poslal někdo, koho znáte. Nepřihlašujte se prostřednictvím sociálních médií na webové stránky, které takové přihlášení vyžadují. Je také dobré mít vždy zapnutou některou z antivirových aplikací, například AVG, Avast nebo Kaspersky.

Prémiové SMS

Používání prémiových služeb SMS může v některých případech vyústit v časté přijímání drahých SMS zpráv, třeba s horoskopem. V opačném případě může naopak vaše číslo bez vašeho vědomí posílat SMS na jiná, placená čísla. Používání těchto služeb je dobré co nejdříve zakázat. Poplatky za ně se budou lišit v závislosti na poloze telefonního čísla, na které se zprávy odesílají. Pokud je domácí, ztráty by neměly být tak velké. V případě zahraničních čísel však můžete přijít o mnohem víc. Jakékoli prémiové služby můžete jednoduše deaktivovat prostřednictvím vašeho mobilního operátora. Třeba tím, že zavoláte na jeho servisní linku.

Kdy není důvod dělat si starosti?

Pokud jste si v odeslaných zprávách všimli SMS na číslo 466453, nemusíte si dělat starosti. Týkají se ověření Google účtu. Zřejmě jste s touto metodou předem souhlasili. Google vám posílá zprávy zdarma, ale zprávy odeslané vaším smartphonem se počítají podle sazby vašeho operátora. Protože jsou však tyto zprávy odesílané na domácí čísla, je velmi pravděpodobné, že je bude váš operátor účtovat buď minimálně anebo nebudou zpoplatněné vůbec. Podobně může váš smartphone posílat zprávy k provádění dalších ověření. Běžné je to například u bankovnictví.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.40 / 5.0 (8)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.