Co dělat, když se telefon vypíná, přestože se baterie nabíjí?

Baterie ve vašem smartphonu stále ukazuje několik desítek procent a telefon se přesto náhle vypnul? Pro takovou poruchu existuje spousta vysvětlení. Předtím, než dojde na nejhorší scénář a telefon bude nutné vyměnit, stojí za to vyloučit všechny ostatní důvody, proč se telefon i přes nabíjení baterie vypnul.

Je za potíží zodpovědná vadná baterie?

1. Co dělat, když se telefon vypíná, přestože se baterie nabíjí?

Nejčastějším důvodem náhlého vypnutí telefonu je samozřejmě rozbitá nebo příliš opotřebovaná baterie. Bez ohledu na to, jak opatrně s baterií ve vašem smartphonu zacházíte, se bude postupně opotřebovávat. Všechny baterie mají určitý počet nabíjecích cyklů, po kterých začnou svou původní kapacitu ztrácet.

Pokud je ve vašem smartphonu stále ještě původní baterie a máte ho již několik let, baterie bude pravděpodobně mít menší nabíjecí kapacitu. V takovém případě může snadno nastat situace, že se telefon náhle vypne, i když ještě před chvílí baterie signalizovala nabití na několik desítek procent.

Jestli je to i váš případ, zaměřte se na to, zda jste schopni smartphone nabít na 100 % a jak rychle baterie energii opět ztrácí. Pravděpodobně budete mít s plným nabitím problém a baterie také rychle poskočí například z 90 % na 50. Nejlepším řešením je koupit novou baterii a problém tím vyřešit. 

Otázka je, co si počít, pokud problém přetrvává i po výměně baterie? Možná bude na vině chybná komunikace softwaru smartphonu s baterií. Někdy je to způsobeno chybami, které se vyskytují v operačním systému zařízení nebo pravidelnou aktualizací softwaru.

Co dělat v případě selhání softwaru?

2. Co dělat, když se telefon vypíná, přestože se baterie nabíjí?

Základním krokem, který můžeme podniknout, pokud váš operační systém nekomunikuje s baterií správně, je obnovení továrního nastavení (viz článek: Jak resetovat telefon?). Před tím si zazálohujte všechna data, která jsou v paměti telefonu a vy o ně nechcete přijít. Nejlepší je přesunout je na paměťovou kartu nebo vytvořit kopii v cloudu. Po obnovení továrního nastavení aktualizujte operační systém smartphonu na nejnovější dostupnou verzi.

Po obnovení továrního nastavení smartphon funguje jako nové zařízení. Dopřejte mu proto čas na přesnou kalibraci všech nastavení. Nejlepší je počkat několik dní, než můžete s jisotou prohlásit, zda došlo ke zlepšení situace. Během této doby se vyplatí smartphone několikrát důkladně nabít a zcela vybít.

Co dělat, když obnovení továrního nastavení nepomohlo?

Pokud se telefon i přes nabitou baterii stále vypíná, problém bohužel není jen v jeho softwaru. Důvodem může být porucha základní desky, přesněji jejího modulu, který předává zařízení informace o stavu baterie. V takovém případě nezbývá nic jiného než návštěva servisního střediska. Majitelé chytrých telefonů, na které se stále vztahuje záruční doba, by měli telefon reklamovat. Pokud záruční doba vypršela, nezbyde nic jiného,než provést opravy na vlastní náklady.

Pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.70 / 5.0 (13)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.