Co dělat, pokud telefon sám fotí?

Pokud telefon bez vašeho vědomí sám fotí, rozhodně doporučujeme zbystřit. Může to totiž také znamenat, že váš smartphone se stal obětí útoku hackerů. Pořízenou fotku, například vaši tvář, může v takovém případě kdokoli zneužít třeba k neoprávněnému odemknutí telefonu. Tuto situaci rozhodně není radno podceňovat. Měli byste co nejrychleji podniknout příslušné kroky a také se postarat o to, aby se to v budoucnu už neopakovalo.

Proč byste se měli o své soukromí starat?

1. Co dělat, pokud telefon sám fotí?

Spousta lidí zakrývá kamery na svých noteboocích nejrůznějšími nálepkami. Tento trend je natolik patrný, že někteří výrobci vybavují nové modely speciálními kryty kamer. Pokud lidem tolik záleží na zachování svého soukromí při používání notebooků, proč by neměli dbát o to samé v případě mobilních telefonů? A to o to účinněji, o co víc telefon během dne používáte.

FBI již dávno vypustila na veřejnost informaci, že disponuje technologiemi, které jsou schopné aktivovat kamery v elektronických zařízeních, aniž by si toho jejich majitelé byli vědomi. Je proto velmi pravděpodobné, že podobné technologie mají v rukou také ti, kteří je chtějí použít pro nekalé účely. To vše prostřednictvím malwaru, který lidé nevědomky stahují do svých chytrých telefonů. Snímky, které s jejich pomocí pořídí, mohou použít k vydírání, prohlížení citlivých dat nebo dokonce k přístupu k důvěrným aplikacím, jako je internetové bankovnictví.

Co dělat, když telefon sám fotí?

Pokud zaznamenáte, že váš smartphone bez vašeho vědomí fotografuje, měli byste co nejdříve podniknout zásadní kroky. Nejlepší ze všeho je obnovit zařízení do továrního nastavení (viz článek Jak resetovat telefon?). V takovém případě dojde ke ztrátě všech dat uložených v paměti smartphonu. Pokud si chcete uchovat například své vzácné fotky, zprávy nebo kontakty, nejprve bude nutné je zálohovat.

Po obnovení továrního nastavení věnujte zvláštní pozornost aplikacím, které si instalujete. Aplikace vždy stahujte pouze z důvěryhodných zdrojů, jako je obchod Google Play nebo App Store. Projděte si také názory jiných uživatelů na software, který si plánujete stáhnout a ověřte si všechna oprávnění, která mu udělujete. Pokud to není vysloveně nutné, zakažte aplikaci přístup ke své kameře nebo mikrofonu. Oprávnění každé aplikace můžete zpětně ověřit v Nastavení aplikace, které najdete v seznamu všech aplikací nainstalovaných do vašeho smartphonu. Po kliknutí na vybranou aplikaci se její oprávnění jednoduše zobrazí.

Jak jinak se chránit před útokem hackerů?

Kromě stahování aplikací z důvěryhodných zdrojů byste měli mít ve svém smartphonu nainstalovanou některou důvěryhodnou antivirovou aplikaci, například Avast, AVG nebo Kaspersky. Tento software pomáhá chránit vaše zařízení a varuje vás před možným nebezpečím. Nabídka preventivních opatření tím ještě nekončí. Kdykoli je to možné:

•  nepoužívejte hotspoty a nepřipojujte se k neznámým sítím Wi-Fi

•  vypněte Bluetooth a NFC, pokud je nepoužíváte

•  nenabíjejte telefon pomocí veřejných zařízení, jako jsou třeba počítače v internetových kavárnách

•  nezadávejte svá data na nedůvěryhodné weby, například na ty, která pro přístup k určitému obsahu vyžadují přihlášení přes Facebook

•  neklikejte na podezřelé odkazy, i když je poslal někdo, koho znáte, protože jeho adresa mohla být hacknutá.

Puzdrá Overiť to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.80 / 5.0 (8)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.