Co dělat, když se telefon sám spouští v nouzovém režimu?

Pokud jste uživateli telefonu se systémem Android, může se vám přihodit, že se váš smartphone sám spustí v nouzovém režimu. Tento režim znemožňuje běžné používání zařízení, v první řadě se to týká některých aplikací. Co si můžete počít, abyste tomu zamezili? Jednotlivé metody se liší v závislosti na generaci vašeho smartphonu.

Vypněte napájení

1. Co dělat, když se telefon sám spouští v nouzovém režimu?

Pokud chcete telefon v nouzovém režimu úplně vypnout, stiskněte a podržte aktivační tlačítko. Na displeji se přitom nezobrazí možnost „Restartovat“. Pokud však toto tlačítko podržíte dostatečně dlouho, telefon se sám vypne. Jakmile obrazovka úplně zčerná, vyčkejte několik minut a znovu telefon zapněte pomocí toho samého tlačítka. Uvolněte ho teprve poté, co se telefon začne znovu rozbíhat.

Ověřte si fungování tlačítek

Příčinou spouštění telefonu v nouzovém režimu je často skutečnost, že jedno z jeho funkčních tlačítek je zablokované. Může jít o aktivační tlačítko, nebo tlačítka pro snížení a zvýšení hlasitosti. Pokud je jedno z nich zaseknuté, zůstane neustále stisknuté, což povede k poruše telefonu. V takovém případě je nejlepší vyjmout smartphone z pouzdra a dobře si jeho tlačítka prohlédnout. Postupně na každé z nich zatlačte a zkontrolujte, zda fungují normálně. V případě potřeby přitom otřete smartphone a jeho kryt vlhkým hadříkem.

Vyjměte baterii (pokud je to možné)

2. Co dělat, když se telefon sám spouští v nouzovém režimu?

Jestliže běžné vypnutí telefonu problém se spouštěním zařízení v nouzovém režimu nevyřešilo, můžete se pokusit vyjmout z něj baterii. Ovšem pouze pokud je to možné. U starších modelů smartphonů bylo možné baterii vyjmout odstraněním vnějšího krytu. Po vyjmutí baterie počkejte několik minut a teprve potom vložte baterii zpět do telefonu. Následně stiskněte aktivační tlačítko.

Odinstalujte vadnou aplikaci

3. Co dělat, když se telefon sám spouští v nouzovém režimu?

Spouštění smartphonu v nouzovém režimu někdy způsobuje vadná aplikace, kterou jste si v minulosti stáhli. Jestli jste si v poslední době stáhli podezřelou aplikaci, pokuste se ji pro jistotu odinstalovat. Provést to můžete buď tak, že přejdete do Nastavení aplikací, vyhledáte v seznamu podezřelou aplikaci a zvolíte možnost „Odinstalovat“, nebo podržíte ikonu aplikace v hlavní nabídce a opět vyberete možnost „Odinstalovat“. Jakmile to dokončíte, doporučujeme vám smartphone restartovat.

Vymažte mezipamět

Operační systém Android ukládá data do mezipaměti. Pokud se její kapacita naplní, může to vést k uvedení smartphonu do nouzového režimu. Vymazání mezipaměti se bude lišit v závislosti na generaci vašeho smartphonu. Nejlepší bude řídit se pokyny výrobce. Většina novějších telefonů má již v základní výbavě nástroje na čištění, tzv. „Nevyžádaných souborů“, dat aplikací, nepoužívaných aplikací a nepotřebných souborů.

Obnovte tovární nastavení

Pokud žádná z těchto metod problém samovolného spouštění smartphonu v nouzovém režimu nevyřešila, nabízí se ještě mezní řešení: obnova továrního nastavení. Provést je to možné v hlavním Nastavení telefonu, výběrem záložky Systém a aktualizace. Právě tady byste měli najít možnost „Resetovat“. Po kliknutí na tuto položku můžete resetovat všechna nastavení nebo resetovat celý telefon. Pamatujte však na to, že obnovením továrního nastavení se odstraní všechna data z jeho paměti. Pokud si chcete uchovat například své fotky nebo kontakty, měli byste si je předem zálohovat.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.60 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.