Co dělat, když se mobil nechce zapnout

Je to velice nepříjemná chvilka, ale stává se častěji než byste si možná mysleli. Zmáčknete power tlačítko u vypnutého smartphonu a čekáte, že se nastartuje. A ono… nic. Mobil nereaguje. Nebo reagovat začne, ale v nějaké fázi startovacího procesu se zasekne a nepokračuje. Příčin může být několik. Dobrá zpráva je, že s částí z nich si můžete poradit sami. Co tedy můžete vyzkoušet?

Smartphone se nezapíná? Nabijte ho

Zní to možná trošku zvláštně, ale nejčastější příčinou nereagujícího mobilu je úplné vybití. Takže svého miláčka vezměte a dejte nabíjet. Jestliže je baterie úplně vybitá, neuvidíte na obrazovce žádný indikátor. Buďte trpěliví. Nechte ho v nabíječce aspoň 20 – 30 minut. A pak ho zkuste znovu zapnout.

Stále se nezapíná? Vyměňte nabíječku

Co dělat, když se mobil nechce zapnout - telefon a sluchátka

Pořád ještě můžete doufat, že celý problém je v nabíječce mobilu. Vyměňte ji za jinou a nezapomeňte vyměnit i napájecí kabel. Na internetu jsou dostupné nabíječky na mobily pro různé modely. A znovu nechte mobil nabíjet. Po půl hodince můžete opakovat pokus se zapnutím.

Stále nic? Zkuste mobil úplně vypnout

Když nepomohou kousky s baterií, může být chyba v softwaru. Mobil se tváří, že je vypnutý, ale není. U smartphonů s vyměnitelnou baterií, ji můžete jednoduše vyndat a mobil se vypne. Hodně mobilů už má, ale baterii integrovanou, tam pomůže jen vypnutí pomocí power tlačítka. Ale musíte ho držet dlouho. Minimálně 10 vteřin, u některých modelů je nutné až 30 vteřin. Pak chvilku klid a můžete zkusit mobil zapnout.

Triky s baterií nezabraly. Zkuste tvrdý restart

Softwarová chyba jde někdy napravit tzv. tvrdým restartem. Pomáhá, když se mobil zasekne uprostřed startovacího programu, nebo zamrzne. Většinou jde o podržení několika tlačítek najednou. U Androidů to bývá power tlačítko a tlačítko pro zvyšování hlasitosti. U iPhonů se to může lišit podle typu telefonu, ale bývá to tlačítko pro odemknutí a tlačítko pro změnu hlasitosti.

Jen pro odvážné. Zpět na tovární nastavení

Co dělat, když se mobil nechce zapnout - telefon

Zamrzlý telefon můžete oživit pomoci návratu do továrního nastavení. V praxi to znamená, že se smaže vše, co jste do telefonu uložili a co jste si nastavili. Nenávratně. Berte to jako krajní řešení.

Selhaly všechny pokusy? Na řadě je servis

Pokud vše výše uvedené nevyjde, musí mobil vidět odborník. Mohlo dojít k poškození hardwaru a to už bude chtít zásah servisu.

Prevence, prevence, prevence…

Je to jako s jinými věcmi. Je lepší průšvihům předcházet, než je pak řešit. Chraňte proto telefon před napadením softwarovými viry i mechanickým poškozením. Minimem je nestahovat nic z neznámých zdrojů, mít kvalitní obal na mobil a chránit obrazovku ochranným sklem.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.