Co dělat, když telefon vidí nabíječku, ale nenabíjí se?

Většina majitelů chytrých telefonů nabíjí svá zařízení každý den. Někteří se však přitom mohou setkat se zvláštní situací. Jedná se o případ, kdy připojíte telefon k nabíječce a ten běžně zobrazí jeho detekci, ale zatímco hodiny ubíhají, stav baterie se nezvyšuje. Co to znamená a co můžete v takové situaci dělat?

Stáhněte si aplikaci, která ověří fungování nabíječky

1. Co dělat, když telefon vidí nabíječku, ale nenabíjí se?

V obchodě Google Play i App Store najdete aplikace, které dokáží proces nabíjení smartphonu analyzovat. Příkladem takové aplikace je třeba Ampere. Aplikace pozná, kolik energie je během nabíjení spotřebováno, takže si dokážete snadno ověřit, zda se váš smartphone vůbec nabíjí. Barevné signály naznačují, zda se stav baterie v daném okamžiku zvyšuje nebo snižuje, a s jakým tokem energie zařízení pracuje. Pravděpodobně se ukáže, že navzdory signalizaci pro nabíjení je doplňování energie tak malé, že ji zařízení na svůj chod prostě spotřebovává více.

Vyměňte baterii za novou

2. Co dělat, když telefon vidí nabíječku, ale nenabíjí se?

Nejčastější příčinou situace, kdy telefon vidí nabíječku, ale nenabíjí se, je prostě nefunkční nebo zastaralá baterie. Baterie už zkrátka není schopná ukládat takové množství energie jako dříve. V takovém případě je lepší vyměnit baterii co nejdříve, protože nefunkční baterie může nabobtnat nebo vytéct a napáchat mnohem větší škody uvnitř smartphonu. U většiny nových telefonů bohužel není možné baterii vyměnit. Proto vám nejspíš nezbyde nic jiného než navštívit servis nebo ještě lépe využít záruční období, pokud se na váš telefon stále ještě vztahuje.

Změňte nastavení telefonu

Optimalizace nastavení baterie může mít větší dopad na životnost baterie, než se zdá. Zatímco nové chytré telefony jsou pro úsporu energie automaticky optimalizované, starší telefony si mohou při práci s novými aplikacemi vést mnohem hůř. Výsledkem je, že energie uložená v baterii se spotřebovává nepoměrně rychle, zvlášť, když u toho neustále využíváte všechny doplňkové funkce smartphonu. Mezi typické funkce, které to mohou způsobovat, patří připojení přes Bluetooth, Wi-Fi nebo NFC. Pokud nemůžete telefon nabít i přes to, že je připojený k nabíječce, zkuste zvolit vlastní nastavení úspory energie.

Pokud se ukázalo, že problém s nenabíjením telefonu se objevil spolu s aktualizací softwaru, možná budete muset obnovit starší verzi systému Android. Stejně tak pokud si nepamatujete, kdy jste naposledy software vašeho telefonu aktualizovali, vyplatí se aktualizaci provést. Mějte však přitom na paměti, že instalace nejnovějšího operačního systému nemusí vždy proběhnout u starších modelů smartphonu úspěšně a hladce.

Zkontrolujte nabíjecí kabel a síťovou zásuvku

I když váš smartphone signalizuje připojení k nabíječce, vždycky stojí za to ověřit si, že všechny komponenty fungují správně. V první řadě si ověřte, zda se nabíječka nabíjí po zapojení do jiné elektrické zásuvky. Zkontrolujte také, zda vaše nabíjecí příslušenství nejeví známky poškození. Například adaptér může mít prasklinu nebo kabel může být na nějakém místě přerušený. Stejně tak si prohlédněte nabíjecí konektor a nabíjecí zásuvku na telefonu, které mohou být zdeformované. Jestli si všimnete, že konektor ze zásuvky snadno vyklouzne, může to být příčina vašich potíží s nabíjením. Také v této situaci je nejlepší vyměnit nabíječku za novou. Před zakoupením nové nabíječky však zkontrolujte, zda v nabíjecí zásuvce telefonu není prach nebo nečistota a pokud ano, velmi opatrně je odstraňte.

Pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (10)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.