Co dělat, když iPhone pořizuje fotografie vzhůru nohama?

Na majitele počítačů s operačním systémem Windows občas může čekat zvláštní překvapení. Po stažení fotografií, které si pořídili přes iPhone, se může ukázat, že jsou obráceně. Zatímco otočení jedné fotografie problém není, ruční otáčení každé z několika stovek fotek z dovolené už pořádně otráví život. Jak je možné tento problém vyřešit?

Proč iPhone pořizuje fotografie obráceně?

1. Co dělat, když iPhone pořizuje fotografie vzhůru nohama?

První fotky z iPhonu, které se ukládaly vzhůru nohama, se začaly objevovat spolu s telefonem s operačním systémem iOS 5, tj. v době, kdy Apple poprvé umožnil fotografování pomocí tlačítka na zvýšení hlasitosti. Tehdy si majitelé telefonů iPhone ještě neuvědomovali, že když drží telefon v poloze, kdy tlačítko na zvýšení hlasitosti směřuje dolů, můžou směrem dolů skončit i jejich obrázky. Tedy pokud je zároveň přetahují do počítače s operačním systémem Windows.

Telefony iPhone nemají senzor, který by otáčení telefonu detekoval. Proto jednoduše ukládají obrázek v poloze, ve které jste telefon při pořizování fotky drželi. Důvodem tohoto technologického řešení je rychlost při pořizování sérií fotografií. Pokud by iPhone otočil každou fotografii, kterou vyfotíte vzhůru nohama, zpracování fotografie by zabralo mnohem více času. Fotoaparát však ukládá informace o fotce, včetně její rotace, v metadatech s názvem EXIF. Odlišný software, například ten od společnosti Microsoft, tyto informace často ignoruje a proto fotky zůstávají neotočené.

Jak zabránit iPhonu, aby nefotil vzhůru nohama?

Pokud chcete zcela zabránit pořizování otočených obrázků, je třeba držet iPhone tak, aby tlačítko pro zvýšení hlasitosti směřovalo vzhůru. Tato pozice může být zpočátku při fotografování poněkud náročná, ale ušetří váš čas, který byste později museli věnovat jejich otáčení po přetažení do počítače.

Ještě je tu druhý způsob, jak zabránit iPhonům fotit vzhůru nohama. Stačí si stáhnout aplikaci Camera + 2 z App Store a fotit jejím prostřednictvím. Na rozdíl od původní aplikace fotoaparátu, která je součástí iPhonu, Camera + 2 otáčí všechny fotografie do správné polohy automaticky. Je třeba přitom počítat s tím, že fotografování spotřebuje o trochu více času a také kapacity baterie. Také nezapomeňte na to, že aplikace vám nepomůže otáčet videa, která jste natočili vzhůru nohama.

Jak se vypořádat s již otočenými fotografiemi?

Pokud již máte spousty fotek a videí, které váš iPhone obrátil vzhůru nohama, a nechcete ručně otáčet každou z nich, nabízí se pro vás ještě jedno řešení. Můžete si nainstalovat do počítače program, který dokáže správně přečíst metadata obsažená v EXIF. Je to například program s názvem Picasa. Při otevírání fotografií v programu prostě vyberte všechny fotografie a uložte je pomocí klávesové zkratky Ctrl + S. Program potom nastaví fotografie do správné polohy, přesně podle informací v EXIFu.

Pouzdra na mobil ověřit to!

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.70 / 5.0 (13)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.