Co dělat, když počítač po připojení telefonu pomocí USB kabelu zařízení nerozpozná?

Přenos dat mezi telefonem a počítačem může probíhat různými způsoby. Nejrychlejšího a nejstabilnějšího přenosu velkých souborů, jako jsou fotografie a videa, obvykle docílíte, pokud sáhnete po USB kabelu. Co si však počít v případě, že počítač po připojení USB kabelu telefon nerozpozná?

Proč počítač připojený k telefonu pomocí USB kabelu přístroj nerozpozná?

1. Co dělat, když počítač po připojení telefonu pomocí USB kabelu zařízení nerozpozná?

Operační systém Windows považuje připojení smartphonu se systémem Android k počítači za tzv. připojení MTP (Media Transfer Protocol). Po připojení nainstaluje potřebné ovladače, aby se data v paměti smartphonu zobrazila v průzkumníku souborů na obrazovce počítače. Proto se případy, kdy není telefon počítačem po připojení pomocí USB kabelu rozpoznaný týkají především nesprávného čtení telefonu v počítači. To se však může dít z celé řady důvodů, které pro vás pro jistotu shrnujeme.

Pokud je to možné, vyzkoušejte jiný USB port

Pokud připojíte svůj smartphone k USB portu ve vašem počítači a nic se neděje, zkuste nejprve jiné USB porty. Porty je možné snadno poškodit, takže nejlepší je tuto možnost hned od začátku vyloučit. Po odpojení kabelu je dobré obě zařízení restartovat. Po restartování zkuste jiný USB port. Stejně tak stojí za to vyloučit poškození USB kabelu tím, že použijete jiný kabel se stejnými vlastnostmi. Některé USB kabely se používají pouze k nabíjení zařízení a nejsou schopné přenášet data, proto byste si vždy měli ověřit specifikace tohoto příslušenství.

Vyčistěte USB port

Problém s přenosem dat mezi telefonem a počítačem může být také zapříčiněn znečištěním USB portů a to jak v nabíjecí zásuvce smartphonu, tak v počítači. Pokud tedy váš počítač připojený telefon nevidí, vyplatí se podrobně si USB porty prohlédnout. Nabíjecí zásuvka ve smartphonu je velmi náchylná na nečistoty, pokud například telefon často nosíte v kapse. Stejně tak mohou prach a jiné nečistoty nachytat USB porty počítače. Pokud si všimnete nečistot v některém z USB portů, jemně je odstraňte pomocí malé pinzety, jehly nebo párátka. Nezapomeňte provést takové čištění s vypnutým zařízením a snažte se předměty nezarýt příliš hluboko.

Změňte v počítači režim připojení

2. Co dělat, když počítač po připojení telefonu pomocí USB kabelu zařízení nerozpozná?

Pokud váš smartphone není při připojení přes USB kabel na počítači viditelný, možná používáte nesprávný režim připojení. Vybírat můžete mezi režimem čtení, importem fotografií a videí, synchronizací multimediálních souborů, otevřením zařízení pro zobrazení všech souborů nebo také žádnou akci. Pokud chcete změnit režim připojení mezi zařízeními, připojte telefon k počítači, ve smartphonu rozbalte okno oznámení a vyberte požadovanou možnost, například přenos souborů. Podobně v systému počítače vyhledejte informace o připojeném zařízení a vyberte požadovaný režim.

Aktualizujte ovladač MTP

Pokud žádná z dosud uvedených metod nebyla úspěšná, zkontrolujte, zda jsou ovladače v počítači aktuální. Pokud to chcete provést, otevřete ovládací panel v počítači a přejděte do kategorie „Zařízení a tiskárny“. Jestli se vám podaří najít název smartphonu, připojení MTP funguje dobře. Pokud však má váš telefon jiný název, například „Neznámé zařízení“, bude nutné ovladače aktualizovat. Klikněte na toto zařízení pravým tlačítkem a vyberte možnost „Aktualizovat ovladač“. Případně můžete vyhledat ovladače ke stažení ve webovém prohlížeči, který výrobce zpřístupnil pro konkrétní model smartphonu. Majitelé operačního systému Windows 10 si mohou stáhnout balíček Media Feature Pack, který je určený přímo pro čtení dat ze smartphonů.

Rootněte smartphone

Operační systém Android zaručuje každému uživateli neomezené možnosti konfigurace smartphonu. Obvykle však telefony jednotlivých značek mají vlastní bezpečnostní opatření, která práva běžného uživatele omezují. Pokud je chcete obejít a používat naplno alternativy Androidu, je nutné Android rootovat. Velmi často to však ovlivní výše zmíněné připojení MTP mezi smartphonem a počítačem, což opět může vést k tomu, že smartphone již počítač „nevidí“. Možné řešení potom představuje připojení telefonu k počítači jako velkokapacitní paměťové USB zařízení. V takovém případě zařízení nepoužívá stejné ovladače jako MTP, ale spíše jako SD karta nebo flash disk.

pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.80 / 5.0 (12)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.