4 tipy jak zabezpečit mobil před zloději

Smartphone už dávno překročil hranici pouhého telefonu. Dnešní mobily jsou multifunkční zařízení, které využíváme na maximum. Fotíme rodinné fotky i pracovní záběry, máme v nich maily s citlivými obchodními tajemstvími i kontakty. Praktické aplikace, které nám usnadňují život a práci jsou plné informací o nás a našich blízkých. Informací, které ale nechceme sdílet s cizími lidmi. Bohužel nenechavé prsty zlodějů nás mohou připravit nejen o telefon, ale i o velký kus našeho soukromí.

Připravili jsme pro vás 4 zásadní tipy, jak zabezpečit mobil a data v něm uložená. Využijte je a minimalizujte riziko nepříjemného překvapení. Výrobci smartphonu s Androidem i iOS od Apple nabízejí spoustu softwarového zabezpečení. Na trhu jsou i doplňky, které umí dát mobilu dodatečné fyzické zabezpečení, skvělé je pouzdro na mobil na krk.

1. Základem jsou hesla, otisk prstů nebo čtečka tváře

blokování dat v telefonu

Naprostým minimem, co můžete pro zabezpečení vašeho telefonu udělat je využívat základní zabezpečení. Většina telefonů má možnost nastavit heslo, pin nebo gesto. Znamená to, že jakmile přestanete chvíli telefon používat, automaticky se zamkne a odemkne ho některá ze zmíněných věcí. Lepší smartphony a iPhony už jsou vybaveny čtečkou otisků prstů nebo obličeje. Asi není nutno zdůrazňovat, že to je vyšší stupeň ochrany.

2. Zabezpečení před zloději dat

krádež telefonu

Smartphone je neustále připojen k on-line světu. Ohrožují ho tak digitální zloději dat. Pro lepší zabezpečení telefonu pravidelně aktualizujte Android nebo iOS Apple. Vyplatí se antivirový program. A hlavně nestahujte do mobilu nic z neověřených zdrojů. Stejně jako u PC i u mobilu platí, přílohy mailů z neznámých zdrojů neotvírat.

3. Fyzické zabezpečení

Budete-li se pohybovat s mobilem v davu, chce to fyzické zabezpečení. Na festivaly, sportovní akce nebo třeba i na nákupy v době slev se vyplatí praktické pouzdro na mobil na krk. Telefon budete mít neustále po ruce, ale nikdo vám ho lehce nevezme. Klasikou jsou totiž krádeže mobilu ze zadní kapsy kalhot nebo z kabelky. Pouzdro na mobil na krk takovým krádežím předchází. Pouzdro na mobil na krk je malá investice, která se rozhodně vyplatí.

4. Aplikace pro sledování telefonu

Když už vám telefon zmizí z dohledu, je dobré využít technických možností, jak ho sledovat. Pro Android jsou dostupné aplikace Cerberus nebo Lost Android. Pro Apple iPhony je k dispozici aplikace Najít iPhone. Aplikace umí najít polohu telefonu a dát vám tak šanci dostat ho zpět. Některé umožňují i ovládání na dálku nebo třeba vyfocení zloděje. Aplikaci do telefonu nainstalujte, co nejdříve po jeho zakoupení. Aplikaci Najít iPhone má každý telefon od Apple nainstalovanou.

Pouzdra na mobil Ověřit to

Petr Koudelka
Petr Koudelka

Milovník nových technologií, léta fascinován mobilními zařízeními. Vášnivý fanoušek gadgetů a tester GSM příslušenství. Nedávno - recenzent elektronických zařízení a redaktor. Ve volném čase se věnuje drátenictví a hraje na konzole. Na blogu etuo píše o problémech, se kterými se dennodenně setkávají uživatelé chytrých telefonů.

Zvolte jednu možnost z výše uvedených prosím.