Co dělat, když telefon stahuje aplikace?

Na webu existuje celá řada spamových aplikací, které se mohou do vašeho smartphonu instalovat, aniž byste o tom věděli. Uživatelé operačního systému Android, kteří aktivně používají Obchod Play ostatně stále častěji hlásí problém s náhodným nainstalováním nechtěných aplikací. Obvykle se to týká aplikací, které generují rušivé reklamy. Zvlášť takové, které obsahují klamavé informace o nejrůznějších výhrách v loterii. Mezi nejčastěji zmiňované názvy patří například iLocker, Mobogame nebo Coolbrowser. Jak můžete zabránit tomu, aby telefon aplikace sám stahoval?

Zakažte možnost „Instalovat aplikace z neznámých zdrojů“

1. Co dělat, když telefon stahuje aplikace?

První krok na cestě k odfiltrování nechtěných aplikací je změna nastavení systému. Jděte do Zabezpečení a zrušte možnost instalace aplikací z neznámých zdrojů *. Stahování jakýchkoli aplikací bez vašeho souhlasu se tím značně omezí. * Názvy funkcí a záložek v Nastavení se může lišit v závislosti na značce smartphonu a verzi systému. Pokud máte s vyhledáním zákazu instalace neznámých aplikací potíž, doporučujeme použít lupu v Nastavení a do vyhledávacího pole zadat například slovo „neznámé“.

Obnovte ROM a Flash

Dalším účinným řešením v boji proti nechtěným aplikacím je obnovení paměti ROM a Flash do původního stavu. Pomocí tohoto kroku, se odstraní všechny škodlivé soubory, které mohou nežádoucí stahování způsobovat.

Odstraňte podezřelé aplikace

2. Co dělat, když telefon stahuje aplikace?

Některé reklamy, které se ve vašem smartphonu zobrazují, mohou být spojené s oblíbenými aplikacemi, které denně používáte. Spammingové aplikace se pak často instalují v rámci aktualizací. Radikálním řešením je jednoduše tyto podezřelé aplikace odstranit a pokud jsou pro vás nezbytné, můžete se pokusit automatické aktualizace už od začátku vypnout.

Změňte heslo na svém Google účtu

Je možné, že váš Google účet, který je k Obchodu Play přiřazen, byl někým nabourán a proto si telefon sám aplikace stahuje. V takovém případě bude řešením změna hesla a odhlášení všech zařízení, která jsou s ním spojená a nové přihlášení pomocí jiného hesla.

Návrat k továrnímu nastavení

Pokud žádná možnost nezabrala, nezbývá než zkusit obnovení továrního nastavení (viz. článek: Jak resetovat telefon?). Nezapomeňte však v Nastavení zrušit výběr možnosti automatického obnovení, protože ta již může škodlivé aplikace obsahovat. Obnovením továrního nastavení telefon zcela vymažete, takže je důležité předem přenést data, která chcete zachovat, na externí paměťovou kartu.

Omezte stahování dat na pozadí

3. Co dělat, když telefon stahuje aplikace?

Pokud je telefon zapnutý, nainstalované aplikace neustále stahují data na pozadí, například aktualizaci informací o nových stavech sdílených na sociálních médiích nebo příchozích e-mailech. Zkuste vypnout stahování dat na pozadí pro jednotlivé aplikace, ve kterých tuto funkci nepotřebujete. V nastavení najděte záložku o využití dat (celulární data, omezení přenosu dat) a přejděte na seznam aplikací, ze kterých si můžete vybrat ty, u kterých chcete příjem snížit. Například u telefonů Huawei najdete tuto funkci ve Správci telefonů v záložce „Ukládání dat“.

Nainstalujte ověřenou bezpečnostní aplikaci

Stejně jako počítač nebo notebook i váš telefon by měl používat bránu firewall nebo antivirový program. Klíčové bude vybrat osvědčeného výrobce, například Avast. Aplikace antiviru prohledá váš telefon, zda neobsahuje malware a zajistí průběžnou ochranu před nechtěnými daty.

Pouzdra na mobil Ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.50 / 5.0 (14)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.