Co dělat, pokud telefon neformátuje paměťovou kartu?

Formátování paměťové karty ve smartphonu je možné, pokud používáte operační systém Android. Spousta uživatelů tuto možnost oceňuje a vítá, protože představuje větší záruku zabezpečení dat, která jsou na kartě uložena a také to výrazně usnadňuje každodenní používání paměťové karty. Co si však počít v případě, že smartphone paměťovou kartu neformátuje?

Správné formátování paměťové karty

1. Co dělat, pokud telefon neformátuje paměťovou kartu?

Po vložení paměťové microSD karty do čtečky paměťových karet by měl telefon zobrazit informace o detekci média a zároveň poskytnout základní možnosti jejího provozu. Pokud se takové okno na obrazovce smartphonu neobjevilo, přejděte do Nastavení paměti a paměťovou kartu v něm vyhledejte. Nabídka by měla zahrnovat možnosti „Formátovat“ a „Formátovat jako interní paměť“. Pokud zvolíte druhou možnost, nejen že tím vymažete stávající obsah paměťové karty, ale také znemožníte její použití v jiných zařízeních.

Po dokončení formátování paměťové karty telefon zobrazí okno s požadavkem na přenos dat do nové velkokapacitní paměti. Teprve potom do něj můžete přenést fotografie, videa, soubory a vybrané aplikace. Smartphone by měl uvést, jak dlouho bude proces takového přenosu trvat a kolik místa ve vnitřní paměti telefonu to vlastně zabere.

Restartujte

Na vyřešení problému s formátováním paměťové karty v operačním systému Android existuje několik univerzálních metod. Jedním z nich je například restartování smartphonu. Většinu problémů se systémem Android je totiž možné vyřešit právě pomocí restartování. Restart vám umožní vypořádat se s možnými chybami v systému nebo aplikacích běžících na pozadí, které mohou znemožňovat správný chod paměťové karty. Pokud chcete tyto možné chyby vyloučit, za restart telefonu nic nedáte.

Naformátujte paměťové karty pomocí počítače

2. Co dělat, pokud telefon neformátuje paměťovou kartu?

Pokud skutečně nemůžete naformátovat paměťovou kartu v operačním systému Android, zkuste ji naformátovat pomocí počítače. Jestli vám chybí kompatibilní čtečka paměťových karet, bude nutné použít speciální adaptér připojený k počítači prostřednictvím USB.

•  Připojte paměťovou kartu k počítači.

•  Otevřete „Tento počítač“, klikněte pravým tlačítkem na paměťovou kartu a vyberte možnost „Formátovat“.

•  Zobrazit by se mělo okno formátování s několika možnostmi. Vyberte tu s názvem „FAT32“ a znovu klikněte na „Formátovat“.

Odstraňte ochranu proti zápisu

Pokud není možné naformátovat paměťovou kartu v počítači, příčina může spočívat v tom, že karta je chráněna, což její formátování nedovoluje. Naštěstí můžete ochranu karty obejít pomocí příkazového řádku Windows, zkráceně CMD.

•  Po připojení paměťové karty k počítači otevřete CMD zadáním písmen „CMD“ do vyhledávacího pole na hlavním panelu.

•  Napište zde „Diskpart“ a odklidněte.

•  Potom napište „Seznam disků“, aby se vám zobrazil seznam všech připojených velkokapacitních paměťových zařízení.

•  Vypište sem číslo připojené paměťové karty. Ujistěte se přitom, že je opravdu správné, aby nedošlo k formátování jiného média.

•  Zadejte příkaz: „Atributy disku vymazat jen pro čtení“.

•  Pokud si přejete příkazový řádek ukončit, zadejte příkaz „Konec“.

Paměťové karty ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.80 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.