Co dělat po kliknutí na podezřelý odkaz v telefonu?

Odkazy infikované viry jsou nám zpřístupňovány stále chytřeji, takže každý má možnost je otevřít na svém telefonu. Někdy jde o podezřelý odkaz v e-mailu, Messengeru nebo WhatsAppu a jindy o podezřelý odkaz na Facebooku. Jakmile si uvědomíme, že jsme se stali obětí podvodu, není času nazbyt. Musíte vědět, co dělat, abyste se zbavili potenciálního viru.

Jaké je riziko kliknutí na podezřelý odkaz?

1. Co dělat po kliknutí na podezřelý odkaz v telefonu?

Odkazy na škodlivé stránky jsou jednou z nejběžnějších metod phishingu používaných k oklamání uživatelů, a odhalení jejich osobních údajů. Kliknutím na podezřelý odkaz na telefonu s Androidem můžeme například nevědomky prozradit svá hesla, čísla kreditních karet nebo přihlašovací údaje k bankovním účtům. A co víc, navzdory zdánlivě větší bezpečnosti, může být prostřednictvím podezřelého odkazu, infikován i iPhone.

Podezřelé odkazy směřují na falešné webové stránky, které vypadají klamně jako webové stránky bank nebo jiných důvěryhodných organizací, například organizaci nabízejících platební služby, kurýrní služby nebo přístup k internetu. Zpráva požadující zveřejnění osobních údajů by nás měla upozornit na phishing. Důvěryhodné organizace nikdy nekladou na své klienty takové požadavky. Podezřelé zdroje také nepoužívají šifrovanou verzi protokolu HTTP. Pokud tedy již v telefonu otevřeme potenciálně nebezpečný odkaz, v žádném případě nezadávejte naše důvěrné údaje na webové stránky. K zobrazení obsahu dostupného na webových stránkách nepoužíváme metodu přihlášení přes Facebook.

Ještě horší scénář kliknutí na podezřelý odkaz v telefonu je ten, kdy náš smartphone automaticky stáhl malware. Možná si ani neuvědomujeme, že byl na zařízení nainstalován. Od té doby mohou být důvěrné informace zachyceny bez našeho vědomí, což často vede ke krádeži finančních prostředků, poškození souborů v telefonu nebo prostě k dalšímu šíření viru. Co dělat, aby se to nestalo?

Co dělat po kliknutí na podezřelý odkaz v telefonu? Vypnutí internetu v telefonu

Prvním krokem poté, co si uvědomíte, že jste na svém telefonu klikli na podezřelý odkaz, je úplné vypnutí internetu ve smartphonu. To platí pro Wi-Fi i mobilní data. Tímto způsobem můžeme snížit riziko stažení malwaru, a to jak na našem zařízení, tak na dalších zařízeních připojených ke stejné Wi-Fi síti. Nejbezpečnějším krokem je zapnout v telefonu režim Letadlo. Tímto způsobem jsme dodatečně odřízli možnost malwaru poslat naším jménem podezřelý SMS odkaz lidem ze seznamu kontaktů na smartphonu.

Kontrola bankovního účtu

Používáme-li k přihlašování do bankovních aplikací telefon, vyplatí se z úrovně jiného zařízení ověřit, že naše prostředky z bankovního účtu nezmizely. Když zaznamenáme jakoukoli podezřelou operaci, měli byste situaci okamžitě nahlásit bance, která přijme příslušná opatření k zabezpečení účtu. To pravděpodobně povede k zablokování stávající karty a nutnosti pořízení nové. V případě potřeby bude o případu informována policie.

Zálohování dat

Existují viry, které po instalaci do chytrého telefonu zablokují přístup k různým typům aplikací, fotografiím a dalším datům, která denně používáme. Za odblokování jejich použití se šidí peníze, ale často virus nenávratně smaže obsah vnitřní paměti telefonu. Proto se po kliknutí na podezřelý odkaz vyplatí co nejdříve vytvořit zálohu dat. Dokud si v telefonu nezapnete internet, je pro tento účel nejlepší použít paměťovou kartu, USB klič nebo přenosný disk.

Změna přihlašovacích údajů v aplikacích

Při používání důvěryhodného zařízení bychom měli změnit přihlašovací údaje u aplikací, které mohly být vystaveny útoku hackerů kvůli kliknutí na podezřelý odkaz. Vyplatí se změnit hesla k sociálním sítím, e-mailu nebo bankovnímu účtu. Kdykoli je to možné, měli bychom povolit dvoufaktorovou autorizaci, například s telefonickým ověřením. Pokud máme bankovní kartu na podezřelém webu, je nutné ji okamžitě zablokovat a vyměnit za novou.

Skenování vašeho smartphonu na přítomnost viru

Po provedení výše uvedených kroků je čas znovu připojit potenciálně infikovaný telefon k síti. Lidé, kteří nejsou příliš zběhlí v nových technologiích, mohou svůj smartphone odnést ke specialistovi na GSM, který zařízení prohledá na přítomnost malwaru. Měli byste pečlivě vybrat kompetentní osobu, která má pozitivní recenze na práci, která má být provedena. Zkušení majitelé telefonů si mohou stáhnout antivirus ze zabezpečeného zdroje, jako je Avast, AVG nebo Kaspersky z obchodu Google Play. Mnoho zcela bezplatných aplikací vám umožní skenovat obsah vašeho smartphonu a vyloučit tak přítomnost malwaru. Můžete si dokoupit další služby, které zvyšují bezpečnost používání telefonu, například firewall.

Obnovit tovární nastavení

Pokud virus nelze odstranit vaším antivirem nebo chcete mít 100% záruku, že se malwaru zbavíte, dobrou metodou je obnovení továrního nastavení telefonu. Je radikální, protože ze smartphonu odstraní všechna přepsaná data a zůstane pouze tovární nastavení a aplikace. Proto stojí za to se předem ujistit, že jsme vytvořili zálohu, například fotografie nebo videa. Pokud se zálohy dělají pravidelně, můžete po obnovení továrního nastavení dodatečně obnovit kopii dat z data před kliknutím na podezřelý odkaz.

Opatrnost nadevše

V budoucnu je lepší vyhnout se situacím, které vás mohou vystavit riziku, že se stanete obětí phishingu. Před otevřením podezřelých odkazů se vyplatí být hodně obezřetný. Pokud je odesílatel odkazu důvěryhodný, určitě se zodpovědněji pokusí vás kontaktovat, například telefonicky nebo e-mailem. Podezřelé zprávy je nejlepší hned mazat, abyste na ně později omylem neklikli. Rozhodně byste neměli otevírat odkazy zaslané cizími lidmi. Měli byste být také opatrní při otevírání odkazů zaslaných přáteli, které znáte, protože jejich účty mohly být napadnuty. Za žádných okolností bychom neměli sdílet důvěrné osobní údaje prostřednictvím nezabezpečených webových stránek.

Pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.80 / 5.0 (16)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.