Co dělat, když telefon sám vybírá peníze z vašeho účtu?

Díváte se na zůstatek na účtu a nemůžete věřit svým očím, protože tu najednou leží mnohem méně peněz, než kolik by na něm mělo být? Záhadné zmizení peněz z účtu může mít několik různých příčin. Nikdy byste to však neměli nechat být, protože nevíte, na kolik se může účet za nechtěnou službu nebo aplikaci vyšplhat. Co si počít, abyste tento zásadní problém jednou provždy vyřešili?

Kontaktujte svého mobilního operátora

1. Co dělat, když telefon sám vybírá peníze z vašeho účtu?

Prvním krokem, který byste měli podniknout v případě, že telefon vám z neznámého důvodu tahá peníze z účtu, je kontaktovat svého mobilního operátora. Můžete to provést buď tak, že si sami zkontrolujete detaily transakcí po přihlášení na webové stránky operátora, osobně navštívíte vybranou pobočku nebo zavoláte na kontaktní linku. Operátor by vám měl poskytnout veškeré informace o důvodu, kvůli kterému byly prostředky z vašeho účtu vybrané. Může se totiž také ukázat, že jste již překročili limit mobilních dat dostupných ve vašem předplatném za dané období, a proto jste přešli na plně placená data. Totéž se může stát i v případě limitů na hovory nebo textové zprávy.

Nežádoucí SMS

2. Co dělat, když telefon sám vybírá peníze z vašeho účtu?

Nejčastějším důvodem, proč si váš telefon bere další peníze z vašeho účtu, jsou nežádoucí SMS. Občas se může stát, že nechtěně odsouhlasíte přijímání placených SMS, například s horoskopy, milostnými tipy nebo vyzváněcími tóny. Informace o nutnosti jejich placení je obvykle psaná malým písmem. Cena za jejich přijímání se může postupem času zvyšovat. Přitom úplně stačí, abyste uvedli své telefonní číslo na nedůvěryhodný web nebo napsali SMS na neznámé číslo a je zaděláno na problém. I když je částka účtovaná za jednu SMS malá, přijímání takových zpráv každý den nebo dokonce několikrát denně může v důsledku přinést opravdu vysoké náklady.

Naštěstí existuje možnost, jak všechny nechtěné SMS zprávy vypnout. Nejjednodušší způsob je požádat vašeho mobilního operátora, aby vaše telefonní číslo vyňal ze všech služeb, které si za příjem SMS cokoli účtují. Je to jistější cesta než snaha o jejich zrušení na vaší straně, protože si nikdy nemůžete být stoprocentně jistí, že jste jejich příjem zakázali beze zbytku.

Odinstalujte nedůvěryhodné aplikace

3. Co dělat, když telefon sám vybírá peníze z vašeho účtu?

Odesílání placených SMS na vaše telefonní číslo bez vašeho vědomí mohou mít na svědomí také některé aplikace. Proto je velmi důležité stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů, jako je Google Play Store nebo App Store. Pokud máte podezření, že jste do telefonu stáhli malware, musíte neprodleně zrušit celé předplatné u svého mobilního operátora. Bude také nutné obnovit tovární nastavení smartphonu. Pouze tak si můžete být absolutně jistí, že nebezpečná aplikace byla z paměti zařízení opravdu odstraněna. Je vcelku jasné, že v takovém případě přijdete o veškerá svá data. Zálohy totiž není možné vytvářet, protože mohou nebezpečný malware stále obsahovat.

Jak zabránit výběru peněz z vašeho účtu?

Obří účet za telefon nepotěší vůbec nikoho, proto je lepší se takové situaci vyhnout. Proto jsme pro vás připravili několik pravidel, která sníží riziko přijímání placených zpráv, služeb nebo aplikací:

• Pravidelně kontrolujte zůstatek na účtu za telefon.

• Nezadávejte své telefonní číslo na nezabezpečené weby.

• Neodpovídejte na textové zprávy z čísel, která neznáte, například z těch, která vás informují o nejrůznějších podezřelých výhrách či pohádkovém dědictví.

• Požádejte svého mobilního operátora o automatické blokování poplatků od třetích stran. Spousta operátorů již tuto možnost zdarma nabízí.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.30 / 5.0 (7)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.