Čistý Android je žádný i zatracovaný

Je to něco, co dělí uživatele chytrých telefonů na tři tábory. Jedni ho vyloženě vyžadují, druzí nesnáší, no a té třetí skupince je to fuk. Proč je však čistý Android tak žádaný? Co to vlastně znamená čistý Android? A které modely ho mají?

Co je to čistý Android

logo android

Je to operační systém pro telefony a tablety ve své nejjednodušší podobě. Bývá označován jako AOSP (Android Open Source Project). Čistý Android nemá žádnou nadstavbu výrobce telefonu. Není graficky upraven, nemá žádné aplikace od výrobce telefonu.

Proč je čistý Android tak žádaný

Nemá předinstalované aplikace od výrobce telefonu, které by mobil mohly zahlcovat a zpomalovat. Majitel telefonu si sám určí, co v něm chce mít a jak to bude vypadat. Telefon bývá rychlejší, operační systém zabírá minimum paměti telefonu. Máte kontrolu nad tím, co je v telefonu stažené. Aktualizace probíhají rychleji a pravidelněji. I přechod na vyšší verzi Androidu je jednodušší.

Jaké jsou nevýhody čistého Androidu

Musíte chytrým telefonům aspoň trochu rozumět a vědět, co budete potřebovat stáhnout. Podoba čistého Androidu je bez grafické nadstavby, není tak líbivý a nemusí vám sednout vzhledově.

Modely, u kterých najdete čistý Android

Čistý Android

Čínský výrobce Xiaomi je známý svou snahou vyhovět zákazníkům, a tak u něj nemohou chybět modely s čistým Androidem:

• Xiaomi Mi A1

• Xiaomi Mi A2

• Xiaomi Mi A3

Nokia sází na čistý design, solidní výbavu a u vybraných modelů i na operační systém Android One. Což je vlastně Nokia verze čistého Androidu s minimem úprav:

• Nokia 6.1 2018

• Nokia 7 Plus

• Nokia 8 Sirocco

Motorola patří mezi tradiční výrobce mobilních telefonů a v poslední době se snaží přicházet se zajímavými smartphony. Model Moto G7 Power potěší extra velkou baterií (5 000 mAh), procesorem Snapdragon 632 a čistou verzí operačního systému Android.

• Moto G7 Power

Ani Asus nemohl zůstat stranou a připravil smartphone pro milovníky čistého operačního systému Android.

• Asus Zenfone Max Pro (M1)

I smartphony s čistým Androidem potřebují účinnou ochranu. Vybírat můžete praktická knížková pouzdra na mobily i odolné obaly do náročných podmínek.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Hodnocení: 4.70 / 5.0 (2)
Tvůj názor
Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.